Menu

ARROGATE Son Noktayı Koydu… Özel

28 Ocak Cumartesi Gulfstream Park’ta koşulan Pegasus World Cup Invitational’da son gülen Bob Baffert’ın antrene ettiği Arrogate (Unbridled’s Song-Bubbler, Distorted Humor) olurken, California Chrome 9.’lukta kaldı.

Arrogate’in kazandığı, 12 milyon dolar ikramiyesiyle dünyanın en pahalı koşusu olan Pegasus World Cup’ta Shaman Ghost (Ghostzapper-Getback Time, Gilded Time) 2. oldu. Koşunun 3. ve 4. sıralarını Todd Pletcher’ın safkanları; Neolithic (Harlan’s Holiday-Swingit, Victory Gallop)ile Keen Ice (Curlin-Medomak, Awesome Again) paylaştılar. Arrogate, kum pistteki 1800 metrelik koşuyu jokeyi Mike E. Smith ile 1’47”61 yaparak kazandı.

Yarış yaşamının ilk koşusunu 3. tamamlayan Arrogate, daha sonra katıldığı, üçü G1 olmak üzere 6 koşuyu da kazandı. Bu safkan 2016 yılı, şampiyon 3 yaşlı erkek tay dalında Eclipse ödülü ve 134 puanla Longines Yılın En İyi Yarış Atı ödülünün sahibi oldu. Arrogate, 10 milyon 623 bin doları aşan kazançla, en çok ikramiye kazanan Amerikan atı unvanını da California Chrome’dan alacağa benzer.

Bob Baffert, Arrogate için Dubai World Cup’la ilgili soruyu; “ Biz o yarışa her zaman hazırız. Prens Halid kararını 3-4 hafta içinde verecek.” şeklinde yanıtladı. Baffert; 2016’nın şampiyon erkek sprinteri Drefong’un(Gio Ponti - Eltemaas, Ghostzapper) G1 Dubai Sheema Classic’e, Hoppertunity (Any Given Saturday-Refugee, Unnacounted For)’nin G1 Dubai World Cup’a katılacaklarını belirtti.

California Chrome, yarış yaşamının finalinde, Breeders Cup Classic’te geçildiği rakibi Arrogate’ten hem rövanşı almak, hem de koşuyu birinci tamamlayarak 20 milyon doları aşacak kazançla bu daldaki liderliğini de pekiştirmek için çıktığı pistte büyük şanssızlık yaşadı.

California Chrome’un jokeyi Victor Espinoza yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Starta girmekte direniyordu ve sorun yaşamaya başladık. Daha önce hiç böyle yapmadı ve bu kötü bir işaretti.” Antrenörü Art Sharman’da, Espinoza’yı doğrulayarak, atın bu koşuda sorun yaşadığını belirtip; “Bendeki ilk kötü yarışıydı.” dedi.

California Chrome’un koşuda, sağ ön ayağından sorun yaşadığı da söylenenler arasında. 2014 Belmont Stakes’te aynı ayağından yaralanmış ve 4. kalarak Triple Crown yapma şansını kaybetmişti.

 

Son DüzenlenmePazar, 29 Ocak 2017 18:42

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık