Menu

4 GÜNCEL SORUN…! Özel

Her ne kadar Özelleştirme, Varlık Fonu vs gibi konular gündemdeki yerini koruyorsa da, Yarış Camiası uzun zamandır çözülmesini bekleyen yaşamsal sorunları ile hayatını sürdürmeye devam ediyor.

Maalesef sektörün pratikte güncel hayatını etkileyen önemli sorunlara bir türlü el atılmıyor!

Çalıştay resmen yalan olmuş durumda… Aylardır vaat edilen bir tek şey yapılmış değil.

Sayın Bakan Faruk Çelik sosyal medyadan Bakanlığını ilgilendiren her konu ile ilgili tweet atmaya, resim paylaşmaya devam ediyor ancak on binlerce insanın ekmek kapısı olan Yarış Sektörü ile ilgili bir tek paylaşımı yok! Demek ki kendisini hiç ilgilendirmiyor!

Keza Sayın Müsteşar Nusret Yazıcı da öyle! Oysa ki Çalıştay da neler söylemişti, nelerden bahsetmişti! Bizleri ne kadar umutlandırmıştı!

TJK canının peşine düşmüş! Bu aralar Veliefendi’de her köşe başında Bakanlıktan gelen bir müfettişe rastlamak mümkün!

Varlık Fonu da yavaş yavaş topa girmeye başlamış durumda, ‘Malın’ ederini belirlemeye çalışıyor.

Dernekler bir şeyler yapma gayretindeler ama ellerinde hiçbir yaptırım gücü yok!

Atçılar mevcut sorunlarla ‘şimdilik’ cebelleşmeye devam ediyor.

Ama dediğim gibi bütün sorunlar masada çözümünü bekliyor…!

Sektörde son zamanlarda ‘güncel’ 4 sorun var. Bunlar; Seyis Kursu, Af, Ahır ve Handikapör Meselesi

Bu 4 konuda da sesler ciddi şekilde yükselmiş durumda.

Hipodromlarda hem lisanslı, hem de kalifiye seyis sayısı iyice azaldı. Seyisler 2 değil artık 3 hatta, 4 at bakmaya başladı. Yarış günleri bazı hipodromlarda salyaya giren tüm atların seyisi olarak sadece 1-2 kişi imza atıyor. Bir bakıyorsunuz 1 seyis 15-20 atın salyasına imza atmış! Bunu herkes görmesine rağmen sorumlulardan kimse gık’ını çıkartmıyor!

Öte yandan hipodromlarda seyislik yapan ama seyis lisansı olmayan çok sayıda da genç var. Neredeyse her gün mesaj atıp ‘abi lütfen seyis kursu açılması için bir şeyler yaz’ diyorlar.

Af Meselesi ise ne durumda bilen yok! Torba Yasaya girecek deniyordu ama ne oldu, ne olacak bir tek kişi çıkıp söyleyemiyor! Avrupa’da aynı suçtan ceza alan antrenörler 15 gün meslekten men cezası alıp işlerine geri dönerlerken, Türkiye’deki antrenörler aylardır cezalı olarak işinden gücünden oluyor!

Öte yandan Doping Yönetmeliğinin de akıbeti belli değil. Ne zaman yürürlüğü girecek kimsenin bir fikri bulunmuyor.

2017 Yaz sezonu için geri sayım başladı. Bazı atçılar hala 2 yaşlı İngiliz ve 3 yaşlı taylarını hipodromlara yerleştirebilmiş değiller. Bu konuda özellikle İzmir’den şikayetler geliyor. Atçılar ‘Bizler bir ahır bulabilmek için ne yapacağımızı şaşırmış durumdayken, bazı eküri bloklarındaki ahırların yarısı boş olarak durmaya devam ediyor. Bu nasıl bir sistem, tayları dışarıda kalan insanlara yazık günah değimli? O ahırların boş olarak durmasının kime ne faydası var. İzmir Hipodrom Müdürlüğü bu konuya neden bir el atmıyor’ diye isyan ediyorlar.

Bir de son dönemlerde Handikapörlerle ilgili ciddi şikayetler geliyor. Son bir hafta içerisinde bununla ilgili onlarca telefon aldım. At Sahipleri, antrenörler örnekler veriyor ve isyan ediyorlar. ‘Üst üste 3-4 yarış kazanan atlara toplamda 10-12 puan zar zor veriliyor, inanılacak gibi değil, Handikap yarışlarda haksız rekabet inanılmaz boyutlarda..!’ diyorlar.

Kısa kısa bahsettiğim konular çözüm bekleyen pek çok konu içerisinde sadece 4 tanesi… Bu ve benzeri pek çok sorun acilen çözüm bekliyor. Sektörün özelleştirilmesi için düğmeye basan devlet başta olmak üzere hiç kimse maalesef bu konularla ilgilenmiyor.

Ama hiç merak etmeyin bütün bu sorunlarla ilgilenilmesi gereken günler de gelecek! Bakalım atçı o zaman nasıl bir duruş sergileyecek. İşte ben de bunu çok merak ediyorum!

Son DüzenlenmePazartesi, 30 Ocak 2017 10:58

3 yorum

 • eyyup
  eyyup Pazartesi, 30 Ocak 2017 13:25 Yorum Linki

  Atahan abi agzina saglik iyiki varsin bide gel haksizin urfa hipodromuna bak benum at kosan at yarin deklersi var ama bana ahir yok 1. 5lu arap içerde varken ben bu calistayi ne diyim basimi hangi tada vurum burda halla agalik ve akrabacilik var bir el at abi rica ederim

 • metin kaçmaz
  metin kaçmaz Pazartesi, 30 Ocak 2017 12:11 Yorum Linki

  Atahan beyin güncel sorunları tespitinde bence herşeyden önce gelmesi gereken sorun at yarışlarının cazibesinin artması adına altılıların büyük bölümünün verdiği ikramiyelerin simitçi altılısı boyutunu geçememesidir.Bu kadar düşük ikramiye veren altılılarla tevzii ve cazibe artmaz.Aslında sorun TJK dan kaynaklanmatadır şöyleki oyun oynamadan duramayan bahisçinin parasını cukkaya atma adına sürekli az atlı programlarla at yarışlarının geleceği tehlikededir.Koşturacak sayıda atınız yoksa bazı illerde haftada üç gün yaptığınız yarışları tek güne indirirsiniz, fakat TJK nın amacı at yarışlarının cazibesini arttırmak değil üyeleri aracılığıyla ceplerini doldurmak olduğundan at yarışlarının Türkiyede geleceği karanlıktır.Ne yalan söyleyeyim eleştirilerini nalına mıhına yapan Atahan beyin belirttiğim sorun üzerine çoktan birkaç yazı yazmasını beklerdim.

 • Sabahattin tekdoğan
  Sabahattin tekdoğan Pazartesi, 30 Ocak 2017 11:27 Yorum Linki

  Yazınızı okudum sevgili Atahan çok teşekkür ederim güzel kunulara değinmişsin bende bir kaç cümle eklemek isterdim aslında ama sen söylediğini söylemişsin aşağı yukarı çok kısa bir örnek vermek gerekirse ölkede günlerdir çok cidi olaylar ve çok şehit verdiğimiz bu Zaman'larda bizim küçücük olan sorunlarımız halen çözülmedi ben 30 yılımı bu camiyaya vermiş biri olarak 1.5 yıldır işimi yapamıyorum sanki bu ülkede savaşı başlatan biziz gibi bakanlıkta dediğiniz gibi bize verilen sözler vatlar bizi oyslamakta başka bir şey değilmiş çokta konuşmak istemiyorum size bir kez daha teşekkür ediyorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık