Menu

10 Şubat 2018 önemli bir gündü... Özel

Kestirmeden söylemeli. TJK tarihi için önemli bir gündü 10 Şubat 2018… Çünkü olgunluğunu seçim günü gösteren başkan adayları, öncesinde de bir araya gelip projelerini seçim atmosferi dışında üyelerle paylaştılar. İlla bir olumsuzluk arayacaksak ‘niçin basın son dakika davet edildi, TV yayını niye yoktu?’ türünde sızlanmalarda bulunabiliriz. Ancak hiç sırası değil. Hepi topu 45 dakika süren toplantıyı TJK TV-TAY TV niye yayınlanamadı diye küçük bir sondaj yaptığımızda ‘efendim çok iç işimiz bu toplantı, o sebeple kamuoyu ile yayın vasıtasıyla paylaşmanın gereği yok!’ denilmiş. TJK Başkanlığı seçimi ve gelişmeleri atçılık camiasında hep ‘haber’ niteliği taşır. Ve yarışseverler için en az 124 kez yayınlanan eski yarışlardan daha fazla ilgi çeker. Tabii bu ‘iç işimiz’ tanımlaması halen ‘küçük olsun, bizde kalsın. Mümkün mertebe ‘veliahtlarla’  işler sürsün” kafasının bir tezahürü. Ancak o iş bitti. İsteseniz de istemeseniz de, beğenseniz de beğenmeseniz de, daha 5 yıl öncesine kadar telaffuzuna dahi tahammül edemediğiniz özelleştirme kapının eşiğine geldi. İçeri girmesine çoktan girer de damat bey… Akrabalarına şu an odayı, döşeği toplatıyor.

Nitekim Serdal Adalı resmi bir toplantıda çok önemli de bir haber vererek konunun sadece at yarışı özelleştirmesi olmadığını ifade etti. ŞANS oyunlarının özelleştirmesi konusu, Maliye Bakanlığı gündeminin ön sıralarında yer bulurken Serdal Adalı, devletin 3 şans oyununu tek bir ihaleyle satacağını söyledi. ADALI, “TJK özelleştirmesi gündeme gelince talip oldum. Bildiğim bir iş. Karlılık konusunda da cazip alan… Ancak yaptığım görüşmelerde devlet yetkilileri Milli Piyango, Spor Toto ve At Yarışları’nı tek pakette satacaklarını açıkladılar. Bu da bizim boyumuzu aşan bir durumdu. Vazgeçtim. Dolayısıyla da TJK başkanlığına aday oldum” dedi. Üçüncü sırada konuşan Adalı toplam 5 dakikaya sığdırdığı konuşmasında hazırlattığı kitapçığa atıfta bulunarak 3 yıl hizmet edebilmek için oy istedi.

2.sırada konuşan Cüneyt Çalıcıoğlu ise en uzun konuşan aday oldu. Projelerini anlatırken mevcut başkanın haklı olarak devletle ilişkilere çok efor harcadığını, bu sebeple sahadaki gelişmelerin ıskalandığına dikkat çekti. Konuşması sırasında tepeden tırnağa ‘sahanın ve kulübün tüm sorunlarını’ tespit ve teşhis ettiğini, çözüm önerilerini sundu heyete. Yaptığı kıymetli eleştirilerden biri DERNEKLERLE OLAN İLETİŞİMSİZLİK idi.

İlk sırada söz alan Yasin Ekinci de göreve geldiğinden bu yana 4-5 Tarım Bakanı ile çalıştığını, ülkenin o günlerde seçim atmosferinde olduğunu, Varlık fonu meselesiyle de tarihi bir sürece gelindiğini ifade etti. Ekinci, önce aday olmamayı düşünmekle birlikte 68 üye ile tek tek görüşmesi neticesinde aday olmaya ‘işleri yarıda bırakmamak’ adına karar verdiğini söyledi.

Bizi 25 Şubat’ta 2 turlu olgun bir seçim bekliyor. Dünkü toplantıya 63 üye katılım gösterdi, adayları dinledi. Soru sorulması uygun görülmedi, üçlü bir münazara da söz konusu olmadı. Herkes birbirine çok nazikti. Demokratik olgunluğu yüksek toplantıda, konuşmalar sonrasında üçlü birlikte resim çektirdi. Öğle yemeğiyle toplantı son buldu.

Seçim sonucu ne olur bilemem. Tahminler için sorduğum deneyimli büyüklerimden henüz ‘X’ kazanır yorumu gelmedi. Bildiğim tek bir şey var. TJK’nın ömrü sınırlı. Ancak dünkü tablo, bizim içimizi ısıtacak türden oldu. Atçılık camiası en azından TJK boyutunda demokrasiden nasibini aldığını kanıtladı.

Son DüzenlenmePazar, 11 Şubat 2018 12:18

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık