Menu

MENDİP Tayları Dikkat Çekiyor… Özel

İki yaşlı tay koşuları her yarış sezonu merakla beklenen yarış organizasyonlarından biridir şüphesiz. Özellikle ilk mahsulleri koşan aygırlar ve onların yavrularının performansı, gerek yetiştiriciler, gerekse yarışseverler için merak konusudur.

Yavruları bu yıl koşmaya başlayan aygırlardan biri de Mendip oldu ve özellikle iki tayının grup yarış performansı ile dikkati çekti ilk etapta.

Şu an için 25 koşan ve 10 kazanan tayı olan bu aygırın yavruları içinde Valencia ve Montana G2 galibiyeti performansları ile dikkati çekerken, ayrıca Gülmelek isimli yavrusu KV koşuda ikinci oldu.

Mendip’in sınıf koşu performansı ile dikkat çeken üç yavrusunu soy ağaçlarını irdelediğimizde üçünün de kısrak babalarının farklı hatlardan geldiği görülecektir.

Valencia’nın kısrak babası Royal Abjar-Gone West-Mr.Prospector

Montana’nın kısrak babası Red Bishop-Silver Hawk-Roberto

Gülmelek’in kısrak babası Gold Away-Goldneyev-Nureyev

Mendip için tayları henüz koşmadan yazdığımız analiz yazımızda, aygırın babasının iyi uyum sağladığı hatlardan birinin de Gone West olduğunu vurgulamış ve ayrıca Royal Abjar da Almahmoud etkisine de vurgu yaparak Mendip için bu aygırın kızlarının uygun olabileceğini ifade etmiştim. Annesi Royal Abjar kızı olan Valencia’nın soy ağacı da bu etkeni teyit etti bir ölçüde sanki.

Diğer grup tayı Montana’nın kısrak babası Red Bishop’un babası Silver Hawk ismini de, Mendip’in babası Harlan’s Holiday’in G3 yarışı kazanmış temsilcilerinden Silver Reunion da görmek mümkündür ve bunu da Mendip için yazdığımız yazı da aygır referansları tablosunda görebilirsiniz.

Yazıyı tekrar okumak isteyenler aşağıdaki linkden okuyabilirler. Bu vesile ile iki grup galibi Valencia ve Montana’nın yetiştiricilerini doğru eşleşme için tebrik edelim.

http://www.yarisdergisi.com/haberler/yazarlar/16608-mendip

Son DüzenlenmeSalı, 03 Ekim 2017 12:47

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık