Menu

46.ECLIPSE ÖDÜL TÖRENİ'nde 'En İyiler' Ödüllerini aldı... Özel

Amerikan Ulusal Yarış Birliği’nin her yıl 17 kategoride verdiği 46.Eclipse Ödüllerinin sahipleri belli oldu. Gulfstream Park’ta Oscar veya Grammy ödüllerini hatırlatan bir salonda 425 $ satılan biletlerle girilebilen ödül töreni TVG2’den de naklen yayınlandı.

Yılın atı ve Yılın yaşlı kum pist erkek atı ödülü, şampiyon California Chrome’un oldu. 2014’den sonra ikinci Eclipse ödülünü alan şampiyon aynı zamanda 2016 Eclipse ödüllerinde iki dalda ödül alırken en değerli ödül olan Yılın Atı ödülüne layık görüldü.

Yılın 3 yaşlı erkek atı ödülünü 1/11 oran ile girdiği ve içlerinde Preakness ve Belmont galiplerinin olduğu rakiplerini geçerek rekor derece ile kazandığı G1 Travers Stakes’i ve daha sonrasında Breeders Cup Classic yarışını şampiyon California Chrome’ın önünde müthiş bir sprint ile kazanan kır at Arrogate aldı. 560.000 dolara yearling olarak 2014 Keeneland satışlarından alınan şampiyon ayın 28’inde Pegasus World Cup’da bir kez daha yarışacak. Antrenörü Bob Baffert onun için ”American Pharoah’dan sonra bu kalibrede bir atı ne zaman antrene edeceğimi düşünürken ARROGATE geldi” şeklinde düşüncelerini belirtti.

Yılın Üç yaşlı Dişi Tayı Breeders Cup’a kadar namağlup gelen ve ancak bu yıl dördüncü Eclipse ödülünü alan Beholder tarafından geçilebilen uçan kısrak Songbird oldu. Amerikan yarış dünyası bu mağlubiyetin efsane Seattle Slew’in 1978 Jockey Clup Gold Cup koşusunda Exceller’a geçilmesi ve şampiyon Zenyetta’nın 2010 Breeders Cup’ta Blame’ye geçilmesi kadar sansasyonel olduğunu düşünüyor.

Yılın Yaşlı Kum pist dişi atı ödülü; dördüncü kez Eclipse ödülüne layık görülen muhteşem kısrak Beholder’ın oldu. 2016’nın namağlup üç yaşlı dişi tayı Songbird’ü Breeders Cup’ta burunla geçen şampiyon yarış tarihindeki müstesna yerini aldı.

Yılın Dişi Sprinteri ödülü açık ara ile Fines City’nin oldu. 2016’da Breeders Cup Filly & Mare Sprint yarışını kazanan kısrak tıpkı yarış pistlerinde olduğu gibi ödül oylamasında da çok hızlıydı.

Yılın erkek sprinteri Drefong’un oldu. Breeders Cup Sprint galibi şampiyon tay daha önce sadece iki tayın 3 yaşında iken bu ödülü alma başarısını gösterebildiği kategoride ödül alarak adını unutulmazlar arasına yazdırdı. Tabii bunda da antrenör Bob Baffert imzası görüyoruz.

Yılın Çim dişi atı ödülü; bu ödülü 2015’de de kazanan muhteşem kısrak Tepin’e gitti. İngiltere Royal Ascot’da Queen Anne Stakes‘i kazanan ilk Amerikan atı olma unvanını da kazanan Tepin, Breeders Cup Mile yarışında ikinci olmuştu.

Yılın Çim erkek atı ödülü, üç değişik ülkede G1 koşu kazanan Flintshire’ın oldu. Prens Khalid Abdullah’ın Juddmonte harasının sahibi olduğu Dansili oğlu bu yıl aygırlık kariyerine başlayacak. Yarış kariyeri boyunca 24 startta 8 birinciliği bulunan ve her koştuğu yıl bir G1 koşu kazanma başarısı gösteren şampiyon, Breeders Cup Çim şampiyonu Highland Reel’i oylamada geçerek ödülün sahibi oldu.

Yılın 2 yaşlı erkek tayı ödülü iki G1 koşu galibi Classic Empire’nin oldu. Babasının Pioneer Of The Nile olduğunu düşünürsek baba kardeşi şampiyon American Pharoah’ın izinden yürüyüp yürüyemeyeceğini 2017’de göreceğiz. 2001 Kentucky Derby galibi Monarchos’un da sahibi olan John Oxley’e ait olan tay sahibine yine bir Derby galibiyeti hediye edebilir.

Yılın İki yaşlı dişi tayı ödülü; Breeders Cup yarışını 1/33 bahis oranı ile sürpriz bir şekilde kazanan Champagne Room’un oldu.

Yılın Jokeyi ödülü 4 kez bu ödülü alan Javier Castellano’nun oldu. Amerika’da at bindiği  20’nci yılını dolduran Castellano, bindiği atlara yıl içinde 26.826.241 $ kazandırırken en yakın rakibine 3.4 milyon dolar fark attı. Ağırlıklı olarak şampiyon antrenörler Todd Pletcher ve Chad Brown’un hazırladığı atlara binmeyi tercih eden jokey mesleğinde en üst noktada.

Yılın aprantisi ödülü 2016’da 110 birincilik ve 2.8 milyon dolar kazancı ile Porto Riko’lu Luis Ocasio’nun oldu. 19 yaşındaki aprantinin geleceğinin çok parlak olacağı ve diğer bir Porto Rikolu şampiyon jokey John Velazquez ve Irad Ortiz Jr.’ın yolundan gideceği düşünülüyor.

Yılın Yetiştiricisi ödülü Versailles Kentucky’de bulunan Winstar harasının oldu. 2016’da bu haradan yetişen atların yarışlardaki birincilik oranının %17 olduğunu söylersek başarıyı biraz daha somut hale getirebiliriz. Yıl içinde Breeders Cup Mile galibi Tourist’in başı çektiği şampiyonları yetiştiren hara, 2016’yı yetiştirdiği atlarla 10.516.427 $ kazanarak kapattı.

Yılın at sahibi ödülü iki süper starın sahibi Juddmonte harasının oldu. Biri kum pist şampiyonu Arrogate,diğeri çim pist şampiyonu Flintshire gibi iki ata sahip olan Prens Khalid Abdullah’ın harası Juddmonte, açık ara ile ödülün sahibi oldu.

Yılın Antrenörü ödülünü ise Chad Brown aldı. Eşi ve iki küçük kızı ile ödülü alan şampiyon antrenör, bu tablo ile harika bir görüntü ve mesaj vermiş oldu. 2016’da 42 stakes kazanan atı antrene eden ve antrene ettiği atların kazancı 23.185.084 $ bulan Chad Brown’un önünde uzun ve başarılarla bir gelecek olduğu aşikar. 

Son DüzenlenmePazartesi, 23 Ocak 2017 11:46

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık