Menu

Bekle Bizi Dubai… Özel

25 Mart Cumartesi gecesi, dünyanın dört bir yanından gelen şampiyon safkanlar, Dubai Meydan Hipodromu’nda boy ölçüşecekler. 22. Dubai World Cup’ın da koşulacağı 9 koşulu yarış programında toplam 30 Milyon $ ikramiye dağıtılacak.

Bu koşularda start alacak safkanların son kayıtları 14 Mart Salı günü tamamlandı. Kayıt için toplam yarış ikramiyesinin %1’i oranında bedeli ödeniyor. İlgililer, Dubai World Cup’a kayıt için 100 bin, Dubai Turf ve Sheema Classic’e kayıt için ise 60 bin $ ödediler. Jokeyler için de ayrıca 164 $ binek parası ödeniyor.

25 Mart’taki koşularından her hangi birine katılmaya 14 Mart tarihinden sonra karar verenler ise ikramiyenin %10’u oranında bir bedel ödemek zorunda. Koşuya katılmaktan vazgeçilmesi halinde,  kayıt bedelleri 20 Mart Pazartesi saat 10.00’dan sonra koşullu olarak geri verebiliyor. Bunun için, atın sakatlanması ya da her hangi bir nedenle koşamayacak durumda olduğunun veteriner raporuyla kanıtlanması gerek.

Dubai’de toplam ikramiyenin %60’ı birinciye, %20’si ikinciye, %10’u üçüncüye, %5’i dördüncüye, %3’ü beşinciye ve %2’si de altıncıya ödeniyor.

Son kayıtlara göre, günün koşularında öne çıkan isimleri şöyle sıralayabiliriz:

GODOLPHIN MILE (G2) 1600 m. Kum

Şubat ayında katıldığı G2 Gulstream Park Handicap’ı kolay kazanan Sharp Azteca Dubai’ye hayli iddialı geliyor.  Antrenörlüğünü Charlie Appleby üstlendiğinden beri, Dubai’de katıldığı 4 koşuyu da kazanan North America ve G1 Al Maktoum Ch. R3’ü kazanan Etijaah parlak performanslarıyla dikkati çeken diğer isimler. Kafuji Take, Japonya’daki üst düzey koşularda başarılı sonuçlar alabilen bir isim; bu grupta şanslı olabilir.

DUBAI GOLD CUP (G2) 3200 m. Çim

Geçtiğimiz yıl bu koşuyu, Ağa Han’ın sahibi olduğu Vazirabad, Big Orange’ı güç de olsa geçerek kazanmayı başarmıştı; iki safkan arasında ayırım yapabilmek güç. G3 Nad Al Sheba Trophy’de Vazirabad’i 1,5 boy farkla geçen Beatiful Romance çok formda görünmüştü; bu kez de geçerse sürpriz olmaz. Dubai’de parlak yarışlar yapan Sheikzayedroad da rakiplerinin hatasını affetmeyecek güçte bir safkan.

UAE DERBY (G2) 1900 m. Kum

Bu koşuyu kazanacak safkanın doğrudan Kentucky Derby’ye katılma hakkı elde etmesi önemli bir avantaj. G1 Dewhurst Stakes ve G1 BC Juvenile Turf’te ikinci olan Coolmore tayı Lancester Bomber birinciliğin güçlü adayları görünümünde. Godolphin Ekürisinin taylarından Thunder Snow, Dewhurst Stakes’te Lancester Bomber’a geçilmişti ama Meydan Hipodromunda G3 UAE 2000 Guineas’ı kazanırken çok farklı göründü. Burada da birinciliğe uzanırsa sürpriz olmayacak.

AL QOUZ SPRINT (G1) 1200 m. Çim

Geçtiğimiz yıl 1000 metre olarak koşulan bu koşuyu, Buffering’in arkasında ikinci tamamlayan Ertijaal, yeni sezonu parlak iki birincilikle açtı. Hedefi bu seriyi sürdürebilmek...  Limato, favori girdiği G1 BC Turf Mile’da başarılı olamamıştı. Geçen yıl katıldığı 5 Grup 1 mücadeleden ikisini kazanıp, birinde ikinci kalan Limato’nun performansı, buradaki rakiplerinden üstün. Jungle Cat ve Washington DC favorilerin hatasını kollayacaklar.

G1 DUBAI GOLDEN SHAHEEN 1200 m. Kum

G1 BC Sprint’te Drefong’a geçildikten sonra G1 Malibu Stakes’i kazanan Mind Your Biscuits favori. Geçtiğimiz yıl bu koşuyu kazanan Muarrab, Moshawish ve Reynaldothewizard’ı kolayca geride bırakmıştı; aynı başarısını yineleyebilir. USA’dan gelen Stallwalkin’Dude ile St. Joe Bay ve Meydan’da iyi yarışlarını izlediğimiz Cool Cowboy koşuda adlarından söz ettirebilecek safkanlar.

G1 DUBAI TURF 1800 m. Çim

Dubai’deki ilk yarışlarında izleyenlerden tam not alan Zarak ve Decorated Knight arasında ayırım güç. Ribchester’in de Avrupa performansı bu iki rakibinden aşağı değil. Yarış yaşamı boyunca ilk üçten düşmeyen Mutakayyef, geçen yıl bu koşuyu kazanan Real Steel, arada parlak koşular yapan Mondialiste favorilerin hatasını kollayacaklar.

G1 DUBAI SHEEMA CLASSIC 2400 m. Çim

Geçtiğimiz yıl Postponed bu koşuyu kazanırken, Highland Reel dördüncülükte kalmıştı. Daha sonra York’ta koşulan G1 International Stakes’te de bu rakibini ikincilikte bırakan Postponed, favori girdiği G1 Prix de l’Arc de Triomphe’ta bekleneni veremeyerek beşinci kalmıştı. Buna karşın, Highland Reel, G1 BC Turf’ü kazanarak önemli bir aşama kaydetti. İki safkanın mücadelesi, büyük olasılıkla, bu önemli koşunun birincisini belirleyecek.

G1 DUBAI WORLD CUP 2000 m. Kum

Arrogate’in katıldığı koşularda, rakiplerinin birincilik şanslarından söz edebilmek hayli güç. Arrogate bu koşuya, değişmeyen jokeyi Mike Smith ile katılacak. Yarış yaşamının ilk startında üçüncü kaldıktan sonra, katıldığı altı koşuyu da kazanıp, 134 puanla dünya safkan sıralaması listesinin en üstüne yerleşen bu safkan, bir şanssızlık yaşamadığı takdirde koşuyu kazanacaktır. Koşunun ikinciliğine USA’dan çok formda gelen Florent Geroux’un bineceği Gun Runner aday görünüyor. Geçtiğimiz yıl World Cup’ta üçüncü kalan Hoppertunity,  kısrak babası ülkemizde aygırlık yapan ve 2013’te kaybettiğimiz Unaccounted For olması nedeniyle de dikkati çekiyor. Flavien Prat’ın bineceği Hoppertunity güçlü ataklarıyla tabelada yer bulabilir. Koşudaki tanıdık bir başka isim de, bu yıl G2 Boğaziçi Koşusunu Fly By Me’nin iki boy önünde kazanan Move Up’a jokey Adrie De Vries binecek.

Dubai Meydan Hipodromunda güzel bir yarış gününün bizleri beklediği kesin…

Program kesinleştikten sonra, hepimizin görüşleri elbette ki biraz daha netleşecek. Bir aksilik olmazsa, 22 Mart Çarşamba sabahı, sözünü ettiğimiz bu safkanları “dünya gözüyle” izleyeceğiz.

Bekle bizi Meydan; bekle bizi Arrogate…  

Son DüzenlenmeCuma, 17 Mart 2017 12:14

1 yorum

  • metin kaçmaz
    metin kaçmaz Cuma, 17 Mart 2017 16:25 Yorum Linki

    Sayın Reşat Köstemden kasımda biten yaz sezonu ardından içinde tjk nın da dahil olduğu atçılıkla ilgili kimselerin "önümüzdeki sezon en az 4 atımız dubaiye gidecek ve fırtınalar estirecek" palavralarının ardından son yıllarda sık sık yaşanan dubaiye at bile gidememesi hakkında yorum bekliyorum. Atarken desteksiz atanların yaşamadığı yüzlerin kızarması hakkında da bir yazı bekliyorum eminim ki nalına mıhına bir yazı gelecektir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık