Menu

Atlarda 'DON' Tanımlayıcı Bir Irk Karakteridir - 2 Özel

Alzao’nun da hiç Al Don’a sahip yavrusunun olmadığından bahsederken yazımıza ara vermiştik.

Alzao’nun pedigrisine baktığımızda en dikkat çeken yeri öncelikle anne hattıdır. Ack Ack, Chieftaın, Tom Rolfe gibi efsane kısrak babalarının bulunması Lady Rebecca – Pocahontas - How kısrak hattını bambaşka bir yere koymamız gerektiğini gösteriyor. Alzao’nun babası Lyphard’a bakınca kelimelerin yetmeyeceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Goofed anne hattında bakınca Güney Amerika kıtasında özellikle Şili’de çok iyi sonuçlar alan Seeking The Dia’yı göreceğiz. Daha sonra Thorn Dance, Suave, Far Out East, Cherokee Rap gibi aygırlar göze çarpmaktadır. Biz biraz daha kestirmeden giderek Alzao’nun kısrak babası olduğu pozisyondaki atlara bakarak mesafeyi kısaltalım.
SADLERS WELLS / FAIRY KING hattı ile Liberator, Strangely Brown, Delzao, Emlozza, Potala Palace, Porthcawl, Solista, Solitarıo, Feathard Lady, Hawke Bay, Special Song, Street Ahead…
ROBERTO hattı ile Reggane, Amorama, Nishino Blue Moon, Targaryen, Time Paradox…
HALO, SUNDAY SILENCE
hattı ile Deep Impact, Black Tide, Smart Odin, Aquamarine, New Beginning…

BOLD REASONING, SEATTLE SLEW, BIG SHUFFLE hattı ile Bomber Bill, Call Me Big, Key To Luck, Salisburgo, Nouvelle Neige…

DANZIG hattı ile Olympic Glory, Aussie Rules, Miss Gorica, Table Ronde, Polliwilline, Affaire Solitaire, Biologist, Cabazon, Tazahum, Figli Fanesi, Raphinae, Zenone, ülkemizden Sweet Mistress (Medya isimli aygırımıza da bakacak olursak benzer çaprazı göreceğiz)…
MR PROSPECTOR hattı ile Evolving Tactics, Lilac Queen, Around The Cape, Algometer, Algonquin, Nota Bene, Organizer, Ottone, Nashmiah, Ricine, Doppio, Ighraa, Triskel gibi başarılı atları görünce ilk bölümünde bahsettiğimiz kan hatlarının da Alzao ile uyumlu olduğunu görüyoruz.

Yeri gelmişken, özellikle bi rşeyin altını çizmek istiyorum. ‘Baskın karakterde bir aygır yakaladıysanız ve bunun yanında da aygırın kuvvetli anne hattı var ise uyumlu çaprazları keşfetmeniz halinde başarısız olmanız mümkün değildir’.

Şimdi konuyu bambaşka bir mecraya taşımak istiyorum. Tabi ki konumuz içinde Hail To Reason var ama bu kez anne hattına bakacağız; Nothirdchance…

Konuya farklı bir bakış açısı ile girmekte fayda görüyorum çünkü bu anne hattının nasıl çalıştığı örneklerle daha iyi anlaşılıyor. Amerika’daki aygırlık kariyerine çok iyi başlayan Uncle Mo hakkında nedense pedigri analistleri hiçbir yazı yazmadılar. Aygırın karmaşık ve alışkın olmayan dizaynda görünen pedigrisi analistleri kesin teşhis koymalarına engel oldu. Fakat pedigri içinde arka planda dikkat çeken ‘Nothirdchance kısrak inbreedingi’ bana göre en önemli faktör.
Leo Castelli’nin anne hattının Nothirdchance’den gelmesi, buna ek olarak Arch’ın baba hattının Hail To Reason’dan gelmesi ayrıca Danzig hattı bulunması içeride yoğun Nothirdchance tekrarlarını gösteriyor.
2016 yılında koşulan Breeders Cup Distaff yarışını kazanan Beholder yarışı kazanmasının ardından emekli edildiği ilan edilince birlikte çalıştığım Emir Alkaş ekürisi ile zihin egzersizi yaparken Beholder‘in kesinlikle Uncle Mo’ya çekileceğini öngörmüştük ve sonuç ilan edilince şaşırmadığımızı açıkça söylemeliyim. Bu aşımdaki ana sebep ise az önce bahsettiğim Nothirdchance kısrak inbreedingine sahip Beholder ile aynı özelliğe sahip Uncle Mo’nun birbiri ile çarpılmasıydı.
Bu konuyu bu kadar net ve emin olarak yazmamın ardındaki sebeplerden biri Henny Hughes isimli aygırın 2013 yılında Japon yetiştiriciler tarafından satın alınmasıdır ki; bu aygırı nasıl kullanacakları çok bellidir. Brıans Time ve Sunday Silence uzantılı tüm eşleşmeler Henny Hughes ile denenecektir.

Geçtiğimiz hafta G1 La Troienne Stakes’i kazanan Big World isimli safkanın babası olan Custom For Carlos’un pedigrisini incelersek yukarıda bahsettiğimiz özelliği göreceğiz.

Arjantin ve Şili’nin başarılı aygırı Stra Dabbler yine bu özellikte olan bir aygırdır.
G1 Del Mar Debutante Stakes’i kazanan Weemissfrankie isimli kısrak da aynı özelliktedir ve bu kısrak Japonlar tarafından satın alınarak Deep Impact’ e çekilmiştir.
G1 Malibu Stakes ikincisi Marking’in annesi iki kez G1 kazanmış olan Seventh Street’dir. Bu kısrak da aynı kısrak inbreedingi ile hareket etmektedir. Keza G1 Las Virgenes Stakes galibi Fashion Plate de aynı özelliktedir ve bu kısrakta Japonlar tarafından satın alınmıştır.

30 Nisan tarihinde Hong Kong’ta koşulan G1 Queen Elizabeth II koşusunu kazanan Neorealism ile Avustralya ve Japonya’da kazandığı G1 koşular sonrası aygırlık kariyerine başlayan Real Impact ile Neorealism 3/4 kardeştir ve aynı özelliğe sahiptir.
Bu örnekleri LEO CASTELLI / HAIL TO REASON olarak baktığımızda da UNCLE MO, BWANA CHARLIE, MY PALL CHARLIE isimli başarılı aygırları göreceğiz derken yine yazının gereğinden fazla uzadığını fark ettim.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sevgi ve saygılarımla…

(Eser sahibinin isteği üzerine bu yazı yoruma kapatılmıştır.)

Son DüzenlenmeCuma, 12 May 2017 16:13

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık