Menu

Yarışları değil, Hakemleri değiştirmek lazım..! Özel

Son dönemlerde bu tarz konulara bilerek çok girmiyorum. Biraz yıllardır sürekli aynı konuları yazmanın yarattığı iştahsızlık, biraz da defalarca yazılıp çizilmesine rağmen hala bir arpa boyu yol kat edilemeyişi bunda en büyük etkenler.

Ancak Adana Komiserler Kurulunun 11 Şubat 2018 Pazar günü koşulan KV-8 M.F.Dinkçioğlu koşusunda verdiği bir karar var ki, yazılmayacak gibi değil..! Kelimenin tam manasıyla skandal…

Düzlük başından itibaren koşuya her metresinde hakimiyetini hissettiren Bitcoin’in son 150’de içeriye doğru kaymasını‘koşunun sonucuna tesir eden bir hareket’ olarak değerlendiren Komiser dostlarımıza ne demek lazım bilemiyorum.Oyun oynuyorlardeseniz çok iyi tanıdığımız kişiler ve asla oyun oynamazlar herkesten önce ben kefilim.Art niyetlilerdeseniz, neden olsunlar diye düşünüyor insan, ha Bitcoin kazanmış, ha Hasafet ne fark eder, onların cebine giren bir şey yok.Özcan’a gıcıklar desenizsanmıyorum, netice de Halis Karataş da babalarının oğlu değil! Peki, neden böyle bir karar verdiler? Bana göre tek cevabı var; maalesef‘hakemlik kapasiteleri’ bu kadar..!

Artık şunu anladım ki; eğiterek, öğreterek, göstererek iyi hakem olunması çok zor. Oluyorsa da istisnalar kaideyi bozmaz! Sadece Adana Komiserleri için konuşmuyorum, ülkemizde görev yapan hakemlerin büyük bölümü ‘kötü hakem’…  ‘Kötülükleri’ insani hasletleri ile ilgili değil tabi ki, burada kullandığımız ‘kötü’ sıfatı hakemlikleri ile ilgili… Yıllar da geçse olmuyor. Çünkü olayı anlayamıyor, yaşayamıyor, hissedemiyor! 1000 kere aynı pozisyonla karşılaşsa 999 kere yanlış karar verecek. O nedenle yapılacak şey basit; Kötü hakemi iyi hakem yapmak için vakit kaybetmemek. Sektörün enerjisini ve kaynaklarını bu hakemler için daha fazla kullanmamak. Ya ne yapmak? İyi hakem olabilecekleri bulmak, onlara yatırım yapmak ve gelecekte onlardan faydalanmak. Olması gereken yarışların değil, hakemlerin değişmesi! Aksi taktirde bunları daha çok konuşur, daha çok yazarız.

Halis Karataş’a gelince…

Halis için burada uzun uzun methiyeler düzmeye gerek yok. Bunu en az bin kere yapmışızdır. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi jokeylerinden ve en büyük profesyonel sporcularından biridir. Büyük kabiliyettir, büyük yetenektir. Türk yarışçılığının yüz akıdır. Yarışseverin dayanak noktası, kuponların sigortasıdır. Programa baktığınızda şayet hiçbir şey bilmiyorsanız, hiçbir fikriniz oluşmuyorsa, sadece onun bindiği atlara birer çarpı koymak çoğu zaman yeterlidir. Şunu da söyleyeyim bir gün bu mesleği bıraktığı zaman bugün onu eleştirenler dahi kendisini çok arayacaktır.

Neden Halis konusuna girdiğime gelince… Bitcoin / Hasafet yarışından sonra sosyal medyada Bitcoin’in antrenörü Engin Bekiroğulları kardeşimin attığı tweetleri gördüm. Şöyle diyordu Engin; Adana komiserler kurulu yarış değiştirme konusunda alışkanlık kazandı. Resmen emek hırsızlığı. Jokeyimiz kesinlikle hatalı, kulvarında devam etse sonuç değişmeyecek ama yine de koşunun değişmesi ağır karar. Halis abinin de bu duruma ortak olup ve ısrarla protesto çektirmesi etik olmadı. Yarış sonrası kulvar değişikliği için Özcan’a sitemimi dile getirdim. Gereksiz olduğunu söyledim. Protesto doğal haktır. Ama işin içine hoş olmayan nedenler girince Halis abiye sitemde bulundum. Biz bir aileyiz ve bu değişmeyecek. Eleştirilmek seni küçültmez”…

Şunu baştan söyleyeyim, sadece Engin ile ilgili değil, ben birinci sınıf antrenörlerin sosyal medyayı bu şekilde kullanmalarından doğrusu hoşlanmıyorum. Ne gerek var! Çözüme bir faydası var mı? Yok! Evet, insanların canı yanıyor, evet Engin’in dediği gibi emekler boşa gidiyor ama bu konularda bu boyutlarda yorum yapmak bence antrenörlerin üzerinde şık durmuyor. Beğeniriz, beğenmeyiz ama iyi kötü bir basınımız var, 2 televizyonumuz ve bu televizyonlarda her şeyi tartışmaya açan kabiliyetli yorumcularımız var. Gerekiyorsa bir telefon açılır onlarla konuşulur, olmadı hakemlerle konuşulur, hatta ve hatta olayın kahramanları ile birebir konuşulur. Sosyal medya bu konuda çare değil! Yarışseverler ve bizler zaten gereken duyarlılığı gösteriyoruz, yeri geldiği zaman isyan ediyoruz. Dolayısıyla kendisini çok beğenen ve her zaman destekleyen biri olarak ülkenin en iyi antrenörlerinden birinin sosyal medyayı bu şekilde kullanmasını açıkçası ben doğru bulmuyorum. Tabi bu benim düşüncem…

Gelelim Engin’in tweetlerinde değindiği konuya… Yani ‘Halis’in ısrarla protesto çektirmesine’ ve detayını bilmediğim ama Engin’in ‘işin içine hoş olmayan nedenler girince’ diye üstü kapalı geçtiği meseleye…

Kimseyle konuşmadım, ne Engin ile ne de Halis ile… Ya ikisiyle de konuşmak lazım, ya da hiç biriyle... Bazen kimseyle konuşmadan yazmak daha iyi olabiliyor. Her şeyden önce Halis’in protesto çekilmesini istemesi kadar doğal bir şey yok. Biz her ne kadar dışarıdan olayı iyi gözlemlediğimizi iddia etsek de, anı yaşayan jokey durumu bizlerden çok daha farklı değerlendirebiliyor. Üstelik ne kadar profesyonel bir sporcu olursanız olun adrenalinin en yüksek olduğu seviyede iken farklı şekilde düşünebilmek de son derece doğal.

Kaldı ki, jokeyler bazen yarışın değişmeyeceğini, zaten normal şartlar altında da o yarışı kazanamayacaklarını bilseler dahi, kendilerine ısrarla faul yaptıklarını düşündükleri meslektaşları aleyhinde ‘kendilerine yapılan faulü hakemlere daha iyi gösterebilmek ve hatta meslektaşlarının ceza almasını sağlamak için’ protesto çekilmesini isteyebiliyorlar. Belki bu olayda da böyle bir durum olmuştur, bilemiyorum. Ama yinede bence bunda da etik dışı bir durum yok. Bunların tamamı yönetmeliklerle tanınmış haklar. Dolayısıyla şayet doğruysa Halis’in hakemlere telefon açması ya da ısrarla protesto çektirmesi bana göre ‘etik’ açıdan çok fazla tartışılacak bir durum değil. Bunun dışında çok daha farklı bir şey varsa, onu da öğrenirsem elbette sizlerle paylaşırım.

Son DüzenlenmeSalı, 13 Şubat 2018 12:54

9 yorum

 • Hakan Dilmen
  Hakan Dilmen Cuma, 16 Şubat 2018 15:42 Yorum Linki

  Yazı ve yorumları okudum. İki tespitim var;
  1- "Sosyal medyada yazdıklarını burada görmüş olsam da, Tebrikler Engin Bekiroğlu"
  2- "Farklı Analiz adlı programda Türkiye'nin en kararlı yarış komiserlerinin Adana Komiserleri olduğu vurgusu defalarca yapıldı. Onlarda programcı aklı evvelleri mahcup etmemek için, sağlam bir fark yarattılar."
  Bu iki tespit sonrası şunu da ilave etmek isterim. Farklı Analizcilere ilaveten, ünlü at yarışı yazarı ve tahminci Eray kardeşimizin jokey arkadaşlarıyla görüşüp günün altılısını paralı hatlarda paylaştığını her gün gözümüzün içine sokan bir yarış kanalı var bu ülkede... hangi çirkinliği, nasıl temizleyebiliriz.. Aydın Doğan babası da değil, öyle olsa oğlum sende burada eğlen diye bu kanalı açmış olduğunu sanacağım. Her neyse.. Halis içinde neden protesto çektin denilemez, adam çeker kardeşim. Hakemler hakem olsalardı da kabul etmeselerdi.

 • Cemal kaya
  Cemal kaya Çarşamba, 14 Şubat 2018 14:08 Yorum Linki

  Türk atcilığının bir sorunu da bu protesto ve hakem kararları.Kuralların olduğu bir tüzük olduğu söylenmesine rağmen kararlar hep çelişkili.Amerika da usulsüz en ufak bir jokey veya at hareketi,jokey yarış bittikten sonra attan inmeden değişiyor.Olay çok basit hakemleri kural ne yazıyorsa ne olmuşsa hemen uyguluyorlar.Bizde olanları söylemeye gerek yok.O kadar çok abuk subuk kararlar verildiği için,verdikleri doğru bir kararda bu kadar çok elestiriliyorlar.Ben burdan su sonuca varıyoruz.Bu hakemler yetersiz denetlenmeyen gelişmeleri için bir çalışma yapılmayan ve daha da ileri giderek kararları kurallara göre değil kafalarına göre vermektedirler.Bu atcilığının için bir sorundur.Jokeyler çok faullü binerek emek hırsızlığı yaparak koşu kazanma yoluna gitmek de yardımsever ve emek harcayan kar mağdur olmaktadır.Nasıl olsa koşular değişmiyor.Bu sorunun çözümü bu hakemleri tarım bakanlığından hemen alıp tjk bünyesine katarak yeni dinamik bir sistem oluşturmak gerekmektedir.Zira tarım bakanlığı 300 koyun la uğraşmadan hakemlere uğraşmaya vakit bulamıyor.

 • Ertan
  Ertan Çarşamba, 14 Şubat 2018 12:49 Yorum Linki

  Öyleyse neden benzer yarışlar hic değişmedi.. Turgay bey..

 • tarkan
  tarkan Çarşamba, 14 Şubat 2018 11:32 Yorum Linki

  Yorum yazanların bir kısmı, yönetmelikte kulvar değiştirilemez diye yazıldığını bu yüzden koşunun mecburen değiştiğini savunuyor. Bu tip yorumlar at yarışlarının tabiatına aykırı. At bir canlıdır ve araba gibi direksiyonu çevirip, sürmek gibi bir durum olamaz. Ayrıca kulvar değiştirme konusunda en yakın rakibinizi engellemeyecek mesafede olduğunuzda kulvar değiştirebilirsiniz. Ülkede yapılan istisnasız tüm koşular incelensin. kulvar değiştirmeden yarış kazanan bir at bulsunlar da göreyim. Matador yaşarın kazandığı Gazi koşusunu bir izleyin, o koşudaki jokeylerin yerlerini değiştirin sonuç ne olur acaba? Ülke yarışçılığı gelişsin diye birileri kendini yırtıyor, birileri de yerlerinden memnun oldukları için diğerlerini ayaklarına kurşun sıkıyor. Emek hırsızlığı bu kadar kolay olmamalı, bir cezası olmalı. Jokeye, antrenöre, at sahibine, seyise ceza verenlere kim ceza verecek? YKK ne iş yapar? Merkez hakem komitesi görevi yok mudur? Futbolda yanlış karar veren hakem nasıl ceza alıyorsa, at yarışlarında da aynısı olmalıdır.

 • DOĞANBABA
  DOĞANBABA Çarşamba, 14 Şubat 2018 08:26 Yorum Linki

  İLK YORUMU YAPAN TURGAY BEY EĞER 1 DK VAKTİNİ AYIRIP TJK SİTESİNDEN PERSHİNG'İN BAŞBAKANLIK KOŞUSUNU 1 İZLESİN; İZLEDİKTEN SONRA BENİM İDDAA ETTİĞİM ŞEY DOĞRU MU DEĞİL Mİ TEKRAR DÜŞÜNSÜN- BU BENİM İDDAAM: HANGİ HİPODROM VE HAKEM OLURSA OLSUN BU ÜLKEDE KARATAŞ 1 YANA DİĞER GARİP JOKEYLERİMİZ 1 YANA-BU O KADAR AYYUKA ÇIKMIŞ Kİ ÜLKEDEKİ TEK YARIŞLARLA İLGİLİ YAYIN YAPAN TAY TV DE Kİ MALUM PROGRAMDAKİ KENDİNE SÖZÜM ONA ''ÜNLÜ'' AT SAHİBİ YAKIŞTIRMASINI YAPAN ÇOK AŞIRI KARATAŞ HAYRANI ZAT BİLE SÖZKONUSU KARATAŞ EFENDİ OLUNCA ÖLÜMÜNE ONU SAVUNMAK İÇİN ELİNDEN NE GELİYORSA YAPIYOR. YANINDA OTURAN BU ÜLKENİN EN EFENDİ VE KABİLİYETLİ BİRKAÇ JOKEYİNDEN BİRİ OLMASINA RAĞMEN KARATAŞ YÜZÜNDEN JOKEYLİĞİ BIRAKAN ENGİN YALÇIN IN YÜZÜNE BAKA BAKA.- NE YAPALIM ŞİMDİLİK DÜZEN BÖYLE GİDİYOR

 • sercan kavusan
  sercan kavusan Çarşamba, 14 Şubat 2018 03:20 Yorum Linki

  - [x] Atahan bey selamlar. Ekrandan izlediğimiz yarışa istinaden Hasafet'in Bitcoin'i geçme şansı hiç yok, 100 kere koşulsa yine Bitcoin kazanır. Yarışın değişip Hasafet'e verilmesinin yanlış bir karar oluşunda sanırım büyük çoğunluk aynı fikirdeyiz, fakat pratikte. Protestonun kabul edilmesinde hocaların işlerine yorum katmak istememesi, mevzuatta yazanın( Bir at veya binici koşu sırasında usulsüz kulvar değiştirdiği takdirde, Yarış Komiserler Kurulunca eylemin ağırlık derecesine ve sonucuna göre atı varsa ekürisi de derece dışı bırakılır ya da faul yapılan at veya atlardan sonra derecelendirilir.) aksine "evet Bitcoin 4 boy yaptı faul var ama olmasa da gene Bitcoin kazanırdı" gibi bir karar ile protestonun red olması durumunda bundan sonra yorumlayarak karar verdikleri benzer yarışlarda derecenin değişmediği bir durumda ikinci kalan atın yetkililerinin "kapatmasa geçerdik" tarzı göreceli yorumlara maruz kalmamak için mevzuatı uyguladıklarını ve bunun bu şartlar altında bu kararın yanlış olmadığını düşünüyorum. Keske Süleyman Akdı,Ahmet Atçı,Yalçın Akağaç gibi ununu eleyip eleğini asmış işin erbabı olan abilerimiz karar mercii olsa ve kararları sorgulanmasa da biz de bu gibi konular yerine Türk atçılığını bir adım daha ileri taşımak için tartışsak.

 • veliefendi
  veliefendi Salı, 13 Şubat 2018 14:23 Yorum Linki

  Yarış kesinlikle değişmemeliydi. Bitcoin zaten açmış farkı ve yarışı kazanmayı garanti altına almıştı. Hasafet denilen at yarış kazanamazdı. Bitcoin'in başına talihsiz bir şey gelir ancak öyle Hasafet kazanırdı. Şimdi deniliyor ki yarış hakemleri oyun oynamaz ben kefilim. Kötü hakem ondan böyle karar vermişler. Başka sebebi yokmuş. Siz kefil odunuz iş bitti değil mi.Aklandı yani yarış hakemleri. Ha Hasafet gelmiş ha Bitcoin ne farkedermiş. Bizi ikna mı ettiğinizi sanıyorsunuz soruyorum size? Ne kadar kolay değil mi ve bu kadar basit bir şey mi bu? Sokaktan adam çevirseniz bu yarışı değiştirmez.Kötü hakemlik ne demek ben anlamadım. Bu adamlar olay anında futbol hakemi gibi karar vermiyor. Yarış bitiyor sonra 10 dakika inceliyor. Bu skandal bir karardır ve göz göre göre umursanmadan hiçbir yarış sever, kasıtlı olarak alınmıştır.Komiserler Kurulu keyfi karar vermiştir. Kendi oyunlarına veya ahbap çavuş ilişkilerine göre bunu uygulamışlardır. Derhal görevlerinden alınmalıdırlar. Adil olması gereken bu insanlar adalet dağıtamamışlardır.Bu benim ve çevremdeki arkadaşlarımın mutabık olduğu görüştür.Kimse geri zekalı değil. Türkiye burası. Her türlü istismarın yapıldığı bir ülkedeyiz. İnsanlar neredeyse babasına bile güvenmiyor dersem yeridir yani.
  Sosyal medyadan insanlar neler neler ifşa ediyorlar. Bir antrenörün bir jokeyi eleştirmesi son derece normaldir. Çünkü bu mecralar takip ediliyor ve sesi duyuluyor. Televizyonu kim izliyor ki bizim bazı şeylerden haberimiz olsun.
  Mesela Engin Bekiroğulları televizyona çıkıp bunu orda açıklayabilir miydi? Zannetmiyorum. Nerde bu adam sesini duyuracak yarışsevere. Bu bir haykırıştır ve onu yerine getirmiştir. Sosyal medya kullanmasın mı adam. Bütün dünya böyle haberleşiyor artık. Yarışseverin bilgiye ihtiyacı var. Hem de net bilgiye. Lafta kral, imparator yok sihirbaz yok efsane olmak kolay. Bıraksınlar da insanlar görsün perde arkasında neler oluyor. Cesur insanlar umarım ilerde bol bol sosyal medyayı kullanır biz de yarışsever olarak çerçeveyi daha net görürüz ve karakterleri daha net tanırız.
  Kabiliyetli yorumcularımızı tv'de ben ne yazık ki izleyemiyorum ve ihtiyaç da duymuyorum.
  Bize ilk ağızlar lazım. Başkalarının yorumları değil. Engin Bekiroğulları'nı kutlarım bu nedenle.

 • hakan mutllu
  hakan mutllu Salı, 13 Şubat 2018 10:09 Yorum Linki

  3 tane komiser bir kuyuya taş attı,tüm camia şimdi onu çıkartmaya çalışıyor.Koşu kesinlikle değişmez,Özcan'a gün cezası bile çıkmaz,belki bir ihtar ile bu olay kapanırdı.Komiserlerin yanlış kararı sonrası at sahibi, menejer,antrenör,jokeyler,basın,sosyal medya herkes birbirine girdi.

 • Turgay AYDOĞDU
  Turgay AYDOĞDU Salı, 13 Şubat 2018 08:21 Yorum Linki

  Atahan Abi her şeyi çok güzel özetlemişsin, burada sanırım biraz da Özcan YILDIRIM' ı irdelemek lazım, 2018 yılında bile bu ve benzeri en az 5 yarışı oldu, ki şu mantığa da katılmıyorum, faul olmasa da diğer atın geçecek kuvveti yoktu veya mesafe yetmezdi vb... kural usülsüz kulvar değişikliği diyorsa, isterse yarış 10 boy bitsin, yarış değişmeli.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık