Menu

At Yarışları Lisans Hakkının Devri hakkında son gelişmeler… Özel

Yeni yıla şunun şurasında 9 gün kaldı. 680 Sayılı KHK ile 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ‘Yurt içinde at yarışları düzenleme, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen at yarışları üzerine yurt içinden ve yurt dışından müşterek bahis kabul etme hak ve yetkilerine ilişkin lisans hakkı’ Varlık Fonuna geçecek. Fon bu hakkı son dakika tepeden özel bir talimat gelmediği taktirde % 99.9 yapılacak yeni bir sözleşme ile Türkiye Jokey Kulübüne devredecek.

Aldığım duyumlara göre; Varlık Fonu TJK ile yapacağı yeni sözleşme için genel hasılat üzerinden % 2 pay istiyor. Bu oran 2017 yılında yaklaşık 5 Milyar TL cirosu olan yarış sektöründe 100 Milyon TL civarında bir paraya denk geliyor. Yani Fon özetle; ‘bana gelecek sene 100 Milyon TL gelir sağlayın, sizinle 1 yıllık bir sözleşmeye imza atayım’ diyor!

Bu arada hemen bir parantez açayım! Farkındaysanız söz konusu sözleşmenin Varlık Fonu ile TJK arasında yapılacağından söz ediyorum. Oysa bugüne dek bu sözleşmeler bildiğiniz gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Jokey Kulübü arasında yapılırdı. Bu durum 680 sayılı KHK ile sona erdi. GTHB artık sözleşmenin muhatabı olmaktan çıkmış durumda. Dolayısıyla top tamamıyla Varlık Fonu ve TJK arasında… Kapat parantez!

Peki, Varlık Fonunun hasılat üzerinden %2 isteğine TJK ne diyor? Kulüp bu teklife nasıl bakıyor?

Resmi bir kaynağa dayandıramam ama yaptığım istihbarata göre TJK bu teklife pek de sıcak bakmıyor. Genel hasılat üzerinden istenen %2’lik payı çok yüksek buluyor. Bunun yerine Varlık Fonuna %26’lık müessese hissesi içerisinden %2'lik pay teklif etmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla Fona yıllık ortalama 100 Milyon TL yerine yaklaşık 26 Milyon TL vermeyi planlıyor. Böylelikle 74 Milyon TL civarındaki bir gelirini korumak istiyor.

Yani bir taraf 100 istiyor, diğer taraf 26 verebilirim diyor! Pazarlık olur mu bilemem! Olursa ne kadar olur derseniz; sanki 50 Milyon TL’ye bağlanabilir gibi duruyor.

Varlık Fonu ile TJK arasındaki bu durumu ortaya koyduktan sonra gelelim işin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafına… Bakanlık bu konuda anladığım kadarı ile hiçbir sıkıntı yaratmıyor. Yine yaptığım istihbarata göre %26’lık Yarış Müessesesi içerisinden %1.5 pay istiyor. Bunu da Yüksek Komiserler Kurulu ile Mahalli Yarış Komiserlerinin faaliyet, maaş ve harcırah ödemeleri için talep ediliyor. Bu para zaten her yıl TJK tarafından Bakanlığa ödenen bir para… Yani yeni bir şey değil. Bakanlığın talep ettiği tek şey, bunun yazılı bir hale getirilip sözleşmenin içerisine konulması… Dolayısıyla GTHB kanadında sözleşme ile ilgili ciddi bir sorun bulunmuyor.

İşte son dönemlerde yaşananların ve bir yıllık görüşmeler ve çalışmalar sonrasında gelinen noktanın kısa özeti böyle… Bu gelişmeler ışığında Varlık Fonu ve TJK arasında önümüzdeki hafta yeni sözleşmenin imzalanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Tarım Bakanlığı tarafında herhangi bir sorun görünmezken, işin bir diğer muhatabı olan Maliye Bakanlığının ise yaşanan bu pazarlık sürecinde nasıl bir tavır takınacağı pek bilinmiyor. Şayet Varlık Fonu ve TJK arasındaki söz konusu pazarlık Maliye Bakanlığının gelirlerini etkilerse mutlaka ki burada bir sıkıntı doğabilir. Etkilemezse işin o kanadında da sanıyorum büyük bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bütün bu bilinmezlikler gelecek hafta içerisinde Ankara’da Maliye Bakanlığı, GTHB, Varlık Fonu ve TJK arasında yapılacak dörtlü bir zirveyle cevabını bulacak. Türk Yarış ve Yetiştiriciliğinin geleceği için son derece önemli kararların alınacağı yılın son haftasındaki gelişmelere, 25 Aralık 2017 Pazartesi günü start verilecek!

Umarım atçılığımız için her şeyin hayırlısı olur…

 

Son DüzenlenmePerşembe, 21 Aralık 2017 18:23

1 yorum

 • gezgin
  gezgin Cuma, 22 Aralık 2017 12:00 Yorum Linki

  Sayın ZİLCİOĞLU,
  Tjk,gelirinin büyük bir çoğunu, yurt içinde faaliyet gösteren ve sayıları an itibariyle 2780 olan ganyan bayileri aracılığı ile elde eder,fakat tjk ganyan bayilerine gerekli özeni gösterirmi,hayır,bayiler kendi kaderlerine terk edilmişlerdir.Toplam sayısı 2780 olan ganyan bayisinin en az yarısının belediyeden alması gereken "işyeri açma ve çalışma ruhsatı" yoktur.Tjk,bu durumu bilmesine rağmen hasılat yönünden çalışmalarına göz yummaktadır.Bayiler neden ruhsat alamaz,çünkü ganyan bayilerine verilecek olan "işyeri açma ve çalıştırma"ruhsatının birçok formalitesi vardır.,kriterleri en ağır olan ruhsattır.Bu bayiler için İçişleri bakanlığına biri tarafından suç duyurusunda bulunulsa derhal kapatılır,tjk derneği hakkında da usulsüz bayi çalıştırmaktan işlem yapılır.( belediyeler içişleri mahalli idareler gen.müd.bağlı olarak çalışırlar.)
  Tjk'nın bayilik sistemi çökmek üzeredir,üfe oranı 17.43 olan ülkemizde kira artışı üfe ile hesaplanır,en düşük ganyan bayi kirası 2000 tl olmuştur,1 kişi çalıştırsa 1500 tl aylık ve 610 tl sgk ücreti ödenir,adsl,dsl,elektrik,su,doğalgaz,çtv,tabela verg.,muhasebeci ücreti toplamı aylık 900 tl.nin üzerindedir,tüm bunların toplamı ise;aylık 5000 tl.yi bulmaktadır,yıllık gider toplamı 60.000 tl olarak hesaplanmaktadır.
  Gelelim ganyan bayinin gelirine; sizin rakkamınızdan gidelim, 5 milyar tl.geliri olan tjk nın bayi pirimi %15 stop.düşüldükten sonra %4.25 ten hesaplanırsa 5.000.000*%4.25=212 milyon tl dir,bu rakkam 2780 bayiye verilecek rakkamdır.(5 milyar tl.nin tamamı bayiden elde edilmesede) 212 milyon tl bayi sayısı 2780 e bölündüğünde bayinin bir yıl içinde tjk'dan alacağı prim tutarı sadece 76.000 tl dir,60.000 tl masraf düşüldüğünde 16.000 tl kalırki bu da aylık 1300 tl demektir,bir bayi işçisinden az kazanırmı? işte bu yüzden bu bayilik sistemi çöker yada bayiler,illegal işlere yönelir.
  Tjk yönetimi çıkardığı "sabit ganyan bayileri yönetmeliği " ile bayilerini yönetir,ancak 21.)" bayiliğin feshi" başlıklı maddenin k.) "bir takvim yılında on kez hasılatın geç ödenmesi " fıkrası tjk tarafından senelerdir "kanunsuz olarak uygulanmamaktadır." Tjk açıkça "görevi kötüye kullanma suçu" işlemektedir,c.savcıları tjk derneği hakkında harekete geçirilmelidir.
  Kısacası,neresinden baksanız dökülen bir tjk,gün,günü kurtarma günüdür,yarın ola hayır ola.......

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık