Menu

Hafta Sonu üzerine Kısa Değerlendirmeler… Özel

25 Haziran 2017 Pazar Bayramın 1.Günü koşulacak olan 91.Gazi Koşusu öncesi son viraj olarak değerlendirebileceğimiz Sait Akson, Mehmet Akif Ersoy ve Kısrak Koşuları geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi.

Erkek tayların mücadele ettiği Sait Akson Koşusunu favori Pershing beklendiği gibi kazanırken, beklenenden çok daha kolay ve göz kamaştırıcı bir performans sergiledi. Böylelikle safkanın mesafe tutup tutmayacağı ile ilgili soru işaretleri büyük oranda ortadan kalkmış oldu. Şampiyon jokey Halis Karataş ‘doğru tercih’ yapmış olmanın rahatlığı ile yarış sonunda oldukça keyifli göründü.

Koşunun ikincisi Finesse bana göre en az Pershing kadar başarılı bir performans sergiledi. Sadık Eliyeşil Koşusunda yasaklı madde ile koşturulduğu tespit edildiği için yaklaşık 2 ay kadar start almayan safkan, aleyhine giden tempoya ve düzlükte istediği boşlukları bulamadığı için ciddi frenler yapmasına rağmen o kadar iyi koştu ki, bu performansı ile daha hızlı tempoda gitmesi muhtemel 2400 metre mesafeli büyük koşuda, Pershing’e çok zor anlar yaşatabileceği izlenimi verdi.

Mehmet Akif Ersoy Koşusunda mücadele beklendiği gibi yarışın en şanslı 3 tayı arasında geçti. Gazibora Khan jokeyi Ahmet Çelik’in çok iyi yer tutması ile zorda olsa kazanmayı başardı. Ancak maalesef yarış sonrası topallayan safkanın diz ekleminde çatlak olduğu tespit edildi. Kıymetli safkan yaşadığı bu talihsiz sakatlık nedeniyle Gazi Koşusunda koşma şansını elinden kaçırmış oldu.

İkinci Piano Sonata başarılı bir performans sergiledi. Bir önceki yarışında viraj üzerinde başına gelenler kafalarda bir soru işareti bırakmıştı ama safkan tatminkar performansı ile bu soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Rakibi dışını tutmasa ya da o rakibinin dışına tutsa büyük ölçüde kazanan isim kendisi olabilirdi. Bir gün önce Pershing’in ortaya koyduğu performansla Halis Karataş’ı elinden kaçırdığı anlaşılan safkanın yolu, Gazibora Khan’ın yaşadığı sakatlık nedeniyle son iki yılın Gazi Koşusu galibi matador lakaplı jokeyi Ahmet Çelik ile kesişti. Bu ikili Ankara’da birlikte mesaiye başladı.

Nasıl koşacağı merakla beklenen Runner Bull üçüncü olmakla birlikte gayet iyi koştu. Kuşkusuz daha iyisini de yapabilecek güçte ve Gazi’de yer almayı hak ediyor.

Kısrak Koşusunda son yılların en yetenekli dişisi Waneta’nın nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyordu. Dişi Tay Deneme Koşusunu beklenmedik şekilde kaybeden kısrak, maalesef bu koşuda hem ilgililerini, hem de sevenlerini fazlasıyla üzdü. Uzun süre start makinesinin arkasına geçmeyen safkan, ardından jokeysiz olarak girdiği start makinesine kafasını vurdu. Bütün bunlar yetmezmiş gibi son 300’de ciddi bir de faule maruz kalan tayın yarıştan sonra yapılan tetkiklerinde, sinüslerinin patladığı, ağız ve burun bölgesinde ciddi bir kanama yaşandığı, son 300’deki faul esnasında da arka ayağına çatlak oluştuğu tespit edildi. Waneta ilgililerinin aldığı bir kararla en az 2 aylık bir süre için çiftliğe rehabilitasyona gönderdi. Bu aynı zamanda Waneta için Gazi Koşusu hayalinin bitmesi demekti.

3 Yaşlı Dişi taylar için en önemli mücadele olan Kısrak Koşusunu Tarsus Beyazı kazandı. Daha önce sadece bir maiden birinciliği bulunan ve üstelik bunu da kum pistte gerçekleştiren safkan adeta bir tarih yazdı. Selim Kaya bir hafta boyunca her yerde ona ne kadar güvendiğini anlatıyordu. Haklı çıktı. Kısrak çok kolay bir birincilik elde etti ve derece olarak da erkeklerden eksik kalmayan bir performans ortaya koydu. Koşunun ikincisi Flashing Girl ve üçüncüsü Black Chinese de gayet başarılı bir performans sergilediler.

Son DüzenlenmePerşembe, 08 Haziran 2017 13:26

1 yorum

  • hakan can
    hakan can Çarşamba, 07 Haziran 2017 12:46 Yorum Linki

    WANETA nın başına gelenleri yazmanız güzel de , bir de BLACK CHINESE düzlükte neler yaşadı onları yazsanız?Atlar arasında ayrım mı yapılıyor?Black Chinese kapanmasa belki de kazanan at olacaktı.Lütfen.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık