Menu

GAZİ Koşusunda Yetiştiricilik Boyutu... Özel

Yarış ve yetiştiriciliğimizin merakla beklenen en önemli yarışı Gazi Koşusu netice buldu ve yetiştiricilik boyutunda da ilginç sonuçlar içermekte. Bu yazımızda bunlara değinmeye gayret edeceğim biraz da.

Klasiğin bu yılki galibi Piano Sonata’nın babası Torok foal olarak ülkemize getirilip ülkemizde yarış yaşamından sonra aygırlığa ayrılmıştır.

2017 Gazi ikincisi Pershing’in babası Scarface de anne karnında ülkemize getirilmiş ve yarış yaşamından sonra aygırlık kariyerine başlamış bir isim.

Koşunun üçüncüsü Finesse’nin babası Luxor da başarılı yarış yaşamını müteakiben aygırlığa ayrılan başka bir isim.

Kaliteli aygırın geçen sene Gazi galibi kazanan yavrusu Graystorm’u da göz önüne alırsak yukarıda vurgulamaya çalıştığımız şeyin bir başka yılda ki tezahürünü görmekteyiz.

2014 yılında Gazi kazanan Blaze To Win’in babası Win River Win de ülkemizde yarış yaşamından sonra aygırlığa başlamış bir isimdir. Benzer etkiyi 2012 yılı Gazi galibi Matador Yaşar’ın babası Native Procida da görmek mümkün.

Toparlayacak olursak, son 6 yılda Gazi Koşusunu kazanan atların babalarının 4’ü, ülkemizde yarış yaşamından sonra aygırlığa başlamış atlar. Yani yurt dışından aygırlık yapmak üzere getirilen aygırların temsilcilerinin etkileri son 6 yılda azalmış gözüküyor. Bunu da bozan tek aygır Divine Light olmuş, ilginç bir veri gibi gözüküyor. Bakalım sonraki yıllarda ne olacak.

Gazi koşusunda son yıllarda Roberto hattının büyük üstünlüğü vardı ve Torok tayı Piano Sonata’nın kazanması buna biraz mola verdi gibi gözükse de, kazanan tayın soy ağacı incelendiğinde babası Torok’un kısrak babasının Roberto hattına mensup Red Ransom oluşu beraberinde ilginç notlar da çıkarıyor karşımıza.

Gazi ikincisi Pershing’in babası Scarface’in kısrak babası Sri Pekan da Red Ransom temsilcidir.

Gerek Torok, gerekse de Scarface, Sadler’s Wells hattından gelmedirler ve Torok ve Pershing bağlamında benzer soy kombinasyonlarını Sadler’s Wells - Red Ransom bağlamında görmek mümkündür.

Piano Sonato’nun babası Torok geçen sene aygırlık kariyerine başladığında 4’te 4 kazanan tayları ile dikkat çekmişti ve bunu derhal vurgulayarak bir yazı yazmıştım.

http://www.yarisdergisi.com/haberler/yazarlar/14484-torok-dan-aygirlik-kariyerine-guzel-baslangic

Torok’un başarılı taylarında Roberto akrabalığı dikkat çeken noktalardan biriydi ve bu yazıda bunu da vurgulamıştım. Nihayetinde belki bu yıl direk Roberto hattından gelen bir isim Gazi kazanamasa da, koşunun ilk üç sırasındaki isimlerden, ikinci olanın kısrak baba hattında, üçüncünün ikinci kısrak baba hattında,  kazananın da aygır, kısrak baba hattında olması ile dikkat çekici. Gazi de Roberto izlerini takip etmek, başarılı olmanın anahtarlarından biri mi acaba, sorusunun cevabını bize kuşkusuz zaman verebilir.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 28 Haziran 2017 16:48

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık