Menu

Varlık Fonu Düğmeye Basıyor..! Özel

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Talip Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Himmet Karadağ’a yaptığı ziyaret kuşkusuz geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesiydi. Gerçi kısa bir süre önce TJK Başkanı Yasin Ekinci de benzer bir ziyaret gerçekleştirmişti ancak TYAYSD’nin ziyaretinden sonra ortaya çıkan bazı gelişmeler bir anda camiayı hareketlendirmeyi başardı.

Talip Öztürk Başkan ile birkaç gün önce yaklaşık 1 saat kadar görüşme fırsatı buldum. Şu an için çok fazla bir ayrıntıya girmeyeceğim ama anlaşılan o ki, Varlık Fonu düğmeye bastı basıyor… ‘1 Ocak 2018’dan sonra ne olacak bu Türk Atçılığının hali’ sorusunun ipuçları kısa bir süre sonra ortaya çıkmaya başlayacak.

Camianın özellikle TJK kanadı ‘6132 sayılı kanun meriyetteyken’ At Yarışları Lisans Hakkının devri ile ilgili olarak Varlık Fonunun kısa bir süre içerisinde herhangi bir adım atabileceğini öngörmüyor ancak Talip Başkanın anlattıklarına göre durum pek de böyle değil. Hatta hiç öyle değil! Tam tersi çok kısa zamanda çok hızlı adımlar atılması gündemde… Kaldı ki Talip Başkanın TJK Başkanı Ekinci ile görüşmesinden sonra Kulübün ay sonunda apar topar Genel Kurulu toplama çağrısı da bunun en açık göstergesi.

Evet, artık sona doğru yaklaşılıyor. Türk Yarış ve Yetiştiriciliği yeni bir döneme doğru yokuş aşağı gidiyor. Bu süreçte neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

TJK, TYAYSD ve hatta diğer derneklerin de bu süreci çok iyi değerlendirmesi ve kısa bir zaman sonra önlerine çıkacak olan gelişmelere karşı hazırlıklı olmaları şart.

Son gelişmelerden anlaşılan o ki devlet ‘Bana bu işten kim daha çok kazanç sağlarsa, onunla anlaşırım’ noktasına gelmiş durumda… Bunu TJK yapacaksa TJK, TYAYSD yapacaksa TYAYSD… Ya da belki çok farklı gruplar ve kurumlar… Çok değil belki de birkaç ay sonra Türk Yarış ve Yetiştiriciliğinin patronajının değişip değişmediği ortaya çıkacak. Kim bilir Atçılar ve yetiştiriciler karşılarında belki de yepyeni muhataplar bulacak!

Camia olarak, TJK, TYAYSD ve diğer Dernekler olarak buna hazır mıyız?

Ya da ne kadar hazırız? sorusunu sormanın vakti, tam da bu vakit!

Umarım her şey endüstri için hayırlı olur…

Son DüzenlenmeCumartesi, 07 Ekim 2017 18:05

1 yorum

  • Özcan sabancı
    Özcan sabancı Cumartesi, 07 Ekim 2017 23:20 Yorum Linki

    Umarim isletmeci ne TJK ne de TYAYSD olur. İnsallah Bu işi daha profesyonel yapan eller emanet alır. Yarissever,bahissever artik şaibeli jokeylerden,gizli ekurilerden ve ne idüğü belirsiz YKK dan bıkmış durumda. Yok denecek kadar az olan yarış medyasi belki bu kan değişimi ile artar. Yalan galop yazanlar, at saklayan bultenler bi hizaya gelir. İşini kim iyi yaparsa o kazanir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık