Menu

TOCCET Özel

Yarış yaşamında ABD’de fırtına gibi bir iki yaşlılık geçirip bu kıtada iki yaşlıların en önemli klasiklerinden G1 yarışları Champagne Stakes ve Hollywood Futurity galibi olan Toccet, start aldığı 23 koşunun yedisini kazanıp, üç kez de ikincilik elde etmeyi başarmıştı. 

Toccet yurt dışında aygırlık kariyeri olan bir isim ve bu alanda babası Awesome Again’in en iyi ikinci aygırlık kariyeri olan oğludur.

Awesome Again’in bir numaralı aygır oğlu olan Ghostzapper’ın pedigrisinde göz atıldığında, annesi Baby Zip’in ülkemizde görev yapan aygırlardan Win River Win’in de annesi olduğu görülmektedir. Bu çok değerli eşleşme modeli, Toccet için uygulanırsa, muhtemel Toccet-Win River Win kızları eşleşmesinde Ghostzapper pedigri modeli ortaya çıkacaktır ki, bence diğer soy etkenleri de göz önüne alınarak rahatlıkla denenebilir.

Ghostzapper’ın kendisi gibi ünlü anne kardeşi City Zip’in babası olan Carson City, Toccet’in de başarılı yavrularından Winning Machine’nin kısrak babası La Rocca’ın da ikinci kısrak babasıdır. Anılan referanslar göz önüne alınarak Carson City temsilcileri de Toccet için değerlendirilebilir. Muhtemel eşleşme 4*3 Blushing Groom akrabalığı içerebilecektir en az.

Analizin girişinde vurgu yaptığımız Ghostzapper’ın kısrak babası olan Relaunch, ve onun mensup olduğu hattan gelen temsilciler ile Awesome Again başarılı sonuçlar vermiştir. Bakıldığında;

Cee’s Tizzy: Awesome Patriot, Paynter, Oxbow, Bravozo

Known Fact: Awesome Action, Awesome I Am,

Valid Appeal: Surrealdeal, Awesome Symetry, Little Miss Flury

Relaunch: Ghostzapper, Awesome Launch gibi isimlerin hepsi de aynı baba hattından gelen isimlerdir ve Awesome Again’in başarılarına katkı yapmışlardır. Toccet’ın da başarılı taylarından Wardelle’in kısrak babası Bertrando da anılan bu hattan gelmedir.

Ülkemizde bu hattan gelen aygırlar olduğu gibi özellikle de kısrak baba hatlarında bu hatlardan gelen temsilcileri ihtiva eden isimler mevcuttur. Örneğin; Muratcan, Halicarnassus, Hakeem gibi…

Ayrıca Unbridled, Rubiano, Cahill Road gibi önemli aygırlarında da ikinci kısrak baba hatlarında bu isimlere rastlamak mümkündür.

Toccet’in G1 galibi yavrusu Be Welcome’un kısrak babasına bakıldığında Unbridled olduğu görülebilir.

Yine Toccet’ın bir başka başarılı yavrusu Bartoleme’nin ikinci kısrak babasının da Cahill Road olduğu düşünüldüğünde, Intent - Intentionally hattının Toccet üzerinde pozitif bir etki yaptığını söylemek mümkündür. Bahse vurgu hattan, ülkemizde özellikle Known Fact ve onun hattından gelme aygırlar ve dolayısı ile temsilcileri söz konusudur. Karamurat ve Malkoçoğlu isimli aygırlar Known Fact oğludur.

Known Fact’in oğlu Warning de ülkemizde oğlu Karabeyhan ile pedigrilerde yer almıştır. Bu hattan So Factual, Averti, Bishop Of Cashel, Averti, Piccolo gibi isimlerinde temsilcileri mevcuttur.

Bakıldığında Toccet’in başarılı yavrularından Toccet To Me’nin de kısrak babasının Known Fact olduğunu görmekteyiz ki, bu da anılan referanslara destek mahiyetinde değerlendirilebilir.

Toccet’ın pedigrisinde gerek Blushing Groom oluşu, gerekse de Vice Regent varlığı, Nijinsky ve onun hattından gelen isimleri ihtiva eden kısrak pedigrilerine başarı şansı tanıyabilir. Bu konuda özellikle Green Dancer etkin bir rol oynayabilir.

Toccet her ne kadar Northern Dancer ve Mr. Prospector kanı taşısa da, bu şefler pedigride 5.kuşakta yer aldığı için, bu hatlardan gelen aygırlarının kızlarının temsilcileri ile etkili yavrular verebilir.

Toccet’in Storm Bird ve Storm Cat hattına mensup kısrak babaları ile de Awesome Rhythm ve Hyperlink gibi sınıf koşu galibi atlar verdiğini görmekteyiz. Anılan bu referansların ilki Storm Boot, ikincisi de Tale Of The Cat temsilcidir. Tale Of The Cat’in oğlu Lion Heart kızlarını bu referanslar eşliğinde Toccet için değerlendirmek olasıdır.

Yine Danzig oğlu Polish Numbers kızı ile G2 galibi Ventana’yı vermiştir Toccet ve bu isim halen aygırdır. Danzig hattından gelen ve kısrak babası Relaunch olan Halicarnassus kızları da bu bağlamda değerlendirilebilir Toccet için.

Nureyev’in oğlu Unusual Heat ile de Listed galibi Az Ridge’yi veren Toccet’in ülkemizde bu hattan görev yapan ve kısrak baba hattı Toccet, aygırlık yaşamında Alydar temsilcileri ile de iyi ürünler vermeyi başarmıştır.

Toccet’ın kısrak babası Cozzene de aygırın başarılı yavrular vermesinde rol oynayabilecek bir soy elemanı olabilir. Cozzene’in Miswaki ile uyumlu ve kaliteli yavrular verdiğini bilmekteyiz. Referans olarak da Royal Regalia, Coqueteria, Madison Meadows gibi isimleri gösterebiliriz.

Yine Cozzene, Polish Numbers ile de Who’s Zozy ve Complete Zen gibi sınıf performanslı atlar vermiştir. Polish Numbers kızı ile Toccet’ın da G2 galibi verdiğini düşünürsek, bu aygırın yani Polish Numbers’ın pedigirisi üzerinde biraz durmak icap eder.

Polish Numbers’ın annesi Numbered Account, ünlü aygır Private Account’un da babasıdır ki, bu aygırın oğlu Unaccounted For da ülkemizde görev yaptı. Ayrıca yine bu hattan Accelerator da çok kısa bir aygırlık kariyerine sahip ülkemizde…

Yine ülkemizde kısa bir süre görev yapan bir başka aygır olan Rey De Cafe’nin kısrak babası da Private Account’dur.

Nihayetinde Toccet verdiği başarılı yavrularla rüştünü ispat etmiş bir aygırdır. Ayrıca pedigrisi birçok baskın aygır hatlarına ve temsilcisine açıktır. Nitelikli kısrak babaları ve temsilcileri ile güzel sonuçlar vermeye aday bir aygırdır.

Bu bağlamda; 

Win River Win, River Special, My Volga Boatman

Carson City, Craft Prospector, Unbridled, Rubiano, Cahill Road, Seeking The Gold, Rey De Cafe, Woodman, Mujtahid, Ajmera,

Relaunch, Known Fact, Valid Appeal, Cee’s Tizzy,

Known Fact, Karamurat , Malkoçoğlu, Warning, Karabeyhan, So Factual, Averti, Bishop Of Cashel, Averti, Piccolo

Affirmed, Sharpen Up,

Unaccounted For, Azaraks, Dervişağa,

Nureyev, Unusual Heat, Halicarnassus, Lead On Time

Sadler’s Wells, Poliglote,

Dayjur, Polish Numbers, Sea Hero,

Nijinsky II, Green Dancer, Dance Of Life,

Storm Bird, Storm Cat, Mountain Cat, Hakeem, Lion Heart,

Be My Guest, Assert,

Roberto, Dr.Fong, Dynaformer,

A.P.Indy, Pulpit, General Quarters, Corinhtian,

Broad Brush, Offlee Wild, Muratcan, Mane Minister, Concerto, Indian Ridge, Ahonoora, Halo gibi aygırlar ve bu tip hatlardan gelen temsilciler Toccet için teorik olarak değerlendirilebilir.

Son olarak aşağıda Toccet’ın 100.000 ABD doları ve üstü kazanç elde eden 44 temsilcisi ve bu isimlerin kısrak babalarına ait listeyi bulabilirsiniz.

TOCCET 100.000 USD ÜSTÜ KAZANÇ ELDE EDEN YAVRULARI

TEMSİLCİSİ

KISRAK BABASI

KAZANCI

AZ RIDGE (USA)

UNUSUAL HEAT

$498,049

WINNING MACHINE (USA)

CARSON CITY

$492,075

AWESOME RHYTHM (USA)

STORM BOOT

$470,396

WARDELLE (USA)

BERTRANDO

$416,635

RED RAZZO (USA)

INCLUDE

$409,572

VENTANA2 (USA)

POLISH NUMBERS

$383,106

LA ROCCA2 (USA)

BOSTON HARBOR

$355,859

ENGLISH MANOR (USA)

RUNAWAY GROOM

$310,637

TOCCETIVE (USA)

TWO PUNCH

$300,204

FULL LIQUIDITY (USA)

MOUNTAIN CAT

$265,230

TOCCETS CHARM (USA)

CAPE TOWN

$262,035

ALMOST GRECIAN (USA)

ROBYN DANCER

$260,682

BE WELCOME (USA)

UNBRIDLED

$225,767

RING IT UP2 (USA)

SUCCESSFUL APPEAL

$224,740

SHE BE CLASSY (USA)

PLEASANT COLONY

$211,108

PYRITE BLUES (USA)

CRUSADER SWORD

$208,942

DANS LAST STAND (USA)

CONQUISTADOR CIELO

$206,090

HYPERLINK (USA)

TALE OF THE CAT

$205,777

DUBINSKY (USA)

TACTICAL ADVANTAGE

$186,695

BARTOLOME5 (USA)

DIXIE UNION

$177,639

GET BACK MAN (USA)

CARSON CITY

$174,948

SUDDEN SHIFT (USA)

MISWAKI

$161,175

TOCCET TO ME (USA)

KNOWN FACT

$153,053

SEEK YE FIRST (USA)

NUREYEV

$148,583

MOVING WEST (USA)

MINING

$145,816

JIMMY VEGAS (USA)

TWO PUNCH

$137,722

LINE CHANGE (USA)

MALIBU MOON

$137,213

PRIMER QUERUBIN (USA)

OUR EMBLEM2

$136,829

GRETSKY (USA)

TSUNAMI SLEW

$136,474

HARD KISSES (CAN)

JADE HUNTER

$135,918

WHAT THE WORLD (USA)

DIXIELAND BAND

$132,599

VIJAYS CHAMP (USA)

POINT GIVEN

$129.456

TWOFORMEONEFORYOU (USA)

CAPOTE

$119,806

MUSICSTREET MENACE (USA)

CHIMES BAND

$114,511

RAQUEL10 (USA)

SAINT BALLADO

$114,476

FILLAZZENE (USA)

LORD CARSON

$111,334

SWEETTOUCH (USA)

PETIONVILLE

$111,239

SANDBAG4 (USA)

STORM BOOT

$110,698

SWIRLAND (USA)

CRAFTY PROSPECTOR

$109,802

PSYCHIC INCOME (USA)

BLUEBIRD

$105,767

NICCET (USA)

BARCELONA

$104,432

CONNORS GAL (USA)

TEJANO

$104,418

BULL TOCCET (USA)

SPEND A BUCK

$104,105

BROKEN SOUND3 (USA)

CAPTAIN BODGIT

$102,612

  

 

 

 

Son DüzenlenmePerşembe, 14 Aralık 2017 14:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık