Menu

Amerikan Yarışçılığının İlaç Sorunu Devam Ediyor... Özel

At yarışı endüstrisi Anabolik Steroid türevi ilaçların kullanımı ve bunları kullanan atların yarışlardan belli bir süre men edilmesi ile ilgili kararları yeniden tartışıyor. TwinSpires Breeders' Cup Sprint ikincisi Masochistic’in doping testinin bir anabolik steroid olan stanozolol açısından pozitif çıkması ve diskalifiye edilmesi ile tartışma yeniden gündeme geldi.

İşin tartışılır tarafı Masochistic’in stanozol kullandığının bilinmesi, ilaç kullanan atlarla ilgili tutulan Veteriner hekim listesinde 60 gündür yer alması ve atın ilgililerinin bu ilacı veteriner hekim kontrolünde sprint yarışından 68 gün önce kullandığının kayıtlı olması idi. Kaliforniya At yarışı hükümlerine göre herhangi bir at bu tipte bir ilaç alırsa 60 gün içinde hiçbir koşuya katılamıyor. Ayrıca kullandığı ilaçlar da sadece Yarış Komiserleri veya At yarışı idaresinde saklı kalmayıp kamuoyu ile yani oyun oynayan yarışseverler, jokeyler, antrenörler, at sahipleri  ile paylaşılıyor. Stanozolol Kaliforniya ve diğer 19 eyalet için ‘antreman sırasında kullanımı yasaklı’ ve testler ile aranan bir madde değildi.

Bu olaydan sonra yapılacak düzenlemeler 60 günlük sürenin 6 aya çıkartılması yönünde olacak. Stanozolol, Boldenone, Nandrolone ve Testosterone türevi ilaçlar kullanılan atlar bundan sonra 6 ay boyunca Veteriner listesinde bulunacak ve yarışlara katılamayacak. Bu atların yarışa 6 ay kalana dek çalıştıkları dönemde de bu kas geliştirici maddeleri kullanamayacakları anlamına geliyor. Tabii ki At sağlığı açısından büyük bir karar. Kaliforniya’da bazı ilaçların kandaki izin verilen miktarları belirlenen oranların altında olmasına izin verilebilse de yarış sonrası doping testinde Stanazolol ve benzeri maddelerin kanda hiç bulunmaması kuraldır. Yeni uygulamanın 2017’da devreye girmesi öngörülüyor.

Türkiye’de de bu konuda çok yol almamız gereği açık. Düşünceme göre, ilaç ve doping konusu Tüzük ve Çalıştay konularının arasında mutlaka bulunması, üzerine fikir yürütülmesi ve değişiklik yapılması gereken konuların başında yer almaktadır. Bir dipnot da Amerika’da at alacak yetiştiricilerimize düşmek istiyorum. Mümkünse almayı düşündükleri atın hangi tip ilaçlarla koştuğunu araştırsınlar. Breeders Cup ikincisi Masochistic’inyarış hayatının büyük bölümünde izin verilen süreler dahilinde Anabolik steroid kullanarak koştuğunu göz ardı edemeyiz.

Sevgi ve Saygı ile….

 

Son DüzenlenmeCuma, 23 Aralık 2016 12:52

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık