Menu

LILBOURNE LAD... Özel

Yarış yaşamında özellikle iki yaşında İngiltere başarılı yarışlar çıkaran ve bu dönemde G2 Railway Stakes’i kazanıp, G1 Middle Park Stakes’de ikinci olma başarısını gösteren Lilbourne Lad, yurt dışında başladığı aygırlık kariyerine artık ülkemizde devam ediyor.

Lilbourne Lad’in babası Acclamation ‘Sire Of Sires’ konumunda bir aygır ve yavrularından Dark Angel 65.000 Euro, ayrıca Mehmas 12.500 Euro, Equiano 8.000 Pound, Harbour Watch 6.000 Pound ve Frozen Power da 4.000 Euro bedelle aşım yapmaktalar.

Thoroughbred Daily News verilerine göre; Avrupa Kümülatif 2.Jenerasyon Aygır Sıralamasında (en fazla kazanan yavru): Lilbourne Lad, 140 İsmi Konmuş Tay, 121 Koşan Tay (% 86,43), 55 Kazanan (%39,29) ile lider aygırlar arasındadır. 

Lilbourne Lad’in ülkemize gelmeden önce Avrupa da koşmaya başlayan tayları var. Gerek onun başarı gösteren bu tayları, gerekse babası Acclamation’un başarılı taylarının pedigrisi üzerinden onun ne tip soy yapısındaki kısraklarla uyum gösterebileceği hakkında fikir alışverişinde bulunacağız bu yazımızda.

Lilbourne Lad’in pedigrisine göz attığımızda üretken familyalardan gören isimleri özellikle anne soyunda görmek mümkün.  Bakıldığında Try My Best-Danzig ve Lomond aracılığı ile Northern Dancer üzerine akrabalığa rastlamaktayız.

Pedigrerisine göz atıldığında Mr. Prospector, Seattle Slew, Roberto, Sharpen Up gibi baskın soylardan gelen kısraklar ile uyum gösterme olasılığının teorik olarak yüksekliğini ifade edebiliriz.

Peki, bu saydığımız isimlerin hangi kollarından gelen veya hangi temsilcileri ile daha fazla uyum gösterebilir Lilbourne Lad?

Lilbourne Lad’in start alan yavrular içinde şu an için en iyi performans gösteren isim Lil’s Joy oldu. Fransa da G3 mücadelede ikinci olan Lil’s Joy’ın kısrak babasının Lion Cavern olduğunu görmekteyiz. Aslında bu isim ve onun sahip olduğu soy, Lilbourne Lad’ın belki de başarı anahtarlarından biri olabilir. Neden mi?

Lion Cavern, Mr.Prospector ile Secrettame’den olmadır. Ayrıca ile Gone West gibi bir chef-de-race ismin tam kardeşi olduğunu ilave edelim. Lilbourne Lad’in bu kısrak babası ile başarı göstermesinin birden fazla sebebi olabilir;

1-Secrettame’nin sahip olduğu anne nesli: Secrettame’in anne nesli büyük kısraklardan Feola’ya ulaşır. Diğer taraftan Lilbourne Lad’in ikinci kısrak babası Nashwan da anne nesli ile bu önemli kısrağa ulaştığında, moda deyimiyle Feola Rasmussen’i meydana gelir.

2-Secrettame’nin babası Secretariat, Lilbourne Lad’in kısrak babası Sir Ivor’ın babası Sir Gaylord ile anne kardeşidir. Dolayısı ile benzer bir dominant kısrak etkisi burada Sometingroyal vasıtası ile tezahür eder.

3-Gone West’in babası Mr. Prospector, Lilbourne Lad’in üçüncü kısrak babası olan Lomond’un anne nesli ile Frizette tekrarlarına yönelir.

Aslında bu vurgulamaya çalıştığım şeylere dahi bakılarak Lilbourne Lad’in uyum sağlayabileceği kısrak modelleri hakkında bir fikir sahibi olunabilir teorik olarak.

Feola ve Angelola’nın mensup olduğu 2-f familyasının baskın aktörlerine göz atmak gerekirse;

Aynı zamanda Nashwan’ın anne kardeşi olan Unfuwain ve ayrıca Deep Impact ve ayrıca Banknote, Castle Rising uzantıları,

Tabi ki Atan ve onun dominant hattı Sharpen Up temsilcileri başta Kris ve Diesis olmak üzere onların temsilcileri,

Ve Known Fact, Tentam başta olmak üzere, Marju, Fabuolus Dancer ve de Aureole, Alcide, Doutelle etkilerinin görüldüğü kısraklar.

Feola ve Angelola etkisi bunlarla sınırlı değil kuşkusuz. Bu noktadan değerlendirdiğimizde Lomond ayrı bir önem kazanabilir. Lomond’un annesi My Charmer, Round Table torunudur ve bahse konu isim de Feola familyasının bir başka aktif üyesidir.

Bu durumda Round Table ve onun tam kardeşi Monarchy’nin anne neslinden gelen Johannesburg, Tale Of The Cat, Pulpit gibi aktörlerin aktif olduğu soy ağaçlarına sahip kısraklar Lilbourne Lad için aygır bir önem kazanacaktır.

My Charmer’ın anne kardeşinin Seattle Slew olması, bu hattan temsilcilerin mesela Ajmera kızlarının, babasının da Gone West oğlu olması itibari ile teorik olarak uyumuna işaret eder Lilbourne Lad için.

Arch ve Namaqualand temsilcileri ile de değerli akraba etkileşimi olabilecektir. Bertolini temsilcileri de ilave edilebilir, tabi ki Danzig yakın akrabalığını da ekleyelim.

13-c familyasına mensup olan Lilbourne Lady, bu familyasının bir çok aygır temsilsici ile Natashka ve Vagrancy gibi önemli kısraklarda buluşup değerli tekrarlar yapacaktır ki, ayrıca Lomond da bahse konu etki olduğundan, bu neslin aktif aktörleri Mr. Prospector ve Seattle Slew’in, Lilbourne Lad için önemli olabileceğini ifade etmek isterim.

Son paragrafta vurguladığım Vagrancy etkisini tetikleyebilecek en öneli isimlerden biri de Elusive Quality’dir ve bu aygırın babasının Gone West oluşu ve de ayrıca anne hattı ile My Charmer arasındaki bağlantı, bana göre Lilbourne Lad için Elusive Quality temsilcilerini ayrı bir yere koymayı gerektirebilir.

Yine Distant Relative başta olmak Ezzoud da, Lilbourne Lad için değerli olacaktır.

Lilbourne Lad’in anne nesli Sir Ivor ve Blushing Groom ihtiva ettiğine göre, Mill Reef katılımı da değer katabilir eşleşmelere.

Danzig vasıtası ile Lyphard, Try My Best ile El Gran Senor/Nijinsky/The Minstrel gibi şeflerin olduğu pedigriler, Northern Dancer üzerine 3 kez akraba olan Lilbourne Lad’e eşleşmelerinde nitelikli ürünler vermesi yolunda katkı da bulunabilir. Bu bağlamda bilhassa Barnato’nun değerli olduğunu düşünüyorum.

Lilbourne Lad ve babası Acclamation’un başarılı temsilcileri incelendiğinde bilhassa Diesis, Machievellian, Cadeaux Genereux, Mill Reef izlerine daha aktif olarak rastlandığını sizde aşağıdaki pedigrileri inceleyerek görebilirsiniz.

Bilhassa Halo ve Storm Cat ile Riverman başta olmak üzere Ribot’un dominant aktörlerinin sahne aldığı kısraklar da, her zaman ifade etmeye gayret ettiğimiz gibi diğer tüm etkenler irdelenmek suretiyle Lilbourne Lad için değerlendirilebilir.

Ayrıca babası Acclamation, G1 galibi yavruları Equiano ve Harbour Watch gibi isimleri 4-m familyasından vermiştir ve bunlardan ilki Mock Orange, ikincisi Fall Aspen bağlantılı olduğu için bilhassa ilkinden dönen familya izlerine Galetto da, ikincisinde de Hamas ve Dubai Millenium da rastlamaktayız.

Ayrıca Acclamation’un en iyi yavrusu ve halen en baskın aygır oğlu Dark Angel’ın anne hattı da Nazluş’un mensup olduğu anne hattıdır. Yine Hitchens de Crown Treasure anne hattı Palace Pageant, Glint Of Gold, Diamond Schoal da karşımıza çıkar.

Gerek Lilbourne Lad, gerekse babası Acclamation, gerekse de onun babası Royal Applause’un başarılı yavruları incelenmesi ve de yukarıda bahsedilen özellikler değerlendirildiğinde;  Unfuwain, Alhaarth, Banknote, Castle Rising, Deep Impact, Marju,Shareef Dancer, Diesis/Selkirk/Three Valleys/Weldnaas/Fernando, Kris/Common Grounds/Shining Steel, Keen, Rudimentary, Lion Cavern, Gone West/Elusive QualityZafonic/Royal Abjar/West By West, Distant Relative/Luxor, Johannesburg/ , Tale Of The Cat/Lion Heart, Nijinsky/Kahyasi/Shadeed/Royal Academy, Lyphard/Dancing Brave/Manila/Bellypha/Alzao/Linamix,  Balidar, Seattle Slew, Offlee Wild, Ajmera, Ocean Crest, Perfect Storm, Rainbow Qest, Warning, Arch ,Silver Hawk/Red Bishop, Sadler’s Wells/Barathea, Nureyev/Polar Falcon/Kyllachy/Faslıyev/Spinning World, Pursuit Of Love, Night Shift, Be My Guest/Most Welcome, Lahib, Green Tune/Green Gönen, Shareef Dancer, Pulpit, ElGran Senor/Barnato, Woodman/Mujtahid,  Machievellian/Vettori, Kingmambo/Okawango/King’s Best, Namaualand,  Ela-Mana-Mou, Balidar/Young Generetion/Cadeaux Genereux/Bijou D’ınde, Bahamian Bounty, Primo Dominie, Akarad, Galetto, Bin Ajwaad, Riverman/Irish River/River Special, Darshaan, Acatenango  gibi isimlerin yer aldığı pedigrilerin kuşkusuz diğer diğer soy etkenleri de değerlendirmek suretiyle Lilbourne Lad için değerlendirmeye tabi tutulması olasıdır.

Ayrıca ekteki linkten San ekürisinin bu aygırına ait merak edebileceğiniz diğer şeylere de göz atmanız mümkündür.

http://www.sanstable.com

LILBOURNE LAD SINIF PERFORMANSLI VE KAZANAN YAVRULARI
İSİM
SINIF
1.KISRAK BABASI
2.KISRAK BABASI
LIL'S JOY
2.G3
LION CAVERN
MUSIC MAESTRO
SPINAMISS
2.G3
SPINNING WORLD
LINAMIX
CITY OF STARS
2.L
ORATARIO
ACATENANGO
SWISH
2.L
SEEKING THE GOLD
HIGHEST HONOR
JUST AN IDE
3.L
DANEHILL DANCER
RAINBOW QUEST
WORLD PRINCE
Win
HONOUR AND GLORY
DAYJUR
PLANERATIA
Win
PIVOTAL
BLUSHING FLAME
NOUVELLE DANCER
Win
EFISIO
DIXIELAND BAND
SOUTHDOWN LAD
Win
WESTERNER
ELBIO
DOUBLE END
Win
DESERT SUN
GREEN DANCER
ALTARSHEED
Win
DR.FONG
KAHYASI
NOKHADA
Win
MARJU
LAW SOCIETY
QUICK n QUIRKY
Win
DANEHILL
LEGEND OF FRANCE
CAT ROYALE
Win
ONE COOL CAT
MUJADIL
RAINBOW LAD
Win
RAINBOW QUEST
SADLER'S WELLS
PACKING
Win
INDIAN RIDGE
BE MY GUEST
ASCALONA
Win
ZAFONIC
CAERLEON
BERNIE'S BOY
Win
NEEDWOOD BLADE
KENDOR
HANDYTALK
Win
WHERE OR WHEN
SADLER'S WELLS
CLON ROCKET
Win
HIGH CHAPARRAL
TAP ON WOOD
JACKSON EN BOIS
Win
SOVIET STAR
SELKIRK
OLIVIA POPE
Win
BERTOLINI
NOMINATION
HALLS CREEK
Win
INVINCIBLE SPIRIT
INDIAN RIDGE
BAG OF DIAMONDS
Win
TOBOUGG
ELA-MANA-MOU
LILBOURNE PRINCE
Win
EL GRAN SENOR
CORMORANT
CLAYTON HILL
Win
HAWK WING
RAINBOW QUEST
DOMINANCE
Win
DANETIME
MUMY'S PET
FORGETTEN WISH
Win
SHERNAZAR
RELKO
GRAVEPINE
Win
HIGH CHAPARRAL
CYRANO DE BERGERAC
MECCA'S MISSUS
Win
GULCH
NUREYEV
RAINBOW MIST
Win
GALILEO
FASLIYEV
DINOZZO
Win
INTIKHAB
ALHAARTH
RICHTER SCALE
Win
DANETIME
WOODMAN
ABBERLEY DANCER
Win
DANEHILL DANCER
YOU AND I
NUTBOURNE LAD
Win
CAPE CROSS
WARNING
SPIKE
Win
BARATHEA
CYRANO DE BERGERAC
TASKEEN
Win
PEINTRE CELEBRE
TREMPOLINO
MISTY LORD
Win
GALILEO
FASLIYEV
BONNE NOUVELLE
Win
MONTJEU
STORM CAT
HEPWORTH MARBLE
Win
NIGHT SHIFT
PRIMO DOMINE
WILSONS RUBY
Win
DANSILI
ASHKLANI
CHIQUITITA CHIC
Win
MONSUN
BARETHEA
MISS CARBONIA
Win
ALHAARTH
DARSHAAN
 
 
ACCLAMATION SINIF PERFORMANSLI YAVRULARI
 
İSİM
SINIF
1.KISRAK BABASI
2.KISRAK BABASI
 
EQUIANO
G1
ELA-MANA-MOU
KRIS
 
MARSHA
G1
MARJU
BARATHEA
 
DARK ANGEL
G1
MACHIEVELLIAN
NIGHT SHIFT
 
LIDARI
G2
LINAMIX
SILVER DEPUTY
 
MEHMAS
G2
MACHIEVELLIAN
SOVIET STAR
 
LILBOURNE LAD
G2
GREEN DESERT
NASHWAN
 
SAAYERR
G2
KYLLACHY
MR.PROSPECTOR
 
HARBOUR WATCH
G2
WOODMAN
SHAREEF DANCER
 
HITCHENS
G3
ROYAL ACADEMY
MILL REEF
 
TALWAR
G3
MARJU
NIGHT SHIFT
 
QUEEN CATRINE
G3
KING'S BEST
VAGUELY NOBLE
 
ANGELS WILL FALL
G3
BAHAMIAN BOUNTY
PERSIAN BOLD
 
ATTENDU
G3
GREEN TUNE
ST.JOVITE
 
PONTY ACCLAIM
G3
WELDNASS
PRIMO DOMINIE
 
JOHNY BARNES
G3
DANEHILL
MILL REEF
 
ALSINDI
G3
FASLIYEV
FAIRY KING
 
ROERO
L
TITUS LIVIUS
ALZAO
 
VANILOQUIO
L
VETTORI
MOST WELCOME
 
ABSOLUTELY SO
L
SELKIRK
MTOTO
 
AN SAIGDIUR
L
BRIEF TRUCE
DANCING BRAVE
 
LIGHT OF SUCCESS
L
GONE WEST
TATE GALLERY
 
ATHENIA
L
DANEHILL DANCER
BE MY GUEST
 
JUSTICE DAY
L
ROCK OF GIBRALTAR
DIESIS
 
ON CALL NOW
L
MTOTO
PETONG
 
PIETRA SANTA
L
STERKONIG
VAGUELY NOBLE
 
PENCILL HILL
L
COZZENE
WARNING
 
ACLAIM
L
DANROAD
KAHYASI
 
WENTWORTH
L
MARK OF ESTEEM
BLAKANEY
 
LO ZOCCOLO DURO
L
IRISH RIVER
DANEHILL
 
VALBCHEK
L
SPECTRUM
SELKIRK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Son DüzenlenmeSalı, 20 Aralık 2016 11:23

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık