Menu

MÜMİN ÇILGIN’ın Gazi şansı Ahmet Çelik’e mi geçti? Özel

Gazi Koşusu her zaman en çok arzulanan, sonucu en merakla beklenen klasik olmakla birlikte beraberinde ilginç olayları barındırır aynı zamanda.

Bunlardan biri de jokeylerin bu klasikteki rekabetidir. Kuşkusuz Gazi denilince akla şu an en çok kazanan Mümin Çılgın gelir doğal olarak.

Mümin Çılgın bunu başarırken Ekrem Kurt ile çok ilginç bir rekabet yaşamıştı ve yıllar evvel bunu bir yazı da yazmıştım.

1960 yılında Helene De Troie ile kazandığı Gazi Koşusundan sonra amiyane tabiriyle rahmetli Ekrem Kurt’u bu klasikte amansız bir takibe alan Mümin Çılgın’ın onu yakalama ve geçmesini içeren bir yazıydı ve hala da çok ilginç bir hikayesi olduğuna inanırım.

1985 yılında Gazi galibi Uğurtay’a taylığından itibaren Ekrem binmişti ve Gazi’den bir önceki yarışında düşünce, devreye Mümin girdi ve Gazi de binme şansı elde etti. Çılgın, Uğurtay’ın bu galibiyeti ile Ekrem ile olan Gazi galibiyet farkını bire indirmişti.

1986 yılında Ekrem Kurt’un elinde iki Gazi namzedi vardı ve ikisi de Eliyeşil ekürisine aitti. Bunlardan Kapkara’nın 1983 yılı Gazi galibi Seren I’in tam kardeşi olması Ekrem’in tercihi oldu.

Eliyeşil ekürisinin diğer tayına da Mümin deklare edildi. Mümin’in bindiği Hafız kaçacak Kapkara bitirecekti taktiksel olarak. Hafız kaçtı ama Karanara bitiremedi, Çılgınca bitirdi Mümin!

Evet, Mümin Hoca bu galibiyeti ile Ekrem Kurt’u Gazi galibiyetinde yakalamıştı. Sonraki yıllarda Top Image ve Abbas ile de bu klasiğin en zirvesine çıktı.

Bu yılında Gazi önceki son yarışlarında Piano Sonata’ya Halis binmiş, Pershing’in performansı ile de çok doğal olarak Pershing’i tercih etmişti.

Piana Sonata’yı geçen Gazibora Khan’ın jokeyi olan Ahmet Çelik, tayın talihsizce sakatlanmasıyla bir anda kendini Piano Sonata da buldu. Aynı Mümin Çılgın’ın tam Gazi koşusu öncesinde kendini bir anda kazanacak at da bulması gibi!

2015 Gazi galibi Renk de buna benzer bir etki yaşanmıştı tam aynı olmasa da. Renk’in Gazi’den önceki son dört yarışında üçünde üzerinde Halis Karataş vardı. Ahmet Çelik o gün ilk kez binmişti Renk’e.

Yani son üç yılın Gazi galibi jokeyi olan Ahmet Çelik, bunlardan ikisine hayatında ilk defa Gazi koşusunda binmişti, tıpkı Mümin Hoca’nın bazı Gazi galibiyetleri gibi!

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 05 Temmuz 2017 09:42

3 yorum

 • hasank
  hasank Çarşamba, 05 Temmuz 2017 08:50 Yorum Linki

  1986 senesinde HAFIZ'ın ekürisi KAPKARA idi.

 • Uğur Alkaya
  Uğur Alkaya Salı, 04 Temmuz 2017 23:19 Yorum Linki

  1986 Gazi koşusu'nda Ekrem Kurt ile 2. olan safkan, Hafız'ın ekürisi Kapkara'dır.
  Karanara'nın yavrusu, Seren 1'in ana baba bir kardeşidir.

 • mustafa şinasi yalaz
  mustafa şinasi yalaz Salı, 04 Temmuz 2017 17:02 Yorum Linki

  yıllar önce bir yarış esnasında padoğa gelip, halis karataş'a kendi kamçısını canlı yayında hediye etmişti, 14 15 sene oldu sanırım bu olay, aradan yıllar sonra ahmet çelikede böyle bir jest yaptı.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık