Menu

GENERAL QUARTERS… Özel

Bu yıl ülkemize getirilen aygırlardan biri olan General Quarters ve onun içerdiği soy ağacı bağlamında uyum sağlayabileceği kısraklarla ilgili analize ilişkin notlar bu yazımızın konusu olacak.

Öncelikle yarış yaşamında ABD’de üç ve dört yaşlarında G1 seviyede yarışları kazanması dışında çok belirgin bir özelliği olarak kazandığı koşulara bakıldığında hem çim, hem kum, hem de sentetik pistte kazanmayı başardığını görüyoruz ve bu onun için değerli bir veri konumundadır.

Bu başarılı yarış yaşamı sonrasında ABD’de start almaya başlayan yavrularının içinde başarılı olanları aşağıda listeledim. Ayrıca General Quarters’ın babası Sky Mesa’nın da grup yarışlar kazanmış yavruları ve her iki konumda da ilk iki kısrak babaları içeren tabloyu yazı sonunda bulabilmeniz mümkün.

General Quarters’ın şu anda en iyi yavrusu konumunda olan Mia Torri’nin babası Birdstone, babası Grindstone vasıtası ile Unbridled’e bağlanır ki, o da aynı zaman General Quarters’ın kısrak baba hattında olduğu için bu aygırın en başarılı yavrusu olan bu isimde Unbridled üzerine 4*4 akrabalık gözlemlenmektedir.

Unbridled, Fappiano oğludur. Fappiano’nun  bir başka oğlu Pentelicus’u da General Quarters’ın kazanan yavrularından Army Brat da görmekteyiz. Yine Smokinwatchstopper de ikinci kısrak babasının Unbridled’s Song olduğu da görmekteyiz ki, bu durumda özellikle Fappiano üzerine tesis edilen akrabalıklarda başarı yakalamakta olduğunu ifade edebiliriz General Quarters için.

Gerek General Quarters’ın dedesi Pulpit de, gerekse de kısrak babası Unbridled’s Song’un başarılı ürünlerinden Oratory, Will Take Charge, Graydar, Strike It Reach gibi referanslar, General Quarters ile Dehere kızları arasında eşleşme planlarına destek olabilecek pedigriler içermektedir.

Ayrıca Dehere’in babası Sky Mesa’nın da sınıf koşu performanslı yavrularından Thiskyhasnolimit, Embracing Hearts, Sky Girl, Bad Hombre gibi sınıf koşu performanslı yavrularında kısrak baba hatlarında Dehere’in babası Deputy Minister’a rastlamak, General Quarters için Dehere kızları denemesinde başka olumlu örnekler olarak değerlendirilebilir.

Sky Mesa’nın G2 klasında yarış kazanmış iki yavrusu Sky Treasure ve LLanarmon da kısrak baba hatlarında Smart Strike karşımıza çıkmakta ve ayrıca Sprited Miss de ikinci kısrak babası olarak aynı ismin tezahür ettiği gözlemlenmekte.

Smart Strike’ın anneannesi No Class aynı zamanda ülkemizde de aygırlık kariyeri olan Always A Classic’in de annesidir. Always A Classic’in babası da Deputy Minister’dir. O halde baba kardeşi Dehere gibi Always A Classis kızları da General Quarters için değerlendirilebilir. Tabi ki her zaman ifade etmeye çalıştığımız gibi diğer soy etkenleri de göz önüne alınarak.

Deputy Minster hattında ülkemizde aygır olarak Salt Lake, Mane Minister ve de Awesome Again’in temsilcileri bulunmaktadır. Bunlardan Awesome Again’in oğlu Toccet’in de ülkemizde aygırlık yaptığı göz önüne alınırsak, zaman içinde Toccet kızlarını da General Quarters için değerlendirmek mümkün olabilecektir.

Sky Mesa’nın başarılı yavrularında dikkat çeken bir etken de Carson City faktörüdür. Bu aygırın oğlu Cuvee ülkemizde aygırlık yapmakta olup ayrıca City Zip, Five Star Day ve Flying Chevron gibi Carson City oğullarının temsilcilerine ülkemizde rastlamak olasıdır.

Yine Sky Mesa’nın başarılı yavrularında Broad Brush, Distorted Humor, Pleasant Colony, Gone West ve Silver Deputy isimlerini gözlemek mümkün. Bunlarda Silver Deputy’in babasının Deputy Minister olması, yukarıda Always A Classic, Dehere ve Toccet bağlamında ifade etmeye çalıştığımız uyumu destekleyici bir başka referanstır.

Silver Deputy ülkemizde ki aygırlardan El Corredor’un da kısrak babasıdır. El Corredor’un dedesinin Gone West olduğu düşünüldüğünde bir üst paragrafta vurgulamaya çalıştığımız Gone West etkeni de teyit edici bir başka nokta olabilir El Corredor’un soy ağacı.

Yine üstte vurguladığımız isimlerden Pleasant Colony’in oğlu Pleasantly Perfect ülkemizde aygırlık yapmakta olup ayrıca baba kardeşlerinden Pleasant Tap’ın da temsilcileri mevcuttur ülkemizde.

Bu bölüme kadar General Quarters ve babası Sky Mesa’nın özellikle başarılı yavruları bağlamında General Quarters’ın uyum sağlayabileceği kısrak profilleri açısından irdeleme de bulunmaya çalıştık.

Konuya bir başka açıdan, daha doğrusu General Quarters’ın soy ağacındaki elemanlar üzerinden yaklaşmaya çalışırsak ilginç şeylere rastlayabiliriz.

Bu bağlamda yapılabilecek öngürülerde ilk sıralara Manila ismini almak mümkün sanırım. Manila’nın anneannesi Matriarch, ayrıca zamanda General Quarters’ın dördüncü annesidir. Bu durumda Manila kızları ile General Quarters arasındaki eşleşmede bu değerli etkeni tetiklemek mümkün olabilir.

Ayrıca Sky Mesa’nın G3 kazanan yavrusu Wonderlandbynight’ın ikinci kısrak babasının Manila olması bu öneriyi destekleme anlamında bir başka referans olabileceği gibi General Quarters’ın pedigrisinde rastladığımız Danzig’in de Manila’nın babası Lyphard ile uyumunu da bu söylemlere ekleyebiliriz.

Matriarch’ın annesi Lyceum da tam kardeşi vasıtasıyla özellikle Miswaki başta olmak üzere ve ayrıca Go Marching ile etkileşim sağlaması da olasıdır ki, General Quarters’ın uyum sağlayabileceği kısrak değerlendirmelerinde değerlendirmek mümkündür. Miswaki izlerine Dr.Fong ve Captain Rio başta olmak üzere Bachelor Duke, Black The Affair, Midya, Miswaki Tern, Rossini, Sir Shackleton gibi aygır oğulları ile kızlarında ve Galileo ve Daylami gibi pedigrilerde rastlamak da mümkündür.

Galileo demişken bu aygırın babası Sadler’s Wells’in aygır oğlu Fort Wood’un oğlu Horse Chesnut ismini hem General Quarters, hem de babası Sky Mesa’nın bazı yavrularında gözlemlemek mümkün.

General Quarters’ın pedigrisini incelediğimizde karşılaştığımız en ilginç şeylerden biri de Round Table ve onun tam kardeşi Monarchy üzerine tam dört kez akrabalık tesisidir. Bence General Quarters için önem arz edebilecek en değerli şeylerden biri olabilir bu etken.

Bu durumda Tale Of The Cat ve Johannesburg temsilcilerini de General Quarters için değerlendirmek olasıdır. Kuşkusuz bahse konu bu isimlerin Storm Cat hattından gelmesi, olası bu eşleşmelerde Storm Cat akrabalığı oluşturacaktır. Ayrıca bu bağlamda General Quarters’ın başarılı anne kardeşi A Shin Top’un da Tale Of The Cat temsilcisi olduğunu da ekleyelim.

Tale Of The Cat’in oğlu Lion Heart ve Johannesburg’un oğulları Marcavelly ve Turkish Sword ülkemize aygırlık yapmakta olup, ayrıca muhtelif kısrak pedigrilerinde de bu isimlere rastlamak olasıdır.

Ve yine Round Table ve Monarchy bağlamında yapılabilecek yaklaşımlarında, Aloe ve Feola etkisinin yoğun yaşandığı soy elemanları üzerinde çok farklı açılımlar getirmesi de eşyanın tabiatı icabıdır.

Ayrıcs Sky Mesa’nın familyasının Busanda’ya ulaştığı düşünüldüğüne özellikle Polish Navy ve tabi ki Buckpasser bağlamında etkileşimleri gözlemlemek mümkündür.

Vurgulamaya çalıştığımız tüm bu etkenler gözetilerek bir özetleme yapmak gerekirse, General Quarters’a uyum sağlayabilecek kısrak baba hatları arasında; Dehere, Always A Classic, Toccet,  Silver Deputy, Fappiano/ Victory Gallop, Attacante, Golden Sun, Manila/Lypard/Bellypha, Dr.Fong, Captain Rio, Bachelor Duke, Daylami, Galileo, Lion Heart, Marcavelly, Turkish Sword, Hamas, Akındayım, Pleasantly Perfect, Gone West, El Corredor , Sea Hero, Offlee Wild ve Dynaformer gibi isimleri zikretmek mümkün ilk planda.

Şüphesiz her zaman vurgulamaya gayret ettiğimiz gibi kısrakların soy ağaçlarında tüm pedigri aktörlerinin de irdelenmesi her türlü eşleşme için daha tutarlı ve mantıklı olacaktır ve olmalıdır da.

GENERAL QUARTERS KAZANAN/SINIF KOŞU PERFORMANSLI YAVRULARI 

İSİM

SINIF

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

LIA'S GREY

G2 üçüncüsü

NUDGE

STORM BOOT

MIA TORRI

Listed galibi,

G3 ikincisi

BIRDSTONE

AARONS CONCORDE

GENERAL MCGOOBY

Listed galibi

HORSE CHESNUT

PULPIT

HE'S THE ONE

Listed üçüncüsü

THUNDER GULCH

SPINNING WORLD

ARMY BRAT

W

PENTELICUS

SECRETARIAT

G Q COVERGIRL

W

BELLAMY ROAD

ICECAPADE

GENERAL'S JEWEL

W

PIKEPASS

VICE REGENT

GUERO

W

PIONEERING

PINE BLUFF

NAVAL WAR

W

TOMORROWS CAT

STALWART

SMOKINWATCHSTOPPER

W

STORMY ATLANTIC

UNBRIDLED'S SONG

QUARTERLY

W

SILVER CHARM

BLACK THE AFFAIR

SKY MESA GRUP/LISTED KAZANAN YAVRULARI
İSİM
SINIF
1.KISRAK BABASI
2.KISRAK BABASI
GENERAL QUARTERS
G1
UNBRIDLED'S SONG
DANZIG
GIULIA
G1
SEEKING THE GOLD
SEATTLE SLEW
SKY DIVA
G1
UNBRIDLED
GENERAL ASSEMBLY
STORM MESA
G2
PLEASANT COLONY
ELGRAN SENOR
SATANS QUICK CHICK
G2
DEVIL'S BAG
NIJINSKY
SKYLIGHTER
G2
BROAD BRUSH
NASKRA
SKY TREASURE
G2
SMART STRIKE
BOLD RUCKUS
LLANARMON
G2
SMART STRIKE
DIXIELAND BRASS
BEETHOVEN
G2
CARSON CITY
WHEATLY HALL
SKYWAY
G2
DR BLUM
DISTINCTIVE PRO
THISKYHASNOLIMIT
G3
DEPUTY MINISTER
QUIET AMERICAN
FINAL MESA
G3
SMART STYLE
PRIVATE ACCOUNT
WONDERLANDBYNIGHT
G3
GULCH
MANILA
OLD FASHION GAL
G3
HORSE CHESNUT
SMART STRIKE
TERRAIN
G3
FORTY NINER
IN REALITY
BELLE HILL
G3
POINT GIVEN
BOSTON HARBOR
DYNAMIC SKY
G3
DISTORTED HUMOR
BUCKPLASHER
MY IMPRESSION
G3
BROAD BRUSH
STRAWBERRY ROAD
SKY CAPTAIN
G3
SMARTY JONES
DIXIELAND BAND
SKY GIRL
G3
DEPUTY MINISTER
WHEATLY HALL
FAMILY MEETING
G3
REPRICED
RELAUNCH
MR DAVID
G3
BELONG TO ME
TOM ROLFE
SUPER SAKS
L
UNBRIDLED'S SONG
SLEWACIDE
SKY PREACHER
L
MUTAKDDIM
BELIEVE IT
SPIRITED MISS
L
HORSE CHESNUT
SMART STRIKE
CULOTTE
L
MT.LIVERMORE
MR.PROSPECTOR
MASKED MAIDEN
L
TABASCO CAT
NIJINSKY
SKY HAVEN
L
WOODMAN
DANZIG CZAR
THIRD DWAN
L
QUIET AMERICAN
DIXIELAND BAND
SKY MYSTIC
L
PLEASANT COLONY
GENERAL ASSEMBLY
 
 
 
 
 

 

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 09 Aralık 2017 13:03

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık