Menu

‘Sürat’ DANZİG Hattından Sorulur..! Özel

Ankara da geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan Sürat koşusunun finişi çok göz alıcıydı ve Touch The Wolf çok gösterişli ve çok güzel bir derece ile kazanırken maşallah dedirtti.

G1 klasındaki Sürat Koşusu 5 yıldır Ankara pistinde icra ediliyor ve mesafesi itibari ile kazanana en iyi sprinter unvanını yüklemesi çok olası…

Daha önce bu değerli koşuyu iki kez kazanan Ballıkaya, yeni icra edilmeye başlayan bu yarışta şu an için zirvedeki konumunu korumakta. Ballıkaya, Victory Gallop temsilcisi idi.

Daha önce kazanan iki isimden biri olan Astorya bir Sri Pekan, Yıldırımbey ise Strike The Goldoğlu Sabırlı temsilcisidir. Dolayısı ile Raise A Native hattından gelen iki ismin 3 kez galibiyeti söz konusudur bu yarışta.

Bu yılın galibi Touch The Wolf ise Kurtiniadis’in oğludur.  Kurtiniadis de Danzig oğlu Mujahid temsilcisiydi.

Yazının başlığına bakınca, koşunun 5 kazanından bahsediyorsun, sadece bir tanesi Danzig hattından diye düşünenler olabilir. Sadece aygır hatlarına bakılırsa bu doğru olabilir, ama soy ağaçları bir çok figürün katkı yapabildiği kollektif bir yapıdır kuşkusuz.

Bakıldığında Ballıkaya’nın kısrak babası Sea Hero’nun, Danzig temsilcisi olduğunu görmekteyiz. Dolayısı ile Danzig Sürat koşularının 4 kazanan isminin ikisine baba ve kısrak baba hatlarında katkı yapmış gözüküyor,  sadece öyle mi?

2013 üçüncüsü Chantelle Rua’ın kısrak babası Danehill idi. Yine 2015 ikincisi Woody’nin de kısrak babası Danehill’dir.

Danehill’in tam kardeşi olan Eagle Eyed da, Sürat koşusunda 2016 yılında üçüncü olan Son of a Legend’ın kısrak babasıdır. Her iki aygırın da Danzig temsilcisi olduğu göz önüne alınırsa Sürat yarışlarında Danzig etkisi burada da karşımıza çıkar.

Belki aygır ve kısrak babası kadar olmasa Sürat yarışlarında Danzig etkisini 2014 ikincisi My Dear Son ve yine bu yılın galibi Touch the Wolf da da ikinci kısrak babalarında görebiliriz.

My Dear Son’ın ikinci kısrak babası Green Desert ve Touch the Wolf’un da ikinci kısrak babası Polish Precedent birer Danzig temsilcileridir. Nihayetinde total olarak ele alındığında Touch the Wolf da Danzig üzerine 3*4 yakın akrabadır.

Sürat koşusunda Danzig vurgusu yaptık ama hakkını yemeyelim, Storm Cat hattının da zaman zaman parlayan temsilcileri var bu koşuda, merak edenler pedigrileri incelerse görebilirler.

Sürat, genetik aktarımda baskın bir etken olabilir ve bu koşunun neticeleri ileri ki yıllarda yetiştiricilik verileri ile değerlendirilebilirse daha farklı bir anlam taşıyabilir.

Bu arada Sürat koşu var da, niye Stayer atlar için bir yarış yok? Biz de 4000 metre civarı bir yarış olsaydı dayanıklılık etkisi gösteren atlar ve pedigrileri için ilginç bir veri oluşturabilirdi.

Ankara koşusu var bu klasta diyenlere, o yarışın sadece üç yaşlılara mahsus olduğunu anımsatarak, İngiltere, Fransa, İrlanda gibi Avrupa da yarışçılıkta ileri gitmiş ülkelerde bu tip mesafelerde bir çok yarış olduğu halde, ülkemizde niye olmadığını merak ettiğimi dile getirmek istiyorum.

Eskiden, bilhassa sezon sonlarına doğru 3000 metrelik yarışlar olurdu. Yetiştiricilikte ABD modeli uyguluyoruz ve bu ülkede bu tip çok uzun mesafeli yarışlar yok da denebilir. Peki, İngiltere, Fransa, İrlanda gibi Avrupa da yarışçılıkta ileri gitmiş ülkeler niye bu tip klasiklere devam ediyorlar?

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 27 Eylül 2017 15:23

2 yorum

 • levent sarikaya
  levent sarikaya Çarşamba, 27 Eylül 2017 02:08 Yorum Linki

  Stayerlara yapılan haksızlığı yazdığınız için teşekkürler. Bu sprint yarışını iki kere kazanmama rağmen stayerlara d böyle bir yarış olması gerektiğini her fırsatta dile getirmeye çalıştım. 2800-3000 meterede de 3 ve yukarı böyle büyük bir yarış kesinlikle olmalı.

  "Aynı kanaati paylaştığımıza sevindim, teşekkür ederim Levent bey" MUSLİHİDDİN

 • Erhan Gökbayrak - -
  Erhan Gökbayrak - - Salı, 26 Eylül 2017 17:17 Yorum Linki

  Hocam müsadenle kısrak babası Namid'e de bir partanez açmak isterim. Longchamp'da 1000 metreyi 55.10 gibi bir derece ile koşmuştu...

  'Sevgili Erhan, katılıyorum ve bakıldığında Indian Ridge hattı da zaman zaman etken olmuş, teşekkürler'
  MUSLİHİDDİN

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık