Menu

TURBO’nun Aygırlık Kariyerine Bakış... Özel

Yarış yaşamında gerçekten de bir efsane olan Turbo’nun aygırlık kariyerine ilişkin yapacağım kısa bir değerlendirme bu yazının konusu olacak.

Şu ana kadar koşan 101 yavrusu olan bu aygırının, start alan temsilcilerinden 74’ü yarış kazanmayı başardı. Bu da yaklaşık %73 koşan/kazanan istatistiğine sahip olduğunu göstermekte ki, gayet tatminkar bir veri olarak gözükmekte şu an için.

Turbo’nun yarış kazanmayı başarmış tayları içinde sınıf koşu kazanmayı başaran şu an için 18 temsilcisi mevcut. Yani koşan temsilcilerinin yaklaşık  % 18’i sınıf koşu kazanmayı başarmış. Bu istatistiği kazanan temsilcilerine uyarlarsak, yaklaşık % 24 gibi bir tatminkar veri de burada karşımıza çıkmakta.

Turbo’nun sınıf koşu kazanmayı başaran 18 tayının kısrak babalarına göz attığımızda, hepsinin de farklı isimler oluşu dikkat çekici bir başka özellik olarak önümüze geliyor.

Yine de bu kısrak babaları içinde özellikle Bodrum’u da ayrı bir yere koymakta fayda var. Merak edenler pedigrileri inceleyerek bu söylemimi teyit edebilirler.

Turbo’nun sınıf koşu kazanan taylarının soy ağaçlarına göz attığımızda karşımıza çıkan ilginç verilerden biri de sanırım anne soyları ile ilgili olsa gerek. Bunu biraz daha açmak gerekirse ;

Adını Sen Koy: Merviş-Uçansu-Zehra 114

Budakhan: Şilan-Dilan I-Özde-Zehra 62

Eyvah Uzun Mehmet: Özilter-Mesrure 47

Gürsu: Dilasu-Mesrure 54

Haliç: Altıngül-Zehra 94

Kadhan: Kirazkızı-Zehra 112

Kısrakbaşı: Ahunaz-Mesrure 42

Bu saydığımız isimlere baktığımızda Turbo’nun sınıf koşu kazanan 18 yavrusundan 7’sinin anne hatlarının Zehra ve Mesrure soylarından geldiğini görmekteyiz.

Bu verileri kuşkusuz ileri yıllarda olabilecek yeni verilerle de destelemek gerekir. Yine kısrak baba hatlarında karşımıza çıkan isimlerden Sülo’nun ve Şövalye’nin de Zehra ve Mesrure nesillerinden gelmekte olduğunu belirtmekte fayda var.

TURBO TEMSİLCİSİNİN ADI

1.KISRAK BABASI

ADINI SEN KOY

ODİNHAN

ALARAM

KAIZEBERT

BİRKASIM

SA'D 27

BUDAKHAN

HABERBATUR

DERİN SULTAN

CAŞ

DESPOT

EVREN I

ELANİLİM

HALİD

ERKMEN

SÜLO

EYVAH UZUN MEHMET

ÖZGÜN

FALEZ

THUNDER TIKI

GÜRSU

DEMİRKAZIK

HALİÇ

TOLGA

KADHAN

ŞÖVALYE

KISRAKBAŞI

ALKURUŞ 13

MADRABAZ

ALBATUR

MARİSSA

HABERBATUR

PARPALİ

BİLGİN

YURTTAY

BODRUM

Son DüzenlenmePerşembe, 11 May 2017 18:29

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık