Menu

CORINTHIAN Özel

Evcimen harasına, ABD’den bu yıl katılan ikinci aygır da Corinthian oldu. Yarış yaşamında özellikle dört yaşlılığında büyük bir çıkış yapan Corinthian, G1 Metropolitan Handicap ve klasik G1 Breeders Cup Dirt Mile galibidir.

İlginçtir, BC Mile öncesi 8 milyon ABD doları bedelle aygırlığı için anlaşılan Corinthian’ın anlaşmasında, eğer BC Dirt Mile’yi de kazanırsa satış bedeli 2 milyon daha artar maddesi konulmuştu. Corinthian da buna cevabı sahada etkileyici performansı ile verdi ve 40.000 ABD doları bedelle hara kariyerine başladı.

Corinthian’ın aygırlık kariyerinde şu an için en üst klasta yarış kazanan yavrusu A Capela’nın annesi Van Nistelroy kızıdır. Van Nistelroy’un babası da Storm Cat’di. Corinthian’ın babası Pulpit de Storm Cat hattına mensup kısraklar ile uyum içinde olmuş ve nitelikli ürünler vermişti.

Sky Mesa, Mi Sueono, Ice Box gibi G1 galibi ürünlerinin yanı sıra, G2 galibi Pulpit tayları Parading, Mini Sermon, El Padrino gibi isimlerde vurgulanan Storm Cat etkisini görmek mümkündür. Yine diğer bir başarılı yavrusu Isıas Forever’in kısrak babası Belong To Me de Danzig temsilcidir.

Corinthian’ın 16 sınıf koşu performanslı tayının pedigrilerini incelediğimizde, Deputy Minister’ın üç oğlu Touch Gold, Awesome Again ve Silver Deputy’nin, tam dört sınıf koşu performanslı temsilcisinde karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Bunlardan Touch Gold ismi iki farklı yavrusunda mevcuttur. Dolayısı ile ülkemizde Deputy Minister hattından gelen aygırlar Always A Classic, Dehere ve Toccet temsilcileri, Corinthian için değerlendirilebilir isteyen yetiştiriciler tarafından.

Corinthian’ın babası Pulpit, Dehere kızı ile G2 galibi Oratory’yi verdi. Ayrıca Pulpit’in babası AP Indy de Dehere kızları ile G1 galibi Take Charge Indy ve G2 galibi Firesian Fire’yi vermiştir. Corinhtian ile Dehere kızlarının olası eşleşmeleri, bahse konu referanslara belli ölçülerde benzer soy ağaçları oluşturacaktır.

Pedigrisinde Raise A Native temsilcileri Mr. Prospector ve Alydar olan ve de baba hattında Seattle Slew’e ulaşan Corinthian’ın eşleşmelerinde Northern Dancer temsilcilerini değerlendirmek olasıdır. Yazı girişinde bahsedilen Storm Cat, Danzig ve Deputy Minister hatları Northern Dancer hattına mensuptur. Aygırın Nijinsky üzerine de 5*4 akraba olduğu ilave edelim analize.

Corinthian’ın sınıf koşu performanslı ürünlerinden A Capela, My Corinthian, Junebugred gibi isimlerin pedigrilerinde Dixieand Band izlerine rastlamaktayız. Ülkemizde kısa bir aygırlık kariyeri olan Offlee Wild temsilcileri de bu bağlamda, Corinthian’ı değerlendirmeye alabilirler. Corinthian’ın babası Pulpit’in de Wild Again kızları ile Pyro ve Power Broker gibi G1 galipleri verdiğini bilmekteyiz.

Corinthian’ın anne nesli de şüphesiz aygırlık kariyerine pozitif etki etmesi adına değerlendirilebilir. Onun 324.400 ABD doları kazançlı ve G2 galibi kardeşi Desert Hero’nun babası Sea Hero’ydu. Dolayısı ile Sea Hero kızlarının, Corinthian ile muhtemel eşleşmeleri Desert Hero’nun soy benzerini oluşturacaktır belli oranlarda ve gayet olumlu bir referans olarak gözüküyor.

Bu bağlamda yaklaşıldığında Sea Hero ile benzer kombinasyonlara sahip Eagle Eyed ve Rakan gibi aygırların da temsilcileri de düşünülebilir Corinthian için. Tabi ki Eagle Eyed’ın tam kardeşi efsane aygır Danehill’i de değerlendirmek mümkündür. Corinthian’ın büyük annesi Add’in Danehill Dancer’dan olma ve G2 galibi oğlu Lizard Island da bu söylemlerimize destek olacak bir soy ağacına sahiptir. Bu vesile ile Danehill Dancer’ın kısrak babası olan Sharpen Up ve onun soyundan gelen isimlerin de Corinthian’ın eşleşmelerine olumlu katkı yapması olasıdır.

Sharpen Up, Atan isimli aygırın o da Native Dancer’ın oğludur. Native Dancer oğlu Raise A Native’in iki nitelikli temsilcisi Mr. Prospector ve Alydar isimlerini soy ağacında bulunduran Corinthian, Native Dancer’ın bir başka etkin kolu olan Sharpen Up’ı bulduğu kısraklar ile Native Dancer üzerine baskın soy ağaçları oluşturabilir. Dileyen yetiştiriciler bu etkeni de değerlendirebilirler.

Corinthian’ın anne neslinde Dynaformer ve Pivotal gibi klas aygırlar ile başarılı yavrular çıktığını görmekteyiz. Bu bağlamda pedigri de derinliğe indiğimizde Corinthian’ın çok özel bir anne neslinden geldiğini görmekteyiz.

Aygırın üçünce anne Number özel kısraklardan Special’ın kızıdır ve bu etken dikkate alındığında Corinthian için kısrak alternatifleri çoğaltılabilir. Burası çok büyük bir denizdir ve bu deryaya dikkatli dalmak gerekir.

Kendisi çok özel bir anne neslinden gelen Corinthian’ın babası Pulpit için de bu durum geçerlidir. Kalite aygırın anne neslinden birçok başarılı isimi mevcuttur. Bu hatta malik kısrak soyları ile olası eşleşmelerde özel anne nesilleri üzerine akrabalık oluşacaktır.

Bu bağlamda Tale Of The Cat ve onun temsilcileri ön plana alınabilir. Ayrıca bu aygırın Storm Cat hattından geldiği de göz önüne alınırsa, analizin girişinde vurgulanan Storm Cat etkisi, bu açıdan da karşımıza çıkmaktadır.

Yine State familyasının nitelikli temsilcisi Johannesburg ve temsilcileri de değerlendirilebilir ki, bu aygır da Storm Cat hattına mensuptur, dolayısıyla Tale Of Cat ile epey soy benzerliği taşır.

Bu tarz “Rasmussen” etkisi tasarlanabilecek önemli soy figürlerinden biri Woodman olabilir Corinthian’ın için. Her ne kadar bu tarz bir eşleşmede Mr. Prospector üzerine akrabalık oluşsa da 1-x familyasının farklı kollarının etkisi önem arz edebilir.

Kim bilir, Corinthian’ın anne kardeşi Desert Hero da vurgulanmaya çalışılan Sea Hero başarısının sebebi de belki budur, yani La Troienne etkisi. Corinthian’ın pedigrisinde de bu büyük kalpli kısrak örgüsü mevcuttur.

Roberto hattı da, Corinthian’ın pedigrisi göz önüne alındığında pozitif mana da katkı olasılığı yüksek soy elemanlarından biri olabilir aygır için. Bu hatta çok aktif olduğu için çok temsilcisi var muhakkak, yine de bunlar içinde Robellino için ayrı bir vurgu yapmak yerinde olabilir, çünkü o da Monarchy soyundan gelmedir.

Bu bağlamda Round Table izleri taşıyan soy ağaçları ihtiva eden soy ağaçlarına sahip kısraklarda, dilendiği takdirde, Corinthian için değerlendirmeye tabi tutulabilir.

Corinthian’ın sınıf koşu performanslı tayları incelendiğinde, 9-f familyasına mensup kısraklarla başarı gösterdiği görülmektedir. Analize konu, sınıf koşu performanslı 16 Corinthian tayından beşi 9-f familyasından gelmedir.

Aynı koldan olmasa da, en üst seviye performanslı yavrusu A Capela’nın da 9-b familyasından olduğunu belirtmekte fayda var.

Evcimen harasının bu yıl ithal ettiği diğer aygırı Paddy O’Prado’nun başarılı yavrularında da 9-f familyasından gelen kısraklar ile yüksek oranda başarı vardı. Bu veri de ilginç bir anekdot oluşturdu sanırım.

Bahse konu 9-f referansına veri teşkil eden Corintian tayları; Isaias Forever, How Do I Win, My Corinthian, Corinthian’s Jewel ve Like a Queen’dir.

Analizin içinde vurgulamaya gayret ettiğimiz etkenler doğrultusunda;  Sea Hero, Eagle Eyed, Rakan, Dehere, Always A Classic, Toccet,Bosporus, Sadler’s Wells, Fairy King, Tate Gallery, Nureyev , Powerscourt, Sun Music, Mutamanni, Pivotal, Kaneko, Marlin, Tale Of The Cat, Lion Heart, Hennessy, Johannesburg , Marcavelly, Turkish Sword, Perfect Storm, Bekmezbey ,Tabasco Cat, Giant’s Causeway, Red Giant, Footstepsinthesand, Mountain Cat, After Market,Ocean Crest, Mendip, Dxieland Band,Offlee Wild, Kris S, You and I Dr.Fong,Bob Back, Lear Fan, Fantastic Fellow, Lear White, Loup Solitaire, Dynaformer, Red Ransom,Sri Pekan, Pardon, Robellino, Mister Baileys, Roman Diplomat,Silver Hawk, Red Bishop, Common Grounds, Shining Steel, Three Valleys, Mujtahid, Victory Gallop, Rainbow Quest,Bin Ajwaad, Prince Sabo, Jade Robbery, Archipenko, Dansili, Caerleon, Vision, So Factual, Bold Fact, Salse gibi aygırlar veya bunlara benzer hatlardan gelen aygırların temsilcileri ile Corinthian’ın nitelikli yavrulara imza atması olasıdır, teorik olarak ve tabi ki diğer soy etkenleri de göz önüne alınmak suretiyle. 

CORINTHIAN’ın Sınıf Koşu Performanslı Yavruları;

AT İSMİ

KOŞU SINIFI

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

A CAPELA

G3

VAN NISTELROY

FORTUNATE PROSPECT

ISAIAS FOREVER

3.G2

BELONG TOME

JADE HUNTER

EL BUEN CONSEJO

3.G2

STREET CRY

GROOM DANCER

MUPPET MAN

L

TOUCH GOLD

BELIEVE IT

HOW DO I WIN

3.G3

DISTORTED HUMOR

SILVER SERIES

MY CORINTHIAN

L

WILD RUSH

CURE THE BLUES

FRIVOLITY

2.G3

UNBRIDLED'S SONG

AFLEET

TEN THIRTY

L

TOUCH GOLD

MISWAKI

MARIEL N KATHY

L

GONE WEST

LEMHI GOLD

PANCAKE

2.L

EL GRAN SENOR

BRIARTIC

AWESOME DAMA

2.L

AWESOME AGAIN

COPELAN

CASH BONUS

L

CAPE TOWN

KRIS S

HUNT CROSSING

L

SILVER DEPUTY

FAPPIANO

JUNEBUGRED

L

DIXIELAND BAND

AVATAR

CORINHTIAN'S JEWEL

L

MR.GREELEY

PLEASANT COLONY

LIKE A QUEEN

2.L

UNBRIDLED

BET TWICE

PULPIT’in Grup Kazanan Yavruları

AT İSMİ

SINIF

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

LORD NELSON

G1

SEEKING THE GOLD

SOUTHERN HALO

RUHHERIENNE

G1

RAHY

LYPHARD

STROLL

G1

PRINCE SABO

SHARPEN UP

MR SPEAKER

G1

UNBRIDLED

PRIVATE ACCOUNT

PYRO

G1

WILD AGAIN

PASS THE TAB

CORINHTIAN

G1

EASY GOER

SPECTACULAR BID

PURGE

G1

COPELAN

BOLD BIDDER

POWER BROKER

G1

WILD AGAIN

PRIVATE ACCOUNT

TAPIT

G1

UNBRIDLED

NIJINSKY

SKY MESA

G1

STORM CAT

AFFIRMED

MI SUENO

G1

HENNESSY

SARATOGA SIX

ICE BOX

G1

TABASCO CAT

ALYSHEBA

BSHARPSONATA

G2

AFFIRMED

BALDSKI

WEND

G2

TOPSIDER

MAJESTIC LIGHT

FIFTYSHADESOFHAY

G2

REAL QUİET

ALYDEED

ESSENCE OF DUBAI

G2

SUMMING

MR.LEADER

GANTRY

G2

GO FOR GIN

HALO

PARADING

G2

STORM CAT

EASY GOER

UNITARIAN

G2

DYNAFORMER

DANZIG

MINI SERMON

G2

STORM CAT

ALYDAR

DEVIL PREACHER

G2

CHIEF'S CROWN

ALYDAR

EL PADRINO

G2

GIANT'S CAUSEWAY

MR.PROSPECTOR

GUILT TRIP

G2

QUIET AMERICAN

CRYSTAL GLITTERS

METEORE

G2

TWINING

NORTHERN DANCER

ORATORY

G2

DEHERE

TIMELESS MOMENT

KEEN PAULINE

G2

TWO PUNCH

EL GRAN SENOR

SPOT

G2

QUIET AMERICAN

GENERAL ASSEMBLY

SIGN

G2

MIGHTY

RAHY

SIGHTSEEKING

G2

PLEASANT COLONY

ALYDAR

PACHATTACK

G3

RED RANSOM

WOODMAN

PIT FIGHTER

G3

DANZIG

BRIARTIC

MELHOR AINDA

G3

POTRILLAZO

BANNER SPORT

GOVINDA

G3

DOLPHIN STREET

NEBOS

TUTLE CONTENDER

G3

ROY

BOLD RUCKUS

FIGHT OVERTURE

G3

PALACE MUSIC

NONOALCO

RUTHENIA

G3

RAHY

LYPHARD

ECCLESIASTIC

G3

RUBIANO

FORLI

AILALEA

G3

WOODMAN

ALLEGED

AURORO LIGHTS

G3

LORD AT WAR

SECRETARIAT

CHURCH SERVICE

G3

WITH APPROVAL

SIR IVOR

HEAVENLY LANDING

G3

WOODMAN

RIVERMAN

AMERICAN FREEDOM

G3

PLEASANT TAP

ELOCUTIONIST

SUPER NINETY NINE

G3

UNBRIDLED'S SONG

PHONE TRICK

SACRISTY

G3

BELONG TO ME

VALID APPEAL

ORTHODOX

G3

STRAWBERY ROAD

THEATRICAL

LYDGATE

G3

DANZIG

NEVER BEND

 

 

Son DüzenlenmePazartesi, 11 Aralık 2017 14:48

1 yorum

  • Muhammet Ali
    Muhammet Ali Cumartesi, 16 Aralık 2017 00:37 Yorum Linki

    Çok yararlı bir makale olmuş kaleminize sağlık.
    Yazılarınızın devamını bekliyorum.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık