Menu

Oyunda Kal TJK… Özel

Türkiye'de 'bir kişi haricinde' at yarışı basını olmadığı için 2017'nin bir numaralı gündemi olan ÖZELLEŞTİRME konusunda elbetteki tek bir aklıbaşında yorum dahi okuyamadık. Sadece sevgili Genel Yayın Yönetmeni'miz Atahan M.Zilcioğlu'nun bir makalesi çıktı. "TJK ölmesin, yüreğimizde yaşasın" türü bir iki çiziktirme de fikir değil, temenni.

Bu satırlara 2-3 ayda bir yazan bir adam olarak benim de yazacağım şeyler yarış yazarlığı nosyonundan çok, camianın hem içinde hem de dışında bulunan bir kimse olarak 'dış kapının mandalı' etiketiyle okunabilir.

Zaten içeride olsan, yazsan n'olacak? Yarış yazarı olsan n'olacak? Bugün işi özelleştirmeye götüren sürecin yapı taşlarından biri bu 'satın alınmama' hali değil mi? Yani TEK Gazetesi çıkardık, yıllar boyu LİDERFORM dergisi çıktı da ne oldu? Türk yarışseverinin en az %99.98'inin derdi camiada ne olup bittiği değil ki! Kime ne ki yetiştiriciliğin sorunlarından, TJK'daki heyetin 'umumiyetle at bilmezliğinden'! İnanın Türkiye'de 'at yarışı gazeteciğinden bir halt olmuş olsaydı' bu ekip halen en iyisini yapıyor olurdu.

Lafı basın salatasına çevirmeyelim. Özelleştirme ile ilgili kısa ve net konuşmalı. At Yarışlarının Özelleştirilmesi dibine kadar doğru bir karardır. Devlet at yarışı oynatamaz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya cemaat yurtlarında kalan çocuklarla ilgili yaptığı açıklamada "devletin işini başkaları yapmamalı" diyor. Doğru da söylüyor. Devlet de başkalarının, sivil hayatın, özel sektörün, eğlence dünyasının yaptığı işleri yapmamalı!

Selim Kaya kardeşimin liderform'a verdiği röportajdaki kadar akıl ve feraset sahibi olamayanlar, sistemin bu saçmalıkla gitmesini talep edebilirler. Ancak 1 Ocak onların yas günü. 1 Ocak 2018, Türk atçılığının modern doğum günüdür.

Halen atçılık ile TJK'yı ayırt edemeyenleri ise ciddi bir 'hazım süreci' bekliyor. Devletin at yarışı oynatmakla ne işi olabilir! Selim'in dediği gibi özelleştirme aksiyonu çok geç alınmış bir karardır. Ben, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinden (ya da Tayyip beyden) bu konuda daha erken harekete geçeceklerini  düşünüyordum. Tahminim Mehmet Mehdi Eker gibi at yarışları konusunda bilge bir kişinin bu konuyu ertelemiş olabileceği yönünde. Fikrim ise a) özelleştirme modeli konusunda netlik yoktu b) sıra bu detaya gelmedi c) her ne kadar altın yumurtlayan tavuk olsa da artık o tavuğu kesmenin (ekonomik konjoktür nedeniyle) sırası geldi.

2017'ye geldik. Atçılığa gelenekten öte bir mistik muamele yapılıp cümlelere "efendim Sait Akson'lar var, İnönü'lerin atı Gazi kazandı, Özdemir beyler, Cemal beyler .." şeklinde başlamanın vakti çoktan geçti. At yarışları gelenektir. Özelleşse de o gelenek inanın TJK'nın koruduğu kadar korunur. Yıllardır İngiltere'de, Fransa'da gelenek bozuluyor mu, geçmiş unutuluyor mu? Sen 'siyasetin kucağında, hükümetlere teslim' biçimde Ankara hipodromunu kuzu gibi verirken, adam 200 yıllık değirmenini yıktırmıyor Longchamp'ta!

Senin atçılığın vesayetle yönetiliyor. TJK'cılık yapmanın manası yok. Şeref tribününde oturduğun deri koltuk Tarım Bakanlığı'nın! Neyin tafrası bu!

Atçılık parasal anlamda bu kadar büyümemişken devlet, ekalliyet ve İstanbul/Ankara/İzmir seçkinlerine oyun alanı açmış. Hiç de elleşmemiş! Zaten seçkinlerle iç içe olan siyaset/bürokrasi orada eğlenmiş, vergisini alan devlete işini yaptırabilen Türk Seçkin'i de atçılıkta varlığını sürdürmüş. Ne zaman ki 90'larda mevzu televizyon yayınlarıyla büyük parayla buluşmuş, o zaman hem devlet hem toplumun diğer katmanları mevzunun 'eğlenceden endüstriye dönüşen' bir yapı olduğunun farkına varmış.

Kalanı... Sonrası... Ya devlet başa, ya kuzgun leşe... Alacağına şahin devlet burayı para getiren bir banka olarak görmüş. Son yıllarda da hem paranın katlanarak büyümesi, hem de büyük özelleştirme harekatı nedeniyle iş bugünlere geldi.

Şimdi iki soru var! 1-) Nasıl özelleştirilecek? 2-) Taşınmazlar ne olacak?

Özelleştirme taraftarı bir kişi olarak müşterek bahis özelleştirmesinde çok sorun görmüyorum. Milli Piyango  birlikte gerçekleşecek bu işlemde aynı kişi/grup ikisini de alacak mı? O tarafı en azından bende muğlak! Çok takılmamalı. Paramituel dediğimiz oyun oynatma tarafı mevcut havuzla mı olur, fix odd bet dediğimiz sabit oranlara imkan sağlayıcı bir biçimde mi olur detay bunlar! Açıkçası satın alanın sorunu.

Esas mesele Taşınmazlar mevzusu! Ve tabii buna bağlı olarak koşacak atları üretim mevzusu. Taşınmazlar deyince kuşkusuz aklımıza devasa hipodrom arazileri ve oralar üzerinden türeyecek rantlar geliyor. Ancak haralar/aşım istasyonları da hem mali değer taşıyor, hem de üretim bilinmezliği! Yani MAYAN A.Ş at yarışları özelleştirmesini kazanan firma oldu. Verdi 20 milyar dolar işi aldı!

İşin at kısmı ne olacak? Hangi atlar yarışacak? Arap atlarına devletin TJK eliyle gösterdiği ikramiye hoşgörüsü, zarar eden hipodromları subvanse toleransı nasıl giderilecek? Yetmedi atçılık organizasyonu TJK orta yerden kalkınca nasıl sivilleşecek? Zihinler ne zaman ve nasıl 'TJK'SIZ BİR DÜNYA'YI' içselleştirebilecek.

İşte bu ve daha düşünemediğim sebeplerden ötürü yıl sonuna kadar TJK organizasyonu sürekli proje ve fikir üretmek zorunda. Bürokrasi özelleştirip Maliye kasasına para koymak dışında sonrasıyla ilgilenmez. Tarım Bakanlığı, yeni yönetim sistemimizde ne olacağını bilemez ki seninle düşünsün; o da skor peşinde koşar! Senin TJK'dan çok kendi TİGEM'iyle ilgilenir bu süreçte!

TJK için 1 Ocak 2018 belki de ölüm günü. Ancak TJK'yı oluşturan tüm unsurlar, tüm atçılık dernekleri, tüm at camiası biraraya gelir; gelecekte söz sahibi olacakları bir özelleştirme yöntemi konusunda erkleri ikna ederlerse, TJK kaybolmaz. Eski etkinliğinde ve gücünde olmasa bile sistemin içinde köklü geleneği, büyük birikimiyle var olmaya devam eder. TYAYSD ve diğer dernekler de TJK ile birlikte fikir üretirlerse yarınlarda söz sahibi olabilirler.

Öteki türlü hayatımızın birçok alanında gördüğümüz üzere "eloğlu" gelir ve sana top göstermez. Kendi bildiği uluslararası yöntemlerle işi ele alır, sen çırak kalırsın. Bugün 17 Ocak... Kaldı 348 gün... Geçen her dakika seni gelecekten uzaklaştırmasın ey TJK.. Oyunda kal! Söz sahibi olmak için harekete geç. Aklını kullan, sivil toplum örgütü gibi davran, medyada çok yer al... Kamuoyuna ve erklere 'özelleştirecekseniz de yöntem böyle olmalı' diye net mesajlar ver. At sahipleriyle bir ol; iri ol; diri ol... Hep birlikte kardeş olun!

 

Son DüzenlenmeSalı, 17 Ocak 2017 16:31

6 yorum

 • Serkan Ustaoğlu
  Serkan Ustaoğlu Çarşamba, 14 Haziran 2017 21:23 Yorum Linki

  Mehmet AYAN denilen şahıs lütfen at yarışlarına sarma artık çünkü bu sektör sana göre değil futbol yetmiyor heralde yıllardan beri hem futbol artı at yarışından pasta yemeğe bakıyorsun bazen at yarışı kanallarında programlar sunuyorsun başkalarının önüne de geçiyorsun lütfen at yarışlarında olma

 • Yarışcı
  Yarışcı Çarşamba, 18 Ocak 2017 12:07 Yorum Linki

  Mehmet Ayan' a katılıyorum. Doğru söylemiş. Bununla birlikte TJK mı? Türkiye jokey kulübü. Bakkal mantığı ile yönetilirse böyle olur. Bunlar pastamızı yiyelim balomuzu yapalım. Kadehlerimizi kaldıralım derken. TJK startta takıldı. Başkaları foto finiş göründü. . İyi oldu. TJK geçmiş olsun canım. Kendisi bir türlü geliştiremeyenler tarihin tozlu raflarında yerini alır. Beter olsunlar. Özelleştirilsin tabiki bundan daha kötüsü olamaz ki.

 • Tufan zeki ceki
  Tufan zeki ceki Çarşamba, 18 Ocak 2017 01:23 Yorum Linki

  Yillardir tun yaris camiasinin dedigimizi bir kerede ben tekrarliyoruz mehmet ayan yarisciligin y "Y" sini bilmiyor rahmetli bahadir godek inci ozdemiri neden baskan yapti bir arastir yazik yazik at yarisi basini yok diyorsun bu rahmetli NIMET UYKEN amcamiza acikca hakarettir yazik mehmet ayan yazik

 • Fuat Mert Kaya
  Fuat Mert Kaya Salı, 17 Ocak 2017 23:29 Yorum Linki

  sayin mehmet ayan'a katildigim ve katilmadigim noktalar bulunmakta. Cok fazla dillendirmeden bunlari, bir noktanin onemli oldugunu dusunuyorum o da Selim Kaya'nin roportaji konusu. Hakli oldugu yerler olsa da ozellikle anlattigi bazi konular silah konusu gibi aktardigi seyleri ozellestirmeye baglamasi gibi alakasiz bircok seyin de oldugu bir yazi. Bence insanlari yaris camiasina davet etmekten cok aman gelmeyin burada hersey kotu tarzinda olan ifadeleri. Bunlari gercekten yasamistir ve gormustur ama suc birlik olamayip bunlara engel olamamalaridir. Dile getirmek icin de ozellestirme roportaji beklemesi de bence dogru değildir. Kisacasi yuzde yuz super soylemis Selim yerine aktardigi birçok konunun ozellestirmenin faydalariyla alakasi yoktur. Bunun yaninda cok guzel soyledigi noktalar da vardir seklinde belirtmek daha dogru olabilirdi diye dusunuyorum. Saygilar sevgiler

 • Ufuk Alpaslan
  Ufuk Alpaslan Salı, 17 Ocak 2017 21:56 Yorum Linki

  Tjk nin sahada kalabileceğini hiç zannetmiyorum.2018 den sonra büyük oranda zam ve bi sürü saçmalığın bizi beklediğini TJK nin da tabela olarak tarihteki yerini alacağını düşünüyorum.Özel sektöründe bize yolunacak kaz muamelesi yapacaği AYAN BEYAN ortadadır.(Örnek Teaş-Telekom-Tekel)

 • Serdar Can
  Serdar Can Salı, 17 Ocak 2017 17:55 Yorum Linki

  Mehmet Ayan her zamanki gibi üst perdeden bakışla bir yazı yazmış,sıkıştığı noktadada o kısmı beni ilgilendirmez demiş ,alanın problemi diyor ama asıl problemi her zamanki gibi taça gönderiyor. TJK zaten yarış yapsada yapmasada bir dernek ve o şekilde kalmaya devam edecektir. Burda geri sayan Gthb dır. Mehmet Ayan beyefendi bu yazıyı GTHB na yazsaydı daha doğru olurdu çünkü geri saymaya başlayan aslında bakanlıktır. Elele gelin, kardeş olun şöyle böyle gibi cümleler kurarak üstü kapalı bir hamilik üstlendiği algısı oluşuyor umarım yanılıyoruzdur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık