Menu

FARUK ÇELİK’e Açık Mektup… Özel

Sayın Bakanım,

Sosyal medya hesabınızdan başta Şanlıurfa, Artvin ve Bursa olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanını karış karış gezdiğinizi ve referandum süreci öncesinde gündeminizin ciddi bir şekilde yoğun olduğunu takip ediyor, görüyorum.

Bakanlığınızı ilgilendiren konularda Kılıç balığı avcılığından tutunda, siyasi kimliğinizin bir gereği olarak Şanlıurfaspor’a kadar dokunmadığınız, dertlerini dinlemediğiniz neredeyse hiçbir kesim kalmadı.

Bir tek Türk Yarış Atı Sahipleri ve Yetiştiricileri hariç!

Üzülerek görüyorum ki; camiamıza ve sektöre karşı ‘tavırlı’ bir duruşunuz var!

Oysa size şunu belirtmek isterim ki;

Yarış ve Yetiştiricilik dünyası 40.000’in üzerinde çalışanı olan,

Aileleri ile birlikte 200.000 kişiye aş imkanı sağlayan,

Afyon Karahisar, Çatalca, Konya Karaman, Sivas, Muş, Elazığ, Polatlı, Eskişehir, Bursa Karacabey, Çanakkale Biga, Aydın Söke ve Şanlıurfa’dan yılda;

50.000 ton Ot, 20.000 ton yulaf, 15.000 ton Arpa satın alan,

15.000’in üzerinde Damızlık Kısrak, Aygır, Tay ve Yarış atına bakan,

Devletten hiçbir yardım almadan tamamen kendi yarattığı kaynaklarla, üstelik dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan vergi ve kesintilerle hayatiyetini sürdürmeye çalışan ve yılda toplam 4.5 Milyar TL cirosu olan büyük bir ENDÜSTRİ’dir.

Lakin gelin görün ki; camianın çok uzun zamandır devam eden sorunlarına karşı Bakanlığınızın samimi ve çözüm üreten bir yaklaşımını görmemek, bizleri fazlasıyla üzmektedir.

Bilmem hatırlar mısınız? 26-28 Ağustos 2016 tarihinde zat-ı aliniz’in katılmadığı bir Atçılık Çalıştayı yapıldı.

Sayın Müsteşar Nusret Yazıcı beyin de katıldığı bu çalıştayda, sektör temsilcileri ile birlikte yarış ve yetiştiriciliğin var olan sorunları masaya yatırıldı, tartışıldı ve nihayetinde bir sonuç raporu hazırlandı. Konuyla ilgili Kitapçıklar basıldı ve dağıtıldı.

Ama gelin görün ki aradan geçen 6 aylık süreye rağmen maalesef bir arpa boyu mesafe alınamadı!

Çözümü en basit konularda bile maalesef derdimize derman olmadığınızı görürken, ‘TİGEM’e Aygır Alma konusu’ mevzu bahis olunca çok ciddi bütçelere anında onay veriyor olmanız da dikkatimizden kaçmıyor! Üstelik o para TİGEM’in kendine ait bir kaynak değilken, tamamıyla Atçılık sektörünün yarattığı bir kaynakken!

Mektubumu sonlandırırken; kafamızın karışık olduğunu ve size karşı kırgınlığımızı dile getirmek istiyorum.

Türk Yarış ve Yetiştiriciliğinin otoritesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Camiamıza ve sektörümüze karşı bu ‘soğuk’ duruşunuzu değiştirmeniz ve bizlerin de sorunları eğilmeniz en büyük temennimizdir.

Saygılarımla,

 

Atahan Zilcioğlu

At Sahibi, yetiştirici ve Yarış Yazarı…

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 29 Mart 2017 11:04

1 yorum

  • Erhan Kum
    Erhan Kum Perşembe, 30 Mart 2017 22:47 Yorum Linki

    Eline, yüreğine sağlık Atahan kardeşim. Ortalığın toz duman olduğu bugünlerde konunun muhatabına direk seslenmen ne büyük bir cesur yürek olduğunu gösteriyor, görebilenlere!!!!

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık