Menu

Ağzı olan konuşuyor…! Özel

Şampiyonumuz Graystorm’un Dubai ‘de koştuğu yarış ile ilgili ‘atçılığı bilen, bilemeyen’ herkes konuşuyor, herkes yorum yapıyor…

Tabi ki konuşulacak, tabi ki tartışılacak, buna itirazım yok…

Ama yapılan yorumları içerisinde aklı başında, mantıklı kaç yorum var derseniz…

İşte orada bir durun…

Aman Allah’ım ne yorumlar, ne yorumlar…

Yok efendim ‘egolarını tatmin etmek uğruna nadide bir atı sakatlamışlar da’, ‘bir vizyon uğruna at gitmiş de’, ‘zaten Temsil’i dahi hiçbir zaman geçemezmiş, ne sanıyorlarmış bu atı da’, ‘yurtdışındaki başarılar Graystorm gibi atlarla elde edilemezmiş de’, öyleymiş de, böyleymiş de…

Daha neler neler…

Ayıptır günahtır...

İnsanda biraz nezaket, biraz anlayış olur!

El insaf…

Yahu düne kadar ‘yurtdışına gitmekten herkes korkuyor’ diyen, ‘rekabetten kaçarak ülke atçılığı bir yere varamaz diyen, ‘neden artık Dubai’de atlarımız koşmuyor’ diyen kimdi? Kimlerdi?

Ne oldu şimdi bunları söyleyenlere?

3 gün önceye kadar şampiyonumuz olan Graystorm, ne oldu da bugün tu kaka oldu?

Graystrom neden Temsil’i hiçbir zaman geçemezmiş?

Neden onun gibi safkanlarla yurtdışında başarı elde edilemezmiş?

İnsan da, yarışsever de biraz vicdan olur…!

2 Yaşında Çaldıran ve Sakarya kazanmış, Enternasyonal Trakya Koşusunda ikinci olmuş, 3 yaşında Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusunu kazanmış, Triple Crown’u son anda elinden kaçırmış bir ata bu yorumları reva görenlere pes diyorum başka bir şey demiyorum…!

Graystorm normal yarışını koşabildi de mi en geri geldi?

At yarıştan sakat çıkmış, hala performansı üzerine yorum yapılıyor!

Pes vallahi…

Allah akıl fikir, biraz da vicdan versin…

Kaldı ki, sakatlık yaşamasa başarılı olamayabilirdi, hatta en geri de gelebilirdi. O zaman en fazla ‘Türk Yarışçılığının Avrupa’da 5’inci olduğu yalanlarını söyleyenlere’ iki çift laf edebilirdiniz o kadar!

Safkana, sahibine, antrenörüne, jokeyine ve seyisine bu seviyede eleştiri yapmak, bu derece kırıcı yorumlarda bulunmak kimin ne haddine?

Elbette ki, ülke atçılığın seviyesini konuşmaya, tartışmaya her zaman varım. Senelerdir yazdıklarım ortada… Dönemsel yakalanan başarıların devamlılığının sağlanamadığını, kendi ülkemizde yapılan Enternasyonal yarışlarda bile yıllardır ne denli kötü bir performans ortaya koyduğumuzu her fırsatta söylüyoruz.

İthal şartnamesinden tutun da yanlış yetiştiricilik politikalarımıza kadar yazdıklarımız, çizdiklerimiz ortada…

Ağustos ayında düzenlenen Çalıştay’da neler söylediğimizi herkes biliyor.

İyi güzel de, onlar ayrı, bu ayrı…

Yukarıda da söylediğim gibi at harika bir sezon geçirmiş, Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşularını kazanmış, seneler sonra Triple Crown yapan bir safkan olmaya ramak kalmışken Ankara Koşusunda son anda 2’nci olmuş, ardından yerinde bir kararla kendinden büyüklerle hiç koşturulmadan Eylül ayında istirahata alınmış, uzun süre dinlendirilmiş ve sonrasında Dubai’ye götürülmüş…

Ne var bunda yanlış olan?

At sakat değilse, sezon sonunda yeterli bir süre dinlendirildiyse ve kendi ülkesinde geçmediği hiçbir yaşıtı kalmadıysa, 4 yaşına döndüğü bir dönemde yurtdışında denenmesini istemek kadar doğal ne olabilir ki?

Ne yapılmalıydı yani? ‘Nasıl olsa evdeki yarışları kazanırız, hiç risk almaya gerek yok, kışın yatalım, yazın sahneye çıkarız’ mı denmeliydi?

O zaman mı doğru yapılmış olacaktı?

Aynı şey geçen sene Waneta için de yapıldı. ‘Vay efendim Sakarya Koşulur muymuş da? Ne gerek varmış da, bak at geçilmiş de…”

Koşulur, hem de bal gibi koşulur. Peki, bunun şartı nedir?

Şudur; At sağlamsa, herhangi bir sakatlığı yoksa, yıl içerisinde gereğinden fazla start almadıysa, bir önceki koşusuyla araya yeterli süre konmuşsa, daha önceden aynı pist ve mesafede start alıp çok başarısız olmadıysa, bal gibi Waneta’da Sakarya’ya koşulur. Ayrıca her at geçilir, geçilebilir. California Chrome da geçildi! Zenyetta da geçildi! Ne var bunda?

Dönelim tekrar Graystorm’a…

Dubai serüvenine Grup yarışla mı başlamalıydı?’ veya ‘son yarışını 2800 metre koşan bir at için 1400 metre doğru bir mesafemiydi?’ gibi sorulara katılırım/katılmam ama saygı duyarım.

Ama bunun dışında edilen lafları laftan kabul etmem, söyleyene de hiç bakmam.

Keza ‘Yarıştan önce gergindi, zayıftı, iyi görünmüyordu’ laflarına da… Graystorm Türkiye’de koştuğu yarışlardan önce de hiçbir zaman ‘göz dolduran’ bir fiziğe ve ideal bir ‘iç enerji’ ye sahip olmadı. Her zaman ‘yaramazlık’ yapan, fizik olarak da ‘yeterli’ seviyede görünen bir at oldu. Onu koştuğu yarıştan önce padokta seyredenler hiçbir zaman ‘vay be, şu eşkale bak, şu endama bak, şu adalelere bak’ demedi. Çünkü onun modeli böyle…

Ama ya yetenekleri…

Allah çok az ata ona verdiği kabiliyetleri vermiş. Kendi jenerasyonunu darmadağın etti.

Öyle ki son 25 yıl içerisinde onun yaptığını sadece Bold Pilot yapabildi.

Bu iki safkan dışında Çaldıran, Sakarya, Erkek Tay Deneme ve Gazi koşularını kazanan başka bir tay çıkmadı!

Daha neyi konuşuyoruz ki!

Lafı fazla uzatmaya gerek yok.

Graystom Dubai’de bir sakatlık yaşamış ve maalesef gerçek performansını ortaya koyamadan yurtdışı macerasını bugün için sonlandırmıştır.

Umarım en kısa sürede eski sağlığına kavuşur ve ileride belki de başka bir yerde yurtdışı serüvenine kaldığı yerden devam eder.

Ben bu vesileyle safkanın sahibi Ahmet Güzelocak başta olmak üzere, çalışkan ve başarılı menajer Barış Vatansever’e, Ahmet Çelik’e, Bayram Demirkan’a ve Dubai’de Türk ekibine katkı yapan Bulut ve Mustafa kardeşlerime ortaya koydukları vizyon ve emek için çok teşekkür ediyorum.

Üzüntünüz, üzüntümüzdür.

Ama tıpkı sevinçler ve zaferler gibi At Yarışında bunlar da var..!

Sizler için son olsun, tekrar geçmiş olsun…

 

Son Söz: Seviyeli, içinde hakaret ve küfür olmayan her eleştiriye saygı duyuyorum. Zaten bu ve benzer platformlarda olması gereken de bu. Beni tanıyan dostlar ve yarışseverler bunu gayet iyi bilir. Sözüm bir ata ve ilgililerine hakaret etme nezaketsizliğini gösterenleredir.

Son DüzenlenmePerşembe, 26 Ocak 2017 10:44

7 yorum

 • yarisseverrrrrrrrrr
  yarisseverrrrrrrrrr Salı, 24 Ocak 2017 03:56 Yorum Linki

  Abi cok haklisin da at daha 3 yasinda . 3,4 tane grup yarış kazanmış tamam kazandığı yarışlar bos yarışlar degil ama at bi kac sene daha Türkiye'de koşup olgun bir yaşa geldikten sonra yurt dışında denenseydi daha iyi olmaz miydi ? Bu arada graystorm'un sakatlandigina da pek inanmıyorum ..saygilarr.

 • Mmn Ckrgl
  Mmn Ckrgl Cumartesi, 21 Ocak 2017 18:12 Yorum Linki

  bence imkan bulduğumuz her fırsatta yurt dışında at koşmalıyız.. saçma bir "en önde olma" takıntımız var.. yarışalım, kazanmaya çalışalım ama sonuç.. ne kısmetse o olur.. yenile yenile yenmeyi öğreniriz.. bu anlamda gökhan kocakaya'ya büyük saygı duyuyorum; baş jokeylerden biriyken ingiltereyi denedi, olmadı.. şimdi kaç aydır dubaide.. tabi yurt dışı yarış için vizyonu açık; bu işi paradan çok zevk için yapacak at sahipleri gerekli.. yoksa açık yarış atına ayda iki yarış koşturan adamlarla olmaz bu iş.. Graystrom'a gelince; en başta canı sağ olsun yeter ki.. bir kere at yarışta sakatlandı, bunun daha ötesi yok.. şöyle olsaydı böyle olsaydı; saçma.. at yarışta sakatlandı, ne Graystrom ne de Ahmet ne yapabilir ki.. bu bağlam da yukarıda bir arkadaşım Halis abi binseydi demiş.. babam mevzu o değil.. at sakatlandı.. tamam adam sihirbaz ama o kadar da değil.. başta Atahan abi olmak üzere herkese saygılar..

 • Can Kılınç
  Can Kılınç Cumartesi, 21 Ocak 2017 12:58 Yorum Linki

  Dediklerinize saygı duydum ve katılıyorum . Sonuçta bizleri temsil eden bir yarıştı orada graystorm değil başka bir at olabilirdi ama ne olursa olsun ülkemizi güzel bir şekilde temsil ettiğine inanıyorum. Yanlız benim aklımda kalan 1 soru var bazen sportmenlik yapılmalıdır ve üzerine koşan insanlar fedakarlık yapıp bu görevi başka birine verebilirdi. Üzerinde Karataş olsaydı bence sonuç farklı olurdu . Bu konuda sizin düşünceniz nedir hocam ?

 • evren ocak
  evren ocak Cumartesi, 21 Ocak 2017 12:08 Yorum Linki

  Graystorm'u ve ilgililerini tebrik etmek gerekir, sonuç olarak ülkemizi temsil ettiler, sonuç olarak her katılmak isteyen atta bu organizasyona davet edilmiyor, organizasyonda boy göstermekte büyük prestij ve cesaret örneğidir.Özellikle çim pistte ingiltere ve irlanda menşeili atların ne kadar üstün olduğu apaçık belliyken atçılığımızı da bu kadar yerin dibine sokmanın gereğinin olmadığını düşünüyorum sonuçta amerika,fransa,avustralya gibi bizden fersah fersah fazla yatırım yapan ve geleneği bulunan ülkelerin yetiştirmeleri bile onlarla boy ölçüşemiyor. 90'lı yıllardaki yerimize göre de hatırı sayılabilir bir ilerleme kaydettiğimiz de aşikar.Ne yazık ki özel sektör sürekli aşım şartnamesini bahane ederek herşeyi tjk'dan beklemektedir.Tjk iyi aygır alacak da yarışçılığımız ilerleyecek anne hattının yetiştiricilikte ne kadar önemli olduğunu düşünen yok tek önerim kısrak alımı tamamen serbest bırakılsın isteyen istediği kısrağı getirsin.Yearling ve weanling alımının serbest bırakılması yetiştiriciliğimizi tamamen yok edecektir veya rezerv fiyat konularak atçıların nadide atları getirmesinin önü açılmalıdır ve en önemli tespitimde dünyada hiçbir ülke hem kısa hem orta hem uzun hem kum hem çim pistte en iyi atları çıkaramamaktadır, yarışçılığımıza bir hedef seçilip yarış programlarımız ve ikramiyelerimiz bu hedeflenen şartlarda en iyi atları çıkarabilmek üzere dizayn edilmelidir.
  saygılarımla

 • franky
  franky Cumartesi, 21 Ocak 2017 11:46 Yorum Linki

  ‘atçılığı bilen, bilemeyen' derken kim biliyor bu atçılığı ? veya bildiğini sanıyor. canım ülkemin canım insanları...

 • Mehmet çakıroğlu
  Mehmet çakıroğlu Cumartesi, 21 Ocak 2017 00:20 Yorum Linki

  Bence türk yarışçılğını böyle ulusları yarışlara katılarak ileriye götürelebilinir adı üstünde yariştır başarılı olabilir olmayabiliyor önemli olan böyle müsabakalara katılmaktıŕ.

 • Fuat Mert Kaya
  Fuat Mert Kaya Cuma, 20 Ocak 2017 18:56 Yorum Linki

  Bu tarz insanlari kale almak bizi bir adim ileri goturmez diye dusunuyorum. Turk atlarinin oradaki basarilari belli. Varsin basarisiz olsunlar ne degisir? Oraya kabul edilmek bile bir prestij. İlgililerine ve ve graystorm a gecmis olsun . Umuyorum en yakin zamanda pistlerdeki yerini alir. Umuyorum atcilarimiz bu vizyondan vazgecmez bundan sonrad da orada olmak icin elinden geleni yapar.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık