Menu

‘Derin’ ANKARA..! Özel

Klasik koşularda her zaman kazanan isimler göz önündedir doğal olarak. Birçok yetiştirici ve yarış sever de doğal olarak galiplere göre değerlendirmeler yaparlar.

Yine de bu tip klasik koşularda ikinci ve üçüncü bitiren, bir başka ifade ile kürsünün diğer basamaklarına çıkan isimler de kazananla birlikte değerlendirdiğinde ilginç veriler ortaya çıkar zaman zaman.

Ülkemizdeki en uzun mesafeli klasik yarış olan Ankara koşusuna, bu minval de bakmak istedim ve yaklaşık bir çeyrek asra ait neticelere, son dönemler olmak üzere bir göz attım.

Arsenic isimli yavrusunun galibiyeti ile bu klasiğe adını yazdıran Strike The Gold’un, Müdür ve Çapraz isimli yavrularının ikincilikleri ve Güngör Baba isimli tayının üçüncülüklerini de görmekteyiz bu klasikte.

Yine Strike The Gold, kısrak babası olarak Graystorm ve Actargo da kendini gösterir bu klasikte. Bahse konu iki ismin ikinci ve üçüncülüğü var bu önemli koşuda.

Ankara koşusunu kazanan yavrusu olmasa da Kemalhan isimli yavrusunun ikinci ve Dr.Lucky isimli tayının da üçüncü olması Marlin için ilginç bir veri oluşturuyor. Marlin kısrak babası pozisyonunda bu yarışta üçüncülük elde eden Rubicon’un pedigrisinde karşımıza çıkıyor ayrıca.

Al Murtajaz isimli aygırın iki kazanan atın kısrak babası olması da ilginç bir veri. Araştırma yaklaşık son çeyrek asırlık dilimi kapsıyor. Daha da geri gidilirse belki de Al Murtajaz’ın Sorgunbeyi ve Old Bond’dan başka da başarılı temsilcisi olabilir bu klasikte.

Al Murtajaz ile aynı baba hattından gelen ve ülkemizde çok başarılı neticeler elde eden Unaccounted For’un bu klasikte sadece üçüncülük elde eden bir temsilcisinin olması ilginç bir not. Bakalım kısrak babası olarak farklı bir konum ortaya koyabilecek mi bu koşuda.

Viviana isimli temsilcisi ile Ankara klasiğinde ikinciliği olan My Volga Boatman’in, kısrak babası olarak Be My Baby ve Yavuz Star gibi kazanan temsilcilerinin yanı sıra bu klasikte üçüncülük elde eden Fiorito da karşımıza çıkması da kayda değer.

Barbar’ın ne aygır pozisyonunda ne de kısrak babası olarak bu klasikte kazanan temsilcisi olmasa da, kısrak babası olarak ikincilik elde eden Özipek ve üçüncülük elde eden Yavuzun Oğlu ve Little Gangster da yer alması ilginç bir not. İlginçtir bu yarışta üçüncülük elde eden Güngör Baba’nın soy ağacında da ikinci kısrak babası olarak karşımıza çıkar Ile de Bourbon oğlu. Rahmetli Semiral Bilbaşar sanırım onu Çaldıran da koştuğuna, daha doğrusu erken koştuğuna pişman olmuştu!

St.Leger muadili bu yarışın son yıllarda neticelerine göre yapılan değerlendirmelerde daha da ifade edilecek şeyler olabilir kuşkusuz. Bir tane daha iliştireyim yazının sonlarına ve yazıyı bağlayalım.

Hem yarışçılık anlamında, ama özellikle yetiştiricilik kariyerinde çok başarılı olan efsane aygırlardan Luthier, Ankara Koşusu klasiğinde, bu önemli yarışı kazanan Sufi ve Thunder Bolt’un ve de üçüncü olan Işıksel’in de pedigrisinde mevcuttur. Son 20-25 yıl dedik, 1965 doğumlu Luthier’e geldik!

Anılan tüm bu değerlendirmelerin yaklaşık son 20-25 yıllık veriler baz alınarak yapıldığını hatırlatarak, daha önceki yıllar ilave edilirse farklı şeylerin oluşabileceğini de tekrar ilave edelim. Sanlav yazımı hatırlıyor musunuz?

http://www.yarisdergisi.com/haberler/yazarlar/6796-sanlav-ankara-da-hala-sayg-n

Son DüzenlenmePerşembe, 21 Eylül 2017 15:44

1 yorum

  • Fuat Mert Kaya
    Fuat Mert Kaya Cuma, 22 Eylül 2017 00:20 Yorum Linki

    Cok guzel bir yazi elinize saglik

    teşekkürler... MUSLİHİDDİN

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık