Menu

Dostluk Mesajları Havada Uçuştu… Özel

TJK Başkan adaylarının projelerini anlattıkları toplantı, beklendiği, daha doğrusu adayların kararlaştırdığı gibi “olgun bir kongre” havasında geçti…

Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Böyle bir toplantının basına yani haber kaynaklarına da açık olarak düzenlenmesine onay veren ve katılan başkan adayları gerçekten teşekkürü hak ediyorlar. Diğer atçılık dernekleri başkanları da davet edilse “créme de la créme” olurdu…

Seçime kısa bir süre kala, kamuoyuna haber yapılabilecek ortamın sağlandığı böyle bir toplantı, hiç de alışık olduğumuz bir durum değil. Hatta Kulüp üyeleri ve basının karşında gerçekleşmesiyle bir ilk. 1999 yılındaki seçim öncesi, başkan adayları Ömer Faruk Girgin ile Rahmetli Cahit Aybek TJK TV’de bir araya gelip, projelerini anlatmışlardı ama onda izleyici yoktu.

Toplantıya 63 üyenin katılımını bence azımsamamak gerek. Çünkü üyelerin büyük bölümü projeleri biliyorlar. Şu anda “yüzer, gezer” oylar ne orandadır, bilemem. Bu toplantı “olsa, olsa” onları etkileyebilir. 115 dolayında üyenin oy kullanması beklendiği iki dereceli bir seçimde tek oyun bile değeri büyük. Bu nedenle adaylara hak vermek gerek.

Gelelim toplantıya…

Başkan Yasin K. Ekinci;

- Yaşım gereği, hele siz bir durun bakalım… Diyerek ilk konuşmacı oldu.

Başkan; 2015 yılında seçilirken, önlerine 5 hedef koyduklarını ve tüm olumsuz koşullara rağmen bunların bir bölümünü çözümlediklerini söyledi. 2010 yılında yapılan protokolün değişmesini, TJK sanal bayiliğinin önünün açılmasını ve geçen yılın son gününde ucu açık bir sözleşme olanağının bulunmasını örnek olarak gösterdi. Yapılan Çalıştay sonrası yayımlanacak Strateji Belgesi ve 6132 ile 5602 sayılı yasaları değiştirme hazırlıkları ise Varlık Fonu’na takıldığı için gerçekleşmedi.

Başkan Ekinci, üyelerin çoğunluğunun yeniden aday olmasını istediklerini, o da başladıkları işleri bitirmek için yeniden aday olduğunu belirtiyor. Varlık Fonu ile “barış çubuklarının” yakıldığını ve uyumlu çalışmaya başladıklarını söyleyip, hedefleri de:

- Kulübe büyük yük yaratacak kıdem tazminatı riskini tamamen ortadan kaldırmak,

- Söz konusu yasaları KHK’ye uygun duruma getirmek,

- Şans oyunları arasındaki haksız rekabeti önleyerek, atçılığımızın kaynağını %2 (100 milyon TL) arttırmak,

- Koşan her ata, her ay belirli bir destek vermek gibi başlıklarda topladı.

TJK üyelerinin at sahibi olmadıklarını iddiasını yanıtlayan Yasin K. Ekinci:

- Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. 103 üyemiz at sahibi, 81’i 2017’de at koştu. 54 üyenin 63 harası, 52 üyenin 133 aygırı var.

Diğer aday Cüneyt Çalıcıoğlu, ekibinin “tribünden gelen kişiler” olduğunu söyleyerek sorunları ve çözüm yollarını bildiklerini söyledi.

Siyasetle olumlu ilişkileri, eskiden olduğu gibi, yeniden kurmanın gereğini savunan Çalıcıoğlu, atçının şikayet ve eleştirilerini önemsediklerini belirtti.

YKK, basın, bayiler, yarışseverler ve derneklerle ilişkilerin yeniden düzenlenmesi de Cüneyt Çalıcıoğlu ve ekibinin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Bu hizmetleri verirken ivedilikle çözümlenmesi gereken konular olarak:

- Özelleştirme ve yeniden yapılanma çabaları karşısında Türk Atçısı ve TJK’nın haklarının en üst düzeyde korunmasını,

- Son yıllarda yavaşlayan hatta gerileyen atçılığımızın yeniden canlandırılıp, atlarımızın uluslararası alanda başarılar kazanmasını,

- Pistlerimiz ve veterinerlik hizmetlerimizin acil olarak en ileri ülkeler düzeyine getirilmesini,

- At yarışlarının toplumda daha tanınmış ve prestijli bir spor olarak benimsetilmesini,

- Müşterek bahislerde sürdürülebilir ve yüksek oranlarda büyüme sağlanmasını sıralıyor.

Cüneyt Çalıcıoğlu atçı ruhu taşımanın tanımını yaparak, bu ruhu taşıyanların yönetimde olması gereğini vurguladı ve:

- Değerli büyüklerimizin fikirleri doğrultusunda, olgunlaşmış atçılık aşıkları olarak arkadaşlarım ve ben göreve talibiz. Diyerek konuşmasını bitirdi. 

Serdal Adalı, yaşı gereği son konuşmacı oldu…

Yönetim Kurulu üye adaylarını tanıtan ve projelerini anlatan kitapçığı toplantıya katılanlara dağıttığı için bunları yeniden anlatmayan Adalı, daha önce TJK’nın özelleştirilmesiyle ilgilendiğini ama Spor-Toto, Milli Piyango ve At Yarışlarının bir paket oluşturularak pazarlanacağını öğrenince geri çekildiğini ve şimdi böyle bir niyeti olmadığını açıkladı. Serdal Adalı, yönetime gelmeleri halinde seçim süresinin iki yıla indirmek için çalışacaklarını söyleyip: 

- At sahipleri başta olmak üzere tüm yarış camiasının sorunlarının, fikirlerinin dinleneceği ve çözüm üretileceği, 7/24 hizmet veren “Beyaz Masa” uygulamasına geçileceğini,  

- Türk Yarışçılığını uluslararası rekabete açabilmek için “Yarışçılık Geliştirme Komisyonu”  kurulacağını,

- Hazır pistleri bulunan Karacabey ve İzmit gibi tesislerde “Apranti Binicilik ve Seyis Okulları” açılacağını belirtti.

Serdal Adalı; bütün hak sahiplerine karşı, eşit davranacaklarını ve kurumsal ilkelerden de vaz geçmeyeceklerini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Üç başkan adayının konuşması sonrası, toplantı bitti…

Pekiyi bundan sonra ne olur; onu da siz bana söyleyin.

Son DüzenlenmePazar, 11 Şubat 2018 12:04

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık