Menu

Son provaların ardından DERBİ için geri sayım başladı… Özel

Bu yıl 47.si düzenlenen ve ilk kez G2 statüsünde koşulan Sait Akson Koşusu, 62.si koşulan G1 Kısrak Koşusu ve son yıllarda Gazi koşusuna Ankara üzerinden gelen safkanların önemli sınavı haline gelen G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunun tamamlanmasıyla Gazi Koşusu için geri sayım başlamış oldu.

PERSHING emin adımlarla…

(Scraface – Orsegül (2-r) / Sri Pekan) orijinli safkan son üç yarışında gösterdiği büyük çıkış ile Sihirbaz’ı da kendine inandırarak Gazi biletini cebine koydu. Pershing, Sait Akson Koşusunda da bir önceki yarışındaki gibi yolu bulduğunda rakipleri ile bir anda farkı açarak emin adımlarla birinciliğe uzandı. Triple Crown adayı safkanı düzlükte yürüyecek yolu bulduğu zaman tutabilene aşk olsun.

Sait Akson’da 2 yıl üst üste SADLERS WELLS soyundan isimler zirvede...

Geçtiğimiz yıl Sadlers Wells temsilcisi High Chaparral’ın oğlu Wolf Prince Sait Akson koşusunda zafere ulaşırken bu yıl babası Scarface ve büyük babası Montjeu vasıtası ile Sadlers Wells’e uzanan pedigrisiyle Pershing birinciliğe adını yazdırdı.

Bir ara Sadlers Wells’in diğer Northern Dancer kollarına göre ülkemize daha az uyum sağladığı kanısı kafaları meşgul ediyordu ama bu düşünce yavaş yavaş ortadan kalkacağa benziyor. Zira bu yılki ETD Koşusunda da ilk dörtteki üç isim Sadlers Wells soyundan gelen isimlerdi.

SRI PEKAN: Sait Akson Koşusu tamamsa GAZİ de tamam…

Sri Pekan’ın 2009 yılında Sait Akson Koşusunu kazanan oğlu Miramis (Sri Pekan – Satılmış (2-r) / Down The Flag) Gazi koşusunda da birinciliğe ulaşmıştı.

2014 yılında ise bu kez pedigrisinde Kısrak babası pozisyonunda yer aldığı Blaze To Win (Win River Win – Lovely Blaze 2-h / Sri Pekan) isimli torunu da Sait Akson Koşusunu ve ardından da Gazi Koşusunu kazandı. Böylece aygırın Sait Akson kazanan temsilcileri Gazi Koşusunda da birinciliğe uzandılar.

Bu yıl Sait Akson’da kazanan Pershing’in de kısrak babası Sri Pekan… Bakalım Pershing Gazi Koşusunu kazanıp bu geleneği devam ettirebilecek mi? Bir ilginç ayrıntı da Pershing’in annesi Orse Gül’ün diğer iki safkanın anneleri gibi 2 No’lu kısrak familyasından olması. 2 No’lu familya 14 kazanan temsilcisi ile Gazi Koşusunda en fazla birincilik çıkaran kısrak familyası…

Tüm Olumsuzluklara Rağmen…

Aldığı ceza nedeniyle bir süre mecburi ara veren Finesse, Sait Akson Koşusunda da yaşadığı talihsizliklere rağmen ikinciliği rakiplerinden kurtarmayı başardı. Padok görünümü gayet iyi olan (Luxor – Flying Saucer (6-s) / Eagle Eyed) orijinli safkan yavaş tempoda seyreden bir Gazi koşusunda kendine üst sıralarda bir yer bulabilir.

Koşunun üçüncüsü (Powercourt – Sarılar Güzeli (3-n) / Mujtahid) orijinli Eskarya, ETD koşusundaki dördüncülükten sonra Sait Akson koşusunda da Finesse’in yarım boy arkasında üçüncü oldu. Gazi Koşusunda Gökhan Kocakaya ile birlikte ilk kez start alacak safkanın bu koşusundan farklı bir taktikle koşması derbide şansını arttırabilir.

Koşusun dördüncüsü (Luxor – Gençceren (16) / Kaneko) orijinli Ulan Bator, start çıkışında şahlanmasına rağmen koşuya devam ederek yarışı birincinin yalnızca 76 salise arkasında tamamladı. Mesafe uzadıkça işi zorlaşıyor olsa da o istikrarlı koşmaya devam ediyor.

Selim Kaya idaresinde yalnızca 1 salise farkla tabela dışında kalan Zafer Ateşi (Win River Win – Gold Hyperion (19) / Pharly) Gazi koşusunda şansını Uğur Polat ile deneyecek.

Alman derbi galibi Dai Jin’in yavrusu Oğlum Beratım’ın anne soyundan da gelen nefes takviyesi ile uzayan mesafelerde iyi koşmasını bekleyebiliriz ama orijini gereği yumuşayan pisti daha iştahlı koşmasını bekleyebiliriz.

GAZIBORA KHAN önce sevindirdi sonra üzdü…

Mehmet Akif Ersoy Koşusu birinciliği ile Gazi Koşusu için vizeyi cebine koyan safkanın, yarış sonrası beliren sakatlığı onun uzunca bir süre koşmasına mani olacak. Düzlükte Gazi Koşusunda da rakibi olacak safkanlara bitiriş çizgisine kadar direnip koşuyu lehine çeviren (Native Khan – Enhance (16-c) / Entrepreneur) orijinli Gazibora Khan kanımca Gazi Koşusuna büyük renk katacak isimlerden biriydi. Safkanın en kısa sürede sağlığına kavuşması dileklerimle ilgililerine geçmiş olsun diyorum.

Mehmet Akif Ersoy Koşusu Sait Akson Koşusuna sıkı rakip olacak...

ETD Koşusu ikincisi Piano Sonata, Mehmet Akif Ersoy Koşusunda da burun farkı ile ikinci kalırken Halis Karataş ile yolları Gazi Koşusu için ayrıldı. (Torok – Emma (2-b) Shining Steel) orijinli safkan Gazi Koşusunda şansını son iki yılın Gazi Koşusu galibi jokeyi Ahmet Çelik ile deneyecek. Son iki yılın Gazi Koşusu galipleri olan Graystorm Mehmet Akif Ersoy Koşusu ikincisi, Renk ise birincisi olarak Gazi Koşusuna gelmişlerdi. 2013 yılında yine Divine Heart, 2009 yılında ise Adonise, MAE Koşusu birinciliği ile Gazi Koşusuna gelmiş ve derbide de birinciliğe uzanmışlardı. 2008 yılından beri bugünkü tarih ve mesafesinde koşulan Mehmet Akif Ersoy Koşusu 10’uncu kez Ankara’da hazırlanan safkanlar için Gazi Koşusu provası niteliği taşımakta ve şimdiden 4 tane Gazi Koşusu galibi çıkarmış durumda.

Victory Gallop’un oğlu Runner Bull, MAE Koşusunda rahat bir üçüncülük elde ederken Selim Kaya ile yolları Gazi Koşusu için ayrıldı. Muhtemelen Akın Sözen idaresinde Gazi Koşusuna iştirak edecek safkanın derbide şansını arttırabilmek için şimdikinin üstünde bir performans sergilemesi gerekiyor.

MAE Koşusu dördüncüsü Zümrüthan (Mali – Mae West (2-o) / West by West) 81’e yükselttiği handikap puanı ile koşuda yer bulabildiği taktirde Mustafa Çiçek ile start alacak.

Lion Heart oğlu Gürsoyhan MAE Koşusunu beşinci tamamlarken rakipler sertleştikçe çim pist koşularında geride kalacağının sinyallerini verir gibiydi. Orijin ve eşkali ile doğru orantılı kum pist performansının her daim çim piste göre çok daha iyi olması muhtemeldir.

Yeni Prensesimiz ve Yeni Rekortmenimiz TARSUS BEYAZI...

Selim Kaya ile ilk buluşmasında G1 Kısrak Koşusu galibiyetine imza atan Tarsus Beyazı, Selim Kaya’nın Gazi Koşusu için karar vermesini kolaylaştırdı. 18 dişi tayın mücadele ettiği 2100 metrelik çim pist koşusunda kolay bir birincilik elde eden Tarsus Beyazı, 2’08”50’lik derecesi ile 1998 yılında Villa Real’in 2’08”73’lük derecesini geçerek 62 yıllık koşunun en iyi derecesine de imza attı.

Kraliçe’nin BANKNOTE’undan ikinci Kısrak Koşusu Galibi…

2014 yılında (Banknote – Golden Leaf (14-b) / West By West) orijinli Suzi Gold’dan sonra bu yıl da (Banknote – Hamitinkızı (9) / Turaç) orijinli Tarsus Beyazı G1 Kısrak Koşusunda kazanan isim oldu. Tarsus Beyazı aynı zamanda Banknote’un Suzi Gold’dan sonra ikinci Grup kazanan temsilcisi olarak kayıtlara geçti. Kısrak koşusunda temsilcileri en fazla kazanan aygırlar ise Cihangir (Lovely – Cihanbargo – Minimo), Guersillus (Mine 1 – Süphan - Çalıkuşu), Strike The Gold (Sparkling – Balçibin – Airborn) isimli aygırlar.

SELİM KAYA Dişilerin Grup Koşularında farklı…

Tarsuz Beyazı ile elde ettiği birincilik Selim Kaya'nın bu klasikteki altıncı galibiyeti oldu. Böylece Ekrem Kurt ve Kazım Yıldız’ın bu klasikteki 6'şar birinciliğini egale eden jokey ilerleyen yıllarda bu klasikte birincilik sayısını arttırıp zirvede yalnız kalabilir.  Selim Kaya'nın ayrıca G1 Dişi Tay Deneme Koşusunda da 6 birinciliği bulunmakta...

FLASHING GIRL birinciye en fazla yaklaşan isimdi…

Luxor'un kızı birincinin 33 salise arkasında finişe uzanırken 2’08'in içinde koşuyu tamamlayabilen diğer isim oldu. Annesi Umutlu (5-h) kısrak familyası mensubu ve bir Strike The Gold kızı.

Kısrak Koşusu üçüncüsü Black Chinese (Out Of Control – The De Chine (3-c) / Kendor) Nadas Koşusu galibiyeti ardından üçüncü kaldığı DTD Koşusu sonrasında Kısrak Koşusunu da üçüncü tamamladı. Gün itibariyle babası Out Of Control’ün 44 koşan 28 kazanan temsilcisi içinde en fazla ikramiye kazanan tayı oldu.

WANETA’nın rakibi WANETA...

DTD Koşusunda startta zaman kaybeden Mountain Cat kızı, bu kez yarış öncesi gösterdiği titizlik ile kendini hayli hırpaladı ve uzayan mesafe yanında bir de iyi bir derece ile biten koşuda varlık gösteremedi. Onun düşüşe geçen performansı ve sorunları ile ilgili herkesin bir fikri ve yorumu var. Bu yüzden ben konuyu daha fazla uzatmayacağım. İlgililerinin kararı ile çiftliğe giden safkanın bir an önce eski günlerine dönmesini dilemek yapacağımız en doğru iştir diyerek ilgililerine geçmiş olsun diyorum.

Son provaların ardından 91. Gazi Koşusu ile ilgili taşlar yavaş yavaş yerini buluyor. Vizeyi alanlar, sırada olanlarla bakalım 25 Haziran günü derbide nasıl bir tablo oluşacak?

ERHAN GÖKBAYRAK

Son DüzenlenmePazartesi, 19 Haziran 2017 15:57

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık