Menu

Gündemdeki 3 Konu... Özel

Epeydir tembellik yaptıktan sonra bir şeyler yazmanın vakti geldi sanırım…

Atçılığın gündemi her zaman olduğu gibi yine yoğun…

Şu sıralar en çok konuşulan mesele Arsenic ve Cobalt meselesi…

Neredeyse temiz gelen bir salya yok.

İşin ilginç tarafı; yakalanana kadar kimseden ses soluk çıkmıyor…

Salyası temiz gelen, arkadaşı, meslektaşı, dostu için ‘gıkını’ çıkartmıyor!

Ne zaman iş kendisine dönüyor, hemen telefona sarılıyor “Abi böyle şey olur mu ya… Kimse bu işe dur demeyecek mi? Patır patır dökülüyoruz, ne olacak bu işin sonu?” diye başlıyor veryansın etmeye…

Anlayacağınız durumum tam da Tarkan’ın son şarkısında olduğu gibi;

“Yolla, acıları bana yolla, ne de olsa dert babasıyım ya ben!”

Şaka bir yana… Durum hiç iç açıcı değil…

Dünyanın en ‘temiz’ yarışçılık ülkelerinden biri olarak övündüğümüz günler gerilerde kaldı!

Geçen seneyi 53 doping vakası ile kapatan Türk Atçılığı, 22 Temmuz itibariyle 35 Doping vakası ile karşı karşıya…

Görünen o ki bu iş hız kesmezse geçen seneyi çok rahat geride bırakacağız.

35 Vakanın dağılımına gelince;

15 At Arsenic,

5 At Cobalt,

4 At Procaine,

3 At Flunixine,

2 At Betametazon,

2 At Naproxen,

1’er at da Lidocaine, Morfin, Dexametazone ve Diclofenac maddelerinden ceza almış…

Ben bu yazıyı yazarken, İzmir’de 8 Temmuz 2017 tarihli yarışların ikinci şişeleri istenmişti. Demek ki söz konusu günle ilgili de bir problem var.

Yani görünen o ki bu işin durup duracağı yok…

İşin teknik yönünü bilmem. Şu ilaç, bu ilaç işine de hiç girmem…

Bildiğim Arsenic’in yasaklı bir madde olduğu ama bir Cafein olmadığı… Dolayısıyla atlarında arsenic çıkanlara ‘dopingçi’ yaftasını yapıştırmak çok da doğru değil!

Peki, ne yapmak lazım?

Yapılacak şey belli!

Ağustos 2016’da yapılan Çalıştay’da üzerinde mutabakat sağlanan Doping Yönetmeliğinin bir an önce çıkartılması için başta TJK ve TYAYSD olmak üzere SİAYSD, AAYSD ve diğer tüm derneklerin hatta tüm camianın ilgili mercilere ciddi bir STK baskısı yapması lazım.

Bu yapılmadığı ve yeni Doping Yönetmeliği çıkartılmadığı sürece, atçılar, antrenörler ve seyisler dünyanın hiçbir yerinde olmayan ceza ve yaptırımlara maruz kalmaya, medeni toplumlarda karşılığı 2 hafta – 1 Ay olan cezalar yerine meslekten men edilme gibi çok büyük ve hayati cezalara çarptırılmaya devam edecekler…

O nedenle herkes enerjisini bu işe harcamalı, ülke atçılığının prestijini yerle bir eden ve sektör emekçilerini çok zor durumda bırakan bu mesele bir an önce çözüme kavuşturulmalı…

Bunun dışında yapılacak her şey havanda su dövmekten farklı olmayacaktır. Özellikle cezalı antrenör ve seyislerin, Kulüp Başkanından hipodromlara giriş çıkışlarda kolaylık sağlamasını istemek yerine, bir araya gelip Bakanlığın kapısına dayanarak ‘Sayın Bakanım Çalıştay yapılalı neredeyse üzerinden 1 sene geçti, Doping Yönetmeliği konusunda ciddi bir konsensüs sağlandı, ancak bir adım yol alınmış değil, bunun gereği neden yapılmıyor, niçin bu işe el atılmıyor’ diye sorması bence çok daha sonuç odaklı bir davranış şekli olacaktır.

ANKARA’nın Sırrı…

Ankara’dan İstanbul’a gelen atların bu sene de ciddi başarılar ortaya koyması ve Gazi Koşusunda Ankara’dan gelen tayların ilk iki sırayı alarak adeta şov yapması geçtiğimiz yıllarda yapılan tartışmaları bu sene de gündeme taşıdı.

Gerçekten de nedir bu Ankara’nın sırrı?

Bu başarıyı sadece ‘yüksek rakım’ meselesi üzerinden mi tartışmak lazım yoksa bunun başka sebepleri de olabilir mi?

Ne bileyim mesela Ankara’daki safkanlar daha iyi orijinlere mi sahipler?

Ya da Ankara’da at bakan antrenörler ve seyisler daha mı marifetliler?

Veya Ankara’nın idman ve yarış pistleri diğer hipodromlardan çok daha mı iyi? Atlar daha iyi pistlerde çalıştıkları için daha az sakatlık yaşayıp, daha mı iyi idman edilebiliyorlar?

Bu konuyu gerçekten ciddi şekilde ele almak ve tartışmak lazım.

Ben yukarıda saydığım konulardan ‘yüksek rakım’ meselesinin önemli faktörlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Yüksek rakımda yapılan antrenmanların kırmızı kan hücrelerini, bunun da oksijen seviyesini arttırdığı bilinen bir gerçek. Öyle ki bazı hocalar EPO (Eritropoetin) ile yüksek rakımda idman yapmak arasında bir fark olmadığını dile getiriyor. Eritropoetin (EPO), insan organizması tarafından doğal olarak üretilen bir hormon. İnsan vücudunda böbreklerden salgılanıyor ve kemik iliğine etki ederek kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) yapımını uyarıyor. Kırmızı kan hücrelerinin arttırılması, kanın vücut kaslarına taşıdığı oksijen miktarında yükselmeye sebep oluyor. Dolayısıyla bu özelliklerinden dolayı EPO 1990’lı yılların başlarından itibaren doping olarak kabul ediliyor.

Bilim böyle diyorken 938 metre rakıma sahip Ankara’da idman edilen safkanlarla, 40 metre rakıma sahip İstanbul’da idman edilen safkanlar arasında performans yönünden farklılık olması hiç de şaşırtıcı değil. İşin özeti şu; ‘ne kadar yüksek rakım, o kadar daha iyi performans’

Yüksek rakım meselesini bir kenara koyduktan sonra diğer faktörlere de bir bakalım.

Örneğin ‘Ankara’daki safkanlar daha iyi orijinlere sahipler’ iddiası hiç katıldığım bir konu değil. Yarış atı yetiştiriciliğinin çok düşük seviyelerde olduğu Ankara’da, daha iyi orijinli yarış atları olduğunu söylemek doğru olmaz. Zaten Ankara’dan İstanbul’a gelerek başarılı olan atların pedigrisine baktığınızda, bunu biraz da şaşkınla çok rahat gözlemleyebiliyorsunuz. Kabul etmek lazım ki gerek yetiştirilen, gerekse ithal edilen safkanların kalitesi en yüksek olanlar (büyük oranda) İstanbul’da start alıyor.

Peki, ‘Ankara’daki antrenörler ve seyisler daha mı marifetliler’ derseniz, buna da katılmam mümkün değil. Doğrudur Ankara’da çok başarılı antrenörler ve seyisler var ama yıllardır en büyük başarılara imza atan Türkiye’nin en tecrübeli antrenörleri ve usta seyisleri İstanbul’da…

Son olarak, ‘Ankara’nın idman ve yarış pistleri diğer hipodromlardan çok daha mı iyi? Atlar daha iyi pistlerde çalıştıkları için daha az sakatlık yaşayıp, daha mı iyi idman edilebiliyorlar?’ konusuna gelince, işte bu konuya katıldığımı söyleyebilirim. Yüksek Rakım faktörünün dışında bana göre Ankara atlarının başarılı olmasını en büyük sebebi pistler…

Veliefendi Hipodromundaki pist sorumluları ve ilgili yöneticiler belki buna itiraz edebilirler ama bir yarış yazarı olarak İstanbul’daki sentetik ve iç pist ile ilgili sürekli olumsuz eleştiriler alırken, bugüne dek Ankara’daki idman ve yarış pistlerinden şikayetçi olan bir tek kişiye bile rastlamadım.

Aslında iki şehirdeki at hastanelerinde tutulan raporları yan yana koyabilme imkanımız olsa, hangi şehirde idman ve yarış esnasında sakatlık yaşayan safkan sayısı daha fazla bunu net bir şekilde görebiliriz. Ama dediğim gibi bunu yapılan eleştiriler üzerinden değerlendirmeye alırsak, Ankara’nın çok daha iyi pistlere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilmek mümkün…

Netice olarak ben Ankara’nın başarısındaki sırrın, yüksek rakım avantajı ile pistlerinin daha iyi olmasına bağlayanlardanım. Bu konuda değişik fikirleri olanlar ve katkı yapmak isteyenlerin yorumlarını da bekliyorum.

KAMU DÜZENİ…

Gelelim son konumuza…

Kamu Düzeni meselesine…

Bizim hukukumuzda; bir insan grubunun gerçek anlamda toplum olmasına olanak veren iç barışın sağlanmasına Kamu Düzeni deniyor.

Benim tam da değinmek istediğim konu bu…

Maalesef kimi zaman hipodromlarda Kamu Düzeninin sağlanmasında bir hayli zorlanılıyor! Görmek ve duymak istemediğimiz sıkıntılı olaylar zaman zaman bazı hipodromlarımızda ağırlıklı olarak yaşanmaya devam ediyor.

Arzumuz; herkesin birbirine saygı duyduğu, kural ve nizamlara uyduğu medeni bir camiada hep bir arada yaşayabilmek

YKK ve TJK maalesef bu tip konulara kalıcı ve caydırıcı çözümler bulamıyor.

Görevi bu olayları önlemek olan kişiler, insanlarının canını, malını koruyacağına meseleyi ‘öpüşün de barışın’ modunda çözmeye çalışıyor.

Ülkede olağanüstü hal uygulamasının olduğu bir süreçte, bu tür huzur bozucu olaylara sert tedbirler alınmamasına hem şaşırıyorum, hem de kabullenemiyorum.

O nedenle YKK ve TJK’nın bu konuları çok daha ciddiyetle ele almasını gerektiğini bir kere daha hatırlatmak istiyorum.

Ben aynı zamanda bir Emniyet Müdürü abisiyim. Emniyet camiasının bu tip konularda ne denli fedakarca çalıştığını çok iyi biliyorum. Kendi imkanlarınız yetmiyorsa lütfen bu ülkenin kolluk kuvvetlerinden destek isteyin, yardım isteyin. Yaşanan elim olaylarla ilgili savcılıklara gerekli şikayetlerde bulunun. Güvenlik konusunda iş bilen, sorunları önleyen ve çözebilen personel istihdam edin. Şunu bilelim ki, insanların canını ve malını koruyamazsak ve içerisi dışarısından daha güvensiz bir hale gelirse bu camiaya yeni hiç kimseyi getiremeyiz!

Bir sonraki yazıya kadar sağlık, huzur ve bol kazançlar.

Son DüzenlenmePazartesi, 24 Temmuz 2017 14:13

6 yorum

 • Jim hatter
  Jim hatter Salı, 15 Ağustos 2017 06:18 Yorum Linki

  Onu bunu bilmem!Tjk'nın bir an önce özelleşmesi lazım!!

 • Orhan Karabıyık
  Orhan Karabıyık Cumartesi, 12 Ağustos 2017 12:12 Yorum Linki

  Sevgili Atahan Kardeşim, her zaman olduğu gibi önemli konular üzerine yaptığın ve benim dikkatle okuduğum güzel değerlendirmelerine katkı sağlamak amacı ile yorumluyorum.
  Yükseklik /Oksijen bağıntısı;
  Deniz seviyesinden yukarılara çıktıkça havanın sıcaklığının ve neminin değişmesinin yanı sıra solunan havadaki oksijen miktarında da önemli değişiklikler olur. Deniz seviyesinde havanın içindeki gazların aşağı yukarı beşte biri oksijendir. 5 bin metre yükseklikte de olsa oksijen oranında önemli bir değişiklik olmaz. Lakin yüksek irtifada da oksijen oranının yüzde 20 olması, akciğerlere her solukta giren havada aynı miktarda oksijen olduğu anlamına gelmez. Yükseklere çıktıkça atmosferin basıncı azalır, içindeki oksijen molekülleri seyrekleşir. Aynı miktarda oksijen için çok daha sık ve daha derin soluma gerekir.Bu durum akciğerlerin kapasitelerini arttırmada önemli etkendir.Yüksek rakımda yaşam ve antremanlar sonrası Deniz seviyesinde ve daha düşük rakımda yapılan müsabakalarda ciğer kapasitesi yüksek yarışmacıların başarıları kanıtlanmıştır.
  Kamu Düzeni ;
  Özellikle Hipodromlarımızda sağlanan güvenlik düzeninin sağlanmasından memnun olmayanların iftira ve masum ve hemşehri rollerinde , ünlü yöneticilerimize yaptıkları düzenden rahatsızlıkları serzenişleri bir takım başarılı Güvenlik Amirlerimizi görevlerinden ayırmışlardır.
  2012 yılında İzmir de Yarışların başlamasını 1,5 saat geciktiren 29 görevliye 3 ay hak mahrumiyeti cezası veren YKK , cezanın verilmesini takip eden direnişte boy gösteren aynı ve ilavesi ile yer alan görevlilere ise herhangi bir ceza vermemiştir.Verememiştir.
  Bu durum düzen deformasyonunun önemli kriterlerindendir.
  O dönem bu durum hiç bir yayın organı tarafından önemsenmemiştir.Ancak ; bu uygulama Hipodrom Müdürü ve Güvenlik Amirine yönelik bir ''LİNÇ'' uygulamasına dönüşmüştür.
  İşte Hipodromlarımızın kamu düzeni fotoğrafından sadece bir kaçı !

  Sevgilerimle

 • ÖZCAN YILMAZ
  ÖZCAN YILMAZ Pazar, 30 Temmuz 2017 09:42 Yorum Linki

  doping maddelerinin veya bunların metabolitlerinin tespitinde birkaç yöntem vardır. Burada en hassas yöntem (CG—MS)’dir. Açık ismi ile GAZ KROMATOGRAFİ—KÜLTE SPEKTROFOTOMETRESİDİR. Atahan kardeşim bir araştırsana bizde hangi yöntem kullanılmakta.....aranılan madde doping sayılamayacak bir madenin analizinde yanlış hatalı sonuç verebilir. Sürekli Arsenikten doping işi biraz anlaşılmaz. Bir insan o maddenin doping olduğunu bile bile arseniği kullanır mı? Biraz garip anlaşılmaz.

 • demir
  demir Salı, 25 Temmuz 2017 14:50 Yorum Linki

  Atahan bey herkesin görmedim duymadım bilmiyorum şeklindeki tavırlarına karşılık özellikle doping meselesini dile getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Hiç yoktan yarış basını olmanın gerekliliklerini yerine getirdiniz ne yazık ki bunu yapmayanlar yarış yazarlığını tahmin vermekten ibaret kılanlar var. şöyle ki özellikle bu arsenic maddesi ve bu maddeden dolayı mağdur olan at severler emekçiler oldukça fazla ve bunun normal bir durum olmadığını düşünüyorum. ya verilen ilaçların içinde bir şeyler var ya satılan yemlerin ya da içme sularının.. veya en vahimi salya muayenelerinde sıkıntı var... ama her şeyden önemlisi şeriatın kestiği parmak acımaz mantığıyla hareket edenlerde ve hiç yoktan her yıl aidatını ödedikleri dernek ve çeşitli stk lar adı altında bile toplanamayan ve iki elin sesi var ata sözünden bile bir çıkarımda bulunamayan ve birilerinin eline bakan medet uman ve sonuçsuz kalan camiamızda problem var. bu tür vaziyetlerde hukuki süreç başlatılması bile delillerin numunelerinin tek elde toplanmasından dolayı zor görünüyor keşke ikinci numuneler bağımsız kuruluşlar da yeniden teste tabii tutulabilse belki o zaman daha şeffaf olunur. tabii ki her şeyden önemlisi müşterek bahislere katılan yarış severler ve dürüst temiz yarışçılık olgusudur. zaten temiz bir yarışçılığın olmadığı yerde ne başarıdan söz edilebilir ne de yarışçılığı spor olarak atfetmekten. fakat bu durum normal bir durum olarak gözükmüyor. bu üzerinde çok konuşulması gereken ve muhakkak suretle çözüme kavuşturulması gereken bir durumdur. hiç yoktan sessiz kalmadığınız için size teşekkür ediyorum. darısı diğerlerinin, darısı atçılığa gönül verenlerin, darısı ülkemde her anlamda dürüst yarışçılık olmazsa olmaz diyenlerin başına..
  saygılar,

 • metin kaçmaz
  metin kaçmaz Pazartesi, 24 Temmuz 2017 21:12 Yorum Linki

  Her yazısında yaptığı nalına mıhına yorumlarıyla takip ettiğim Atahan Zilcioğlunun son yazısının başlangıcında belirttiği "dünyanın en temiz yarışçılık ülkelerinden biri olarak övündüğümüz günler geride kaldı!" ibaresini okuyunca beni bir kahkaha tuttu sormayın gitsin siz çok yaşayın Atahan bey emi.....Türkiyede yarışçılık hiçbir zaman temiz olmadı Atahan bey iyarışçılığın başlangıcından beri yarışçılığımız kirlidir ve buna göz yumulmaktadır.Salya muayenelerinde doping çıkmaması salya muayenesi olan atın doping almadığını ispatlamaz.Doping günümüzde öyle bir sanayi oldu ki bugün yapılan kontrollerde doping olmayan bir madde birkaç sene sonra doping olarak sayılmaktadır bakınız atletler,halterciler,bisikletçiler bu örnekleri çoğaltmak mümkün kısaca Türkiyede at yarışları hiçbir zaman temiz olmadı ve olmayacak üstüne üstlük dünyaca tescillenmiş yetersiz doping kontrol merkezimiz varken.....

 • Blackman
  Blackman Pazartesi, 24 Temmuz 2017 19:09 Yorum Linki

  Atahan abi hipodromlarda olmamasi gereken adamlari halk tabiri ile terso dedigimiz sark kurnazlarini tjk besledigi surece hic bir sey olmaz bu sektorden.Guvenlikten sorumlu amirler mudur yardimcilari felan bu sahislarla enseye tokat takilmaya devam etsinler.Ahirlar bolgesi malum eee ahlaksizlik zaten diz boyu umit sifir tez vakitte ozellesir insallah

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık