Menu

LADY TOLGUS “SONATA”... Özel

Thomas Duffy tarafından yetiştirilen 1941 doğumlu Lady Tolgus ülkemize 1946 yılında getirilmişti. Kısrağın sahibi efsane yetiştirici William Giraud, bu kısraktan çok nadide ürünler elde etti. Bunlardan en başarılılarından biri, Çaldıran ve Dişi Tay Deneme klasikleri galibi Mistinquette idi.

Mistinguette’in tam kardeşi olan Leading Lady de kız kardeşi gibi Dişi Tay Deneme Klasiği kazanmayı başarmıştı. Her iki ismin anne kardeşi olan Uğur da Çaldıran Koşusu galibi olarak Lady Tolgus’un klasik koşu başarılarına eklenebilecek bir başka referans olarak karşımıza çıkar.

Lady Tolgus’un başarılı ürünleri sadece bunla kalmamıştır. Bir başka başarılı yavrusu da Muazzez idi ve Gazi koşusunda üçüncülük elde etmeyi başarmıştı. Muazzez de Uğur’un tam kardeşi, Uğur da Gazi de ikincilik elde etmeyi başaran bir başka başarılı Lady Tolgus temsilcisidir.

Gazi’de ikincilik ve üçüncülük elde eden Lady Tolgus temsilcilerinin bir başka anne kardeşi olan Manon Lescaut da Gazi mesafesini içeren TJK koşusunda iki kez üçüncülük elde etmeyi başarmıştır.

Lady Tolgus’un klasik koşularda başarı kazanan 5 tayı vardı ve kızları sonrasında annesinin klas genetiğini yansıtmayı başardılar.

Bunlardan Huri, özellikle Lutteur isimli yavrusunun başarılarının yanı sıra Dragon Blanc ve Voltigeur isimli yavrularının da klasik koşulardaki başarılıları ile de hatırlanabilir. Lutteur’un da Gazi klasiğinin mesafesinde olan Cumhurbaşkanlığı ve TJK koşuları galibi olduğunu ekleyelim notlarımıza…

Serap da Lady Tolgus’un bir başka mahir kızıydı. Unutulmaz yavrusu Mirage da Gazi klasiği galibidir. Mirage Kısrak koşusunu da kazanmıştı ve onun anneden kardeşi Telemaque, Erkek Tay Deneme galibi olup Gazi de üçüncü olmuştu.

St. Leger muadili Ankara Koşusu klasiğinde ikinci olmayı başaran Audacieux da, bir nevi Lady Tolgus’un klasik koşu kabiliyetinin yanı sıra mesafe de tahammül gösteren genetik izlerini taşıyan temsilcilerindendi.

Bir başka Lady Tolgus kızı Fair Lady’nin en nadide mahsullerinden biri olan Gülay da, hem Dişi Tay Denme, hem de Kısrak koşusu galibi olarak çifte kraliçe ünvanlı özel kısraklardan biridir kuşkusuz.

Serenade isimli kısrak da Lady Tolgus temsilcisi idi ve yavrularından Le Sage de klasik koşulardan Erkek Tay Deneme de üçüncülük elde etmeyi başarmıştır.

Lady Tolgus’un başarılı oğlu Uğur da aygırlık yaşamında Semra ve Lucky Boy gibi klasik koşularda başarılı ürünleri vermeyi başarmıştı.

Lady Tolgus’un soyu yukarıda anlattığımız çeşitli kısraklardan günümüze uzanmayı başardı. Bunlardan biri olan Manon Lescaut, kızı Moira ile ve onun kızı Su 1 ile günümüz pedigrilerine uzandı ve bunun devamı Emma da kendini gösterdi, sonrasını biliyorsunuz zaten.

Yarış ve yetiştiriciliğimizin kuruluş yılları birbirinden değerli ve ilginç yetiştiricilik materyelleri ile doludur. Bunlar zaman zaman kendini gösterir, özellikle klasik koşularda.

Bu yılın Gazi galibi, Piano Sonata’nIn tam beş anne kuşağı geride ülkemize getirilen bir anne nesline sahip olması gibi, eğer incelenirse zaman zaman bu tür anne nesli aktarımlarının klasik koşularda kendini tezahür ettirdiğini görmekteyiz, mesela 2015 Gazi galibi Renk de tam altı anne kuşağı ülkemizde hizmet vermiştir.

Eğer klasik koşular irdelenirse, bu tip birçok örneği görebiliriz. Yurt dışından o kadar kısrak getiriliyor, ama gelin görün ki, 40'lı, 50'li yıllarda getirilmiş kısrakların beş-altı jenerasyon sonrası yavruları gelip klasik koşuları kazanabiliyor! Kuruluş yıllarındaki yetiştiricilerimiz ne materyaller getirmişler, biz de yıllar sonra tebrik ve teşekkür edelim onlara bir kez daha...

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 01 Temmuz 2017 18:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık