Menu

SATVET hattının baskınlığı KARAÜZÜM ile doruk noktada... Özel

1948 yılında düzenlenmeye başlayan Tarım Bakanlığı Koşusunda Sezgin’in arka arkaya üç kez bu klasiği kazanmasına sonraki yıllarda Canberk de iki yıl üst üste kazanıp bir ölçüde cevap verirken, 1972 ve 1973 yıllarında Satvet’in zaferi, bambaşka bir olayın kapısını açıyordu adeta, bu önemli klasikte.

Satvet’in oğlu Umut II, 1980 ve 1981 yılında kazanarak babasının rekorunu egale ederken, hemen ertesi yıl da devreye tam kardeşi olan Albatur devreye giriyordu. O da kardeşi ve babası gibi iki yıl üst üste Tarım Bakanlığı Koşusunu kazanma geleneğini 1983 de kazanarak devam ettiriyordu.

Sonraki yıl bu klasikte gözükmese de, verdiği aranın acısını 1985 ve 1986 yılında bu klasiği tekrar kazanma geleneğini, babası ve kardeşini geçmeyi başararak, adeta boynuz kulağı geçti deyimini teyit ettirdi bize.  Albatur’u canlı seyrettiğim için ne kadar şanslıyım!

Satvet’in kudretli tam kardeş oğulları Albatur ve Umut II, aygırlık kariyerine başladıktan sonra 1989 yılında Töm’ün zaferi, babası Umut II yanı sıra bu hattın sonraki yıllarda da bu klasikte ki etkinliğine bir hazırlıktı belki de.

Nitekim 2004 yılında Albatur oğlu Angora’nın zaferi bu klasikte “Satvet Kapısını” açık tutmaya devam ediyordu.

Albatur’un aygır oğullarından Caş bu klasikte kazanamamakla birlikte, bir kez ikincilik elde etme başarısını gösterdikten sonra başladığı aygırlık kariyerinde verdiği nadide yavrusu Kafkaslı ile Tarım Bakanlığı klasiğinde bambaşka bir boyut başlatıyordu.

Unutulmaz Şampiyon Kafkaslı tam dört yıl arka arkaya bu klasiği kazanarak gerçekten adeta kırılmaz denebilecek bir rekor kırıyordu.

Evet, Kafkaslı’nın dedesi Albatur da bu klasiği dört kez kazanmıştı ama dört yıl arka arkaya kazanmak da çok özeldi kuşkusuz.

Albatur’un bir başka aygır olan Halid’in yavrusu Karaüzüm 2013 yılında bu klasiği kazandıktan sonra başlayan zafer serisinde herhalde hiç kimse genetik miras paylaştığı Kafkaslı ve Albatur’u geçeceğini düşünmek bir yana, egale bile edeceğini herhalde hiç kimse tahmin edemezdi.

Bırakalım egale etmeyi, 2017 yılındaki zaferi ile de tam 5 kez üst üste kazanarak, tüm akrabalarını geçerken, kırılmaz çok zor bir zafer elde etti.

Kırılması zor dedik ama belli olmaz bakarsınız bir gün yine kırabilir bir at bu rekoru. Ama bunun olmazsa olmaz şartı, hiç kuşkusuz bu klasiğin 69 yılından 19’unu zafer serisine bağlayan Satvet sülalesinden gelmesi olacaktır sanırım!

 

Son DüzenlenmeSalı, 30 May 2017 15:12

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık