Menu

Ay Işığında PIANO SONATA... Özel

Kesintisiz ve en uzun zamandır süregelen spor faaliyetimiz olan Gazi Koşusunda safkanlar bu yıl 91. kez derbi için Gazi’nin huzuruna çıktı. 19 safkanın kayıtlı olduğu koşuda Storm Sea Swell’in yarıştan çıkmasıyla 18 safkanın katılımı ile koşuldu. 91 yıllık tarihinde ikinci kez gece yarışı olarak koşulan derbide gülen isim Ahmet Çelik idaresinde başarılı bir koşu çıkaran Piano Sonata oldu. Ramazan bayramının ilk gününe denk gelen Gazi Koşusunu Veli Efendi Hipodromunda hatırı sayılır bir kalabalık takip ederek, tarihe tanıklık ettiler.  

Gençay Dilek Emirsoy’un yetiştirdiği, Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu, Metin Acar’ın antrene ettiği Piano Sonata 91. Gazi Koşusunda birinciliğe uzanarak adını tarihe yazdırdı.

En İyi Yedinci Derece..

3,3 ölçüm değeri ile normal şartlardaki çim pistte koşulan koşu 2.27.74 bitiriş derecesi ile tamamlanırken bu koşu Gazi Koşusu tarihinin en iyi yedinci derecesi olarak kayıtlara geçti. Yarışı son düzlüğe kadar 5 ve 6. sıralarda takip eden Piano Sonata, bunun mükâfatını düzlükte rakiplerinden önce yer tutup ataklarına başlamasıyla almış oldu. Rakipleri sprint atacak kulvarı bulmaya çabalarken o istediğini elde etmiş enin adımlarla finişe uzanıyordu. Koşuyu 2.27 içinde tamamlayan tek isim Piano Sonata’ydı. Gazi Koşusunun en iyi on derecesi yılları ve kazanan isimleri ile şu şekilde:

2.26.22 – 1996 – Bolt Pilot

2.26.71 – 2000 – Caprice

2.26.96 – 1990 – George Thomas

2.27.18 – 1989 – Golde Prince

2.27.23 – 2004 – Yavuz Star

2.27.60 – 2006 – Hızelbeyi (Gece Yarışı)

2.27.74 – 2017 – Piano Sonata (Gece Yarışı)

2.27.83 – 2011 – Anatoly

2.27.96 – 1998 – Kavranhan

2.28.02 – 1988 – Top Image

Ahmet Çelik’ten Hat Trick…

Üç yıl üst üste Gazi Koşusunu kazanma başarısı gösteren Ahmet Çelik bu alanda çok önemli bir başarıya imza attı. 2015 yılında Renk, 2016 yılında Graystorm’la birinciliğe uzanan jokeyimiz, bu yıl da Piano Sonata ile kazanan isim olarak Hat Trick yaptı. Ahmet Çelik ayrıca bu koşuyu Minimo (1971), Akkor (1972), Karayel (1973) ile 3 kez üst üste kazanan efsane jokey Ekrem Kurt’tan sonra bu başarıya ulaşabilen ikinci isim oldu. Ve şimdiden 92. Gazi Koşusu yeni bir rekora gebe olarak beklenmeye başlandı.

Torok İlk Jenerasyon Taylarıyla Derbi Galibi Verdi…

2009 doğumlu aygır 2 ve 3 yaşlılığında start aldığı 12 koşuya, hepsi İstanbul sentetik pistinde olan ve içlerinde G1 Anafartalar Koşusu galibiyeti de bulunan dört birincilik sığdırmıştı. Hara yaşantısında 2013 yılında başlayan aygırın 2016 yılında start alan ilk jenerasyon yavrularından dört tanesi (Heyamola, Mister Ripley, Jetfly ve Piano Sonata) ilk yarışlarını kazanarak yarış yaşamlarına başlamaları ile dikkatleri aygırın üstüne çekmişlerdi. Bu tayların ilk yarışlarının hepsi de çim pistteydi.

Torok, yarış yaşamının aksine çim pisti seven yavrular vereceğinin işaretlerini start alan ilk taylarından itibaren gösteriyordu. Bu aslında onun ağırlıklı çimci isimlerden oluşan genetik mirasını yavrularına aktarıyor olmasından başka bir şey değildi.

Sadlers Wells Soyundan ilk Gazi Galibi…

Piano Sonata’nın baba soyu Torok vasıtası ile Singpiel’e oradan da Clasic ve Solid kategorilerde Chef De Race bir isim olan In The Wings vasıtası ile Avrupa’nın başarılı aygırı Sadlers Wells’e uzanmakta. Northern Dancer’ın en başarılı aygır kollarından biri olan Sadlers Wells’in soyundan gelen ilk Gazi Koşusu galibi de Piano Sonata oldu.  

2 No’lu Kısrak Familyası Kollarından 15. Gazi Koşusu galibi…

Piano Sonata’nın annesi Emma yarış yaşamında 1200-1600 metreler arasında iki tanesi G3 olan 9 koşu kazanmış bir isim. 2-b kısrak familyası mensubu olan Emma Shining Stell’in kızı. 2 No’lu kısrak familyası kollarından daha önce 14 safkan Gazi Koşusunda birinciliğe uzanmıştı. Bu seneki Gazi Koşusunda kazanan ve ikinci olan safkanlar da 2 No’lu familya temsilcileri. Daha önce Gazi Koşusu kazanan 2 No’lu familya temsilcileri ise Varad (1943), Toros (1944), Neslihan (1948), Mirage (1957), Kayarlı (1964), Asuvan (1968), Palet (1969), Nadas (1974), Dersim (1981), Kavranhan (1998), Caprice (2000), Grand Ekinoks (2001), Miramis (2009), Blaze To Win (2014) isimli safkanlar.

Shining Steel’in üçüncü Grup 1 galibi Torunu…

Aygırlık yaşamı pek parlak olmayan Shining Steel’in yavrularından yalnızca iki tanesinin (Emma – Tora Mela) G3 Koşu birinciliği var. Kısrak babası olarak ise kızı Steel Girl ile G1 Ayasofya Koşusu galibi Steel Cat ve G1 TJK ile G1 Başbakanlık Koşuları galibi Village Wind'in pedigrisinde kısrak babası olarak yer alıyor. Kızı Emma’nın oğlu Piano Sonata aygırın üçüncü G1 koşu kazanan torunu oldu…

Mehmet Akif Ersoy Koşusundan 5. Gazi Galibi…

2008 yılından beri bugünkü tarih ve mesafesinde, Ankara üzerinden gelen safkanlar için bir derbi provası olarak koşulan G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusu’na katıldıktan sonra Gazi Koşusunda zafere ulaşan 5’inci safkan Piano Sonata oldu.

MAE Koşusu, İstanbul pistinde 1971 yılından beri koşulan Gazi Provası niteliğinde koşulan Sait Akson Koşusuna bu anlamda çok sıkı rakip olacağını 10’uncu  yılında 5’inci Gazi galibi isimle gösterdi. Bu yıl koşuyu kazanan Piano Sonata da geçen yıl Gazi Koşusunu kazanan Graystorm gibi MAE Koşusunu ikinci tamamlayarak Gazi Koşusuna gelmişti. 2015 Gazi galibi Renk, 2013 Gazi galibi Divine Heart, 2009 Gazi galibi Miramis ise MAE Koşusunu kazanıp Gazi koşusuna gelmişlerdi.

Dağılım Merkezi Değeri (CD) = 0,06 

Piano Sonata’nın Dağılım Merkezi Değeri yani bilinen kısaltması ile CD değeri onun dozaj teorisi yönünden hız ve dayanıklılığın dengeli olarak dağıldığı bir pedigriye sahip olduğunu ve klasik mesafelerde başarılı koşabileceğini göstermekteydi. Piano Sonata ve Pershing Gazi Koşusunun ilk iki sırasını paylaşarak CD değerleri yönünden bu mesafede başarılı olabilecekleri öngörüsünü de haklı çıkardılar.

Halis Karataş, Pershing’in istediği yolu bulmakta geç kaldı…

Pershing, Halis Karataş idaresinde yarışı ortalarda takip ederek düzlüğe geldi. Düzlük dönülürken onuncu sıradaydı ve önündeki trafik onun sprint atacak yolu bulmasında zaman kaybetmesine sebep oldu. Sihirbaz uygun şartları oluşturup hızlanmaya başladığında ise rakibi Piano Sonata düzlükte istediği avantajı yakalamış ve temposunu üst noktaya taşımıştı. Bundan sonra Pershing’in güçlü atakları farkı ancak 2,5 boy seviyesine çekebildi. Bugün için Piano Sonata’nın yarışın başından sonuna kadar koşuyu takip ettiği yer, sonlarda ona rakip olabilecek tüm safkanlara göre daha iyiydi. Bu da yarış taktiği ve jokey idaresi açısından yarışı Piano Sonata’nın kazanmayı sonuna kadar hak ettiğinin bir göstergesidir. Bir daha bu mesafelerde birlikte koşarlarsa sonuç ne olur sorusu da şimdiden zihinleri meşgul etmekte. Şunu söylemek isterim bir sonraki kapışmalarında sıralama değişebilir belki ama bu bazılarının dediği gibi Piano Sonata’nın orta mesafe atı olduğunu göstermez. O her daim 2400 civarı yarışlarda bu rakipleriyle baş edebilecek bir safkan.

Bu kadarı da başarıdır…

Bir çeşit sorunlar silsilesi içinde Gazi Koşusuna gelen Finesse koşuyu 2.28.50’lik derecesi ile güçlü rakipleri arasında üçüncü tamamladı. Önündeki iki rakibine oranla bence mesafe limiti daha az olan bu safkanın tüm olumsuzluklara rağmen mücadelenin içinde olması onun gerçekten kalite bir kumaş olduğunun göstergesidir. Bu arada Finesse’in yarışın son düzlüğündeki ataklarında içe yatması ile Oğlum Beratım ve Tarsuz Beyazı’nın aksiyonlarını bozmuş olduğunu ama bunun komiserler kurulunca bir cezai yaptırıma tabi tutulmadığını da bir dip not olarak belirtmek gerek. Yarış sonucu değişmedi ama jokey Özcan Yıldırım’a bu olaydan sonra 10 gün ceza geldi.  

Tabelayı Runner Bull Tamamladı…

91. Gazi Koşusunda Victory Gallop’un tek temsilcisi olan Runner Bull koşuda tabelayı 2.28.83 derecesi ile tamamladı. Victory Gallop’un geçtiğimiz yılki Gazi Koşusunda 6 temsilcisi start almıştı.

Son Olarak…

Pershing’in Gazi Koşusunda ikinci kalması bu yıl ki Triple Crown için kalan son ihtimali de ortadan kaldırdı. Hayallerimizi bir sonraki yıla erteleyerek 2018 Gazi Koşusu için yılın 2 yaşlı taylarını yavaş yavaş mercek altına almaya başlıyoruz…

ERHAN GÖKBAYRAK

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 28 Haziran 2017 15:50

2 yorum

  • Seyit keser
    Seyit keser Perşembe, 29 Haziran 2017 15:27 Yorum Linki

    Bencede Ahmet çeliğin jokey dürüstlüğünü ele alırsak Gazi koşusu kupasını hak etmediğini düşünüyorum...hiç bir yarışında dürüst at binmiyor...3gündür yarışseverler bol bol şans diliyor ona...her bindiğin at Gazi koşusu sayılır yarışa göre at binilmez...

  • Emre Yuksel
    Emre Yuksel Çarşamba, 28 Haziran 2017 20:21 Yorum Linki

    Hizelbeyi Gazi'sinin gece kosuldugu bilginiz yanlistir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık