Menu

İlginç Pedigrili THUNDER GULCH Özel

Son zamanlarda aramızdan ayrılan ünlü aygırlar kervanına Thunder Gulch da katıldı ve bu konuyla ilgili haberi Yarış Dergisinde bulmak mümkün… Bugün burada üzerinde duracağımız şey Thunder Gulch’ın pedigrisi olacak.

Babası Gulch, Mr.Prospector’un oğlu olmakla birlikte, bu efsane aygırın ABD’de uyum sağladığı bir çok hattan daha farklı bir pedigriye sahipti. İlginçtir başarılı oğlu Thunder Gulch da onun gibi ilginç bir soy ağacına sahiptir. İkisinin soy ağacını birlikte özetlemeye çalışacağım.

Gulch’un kısrak babası Rambunctious, Rasper isimli aygırın oğluydu ve bu aygır da Owen Tudor’un oğludur. Hyperion oğlu Owen Tudor da ülkemizde temsilcileri vasıtası ile iz bırakmış bir aygırdı. Owen Tudor, Abernant ve Royal Right V gibi aygır oğullarının dışında özellikle Tudor Minstrel ile etkili olmuş bir isimdir.

Rambunctious, Owen Tudor hattının King Of The Tudor, Henry The Seventh, Prince Tudor gibi temsilcileri benzer kombinasyona sahiptir, tabi Cihangir ve Caerlaverock ile de!

Gainsborough gibi çok önemli bir isim üzerine 3*3 yakın akraba olması dışında, Teddy üzerine de 4*4 akraba oluşu ile dikkat çeken Rasper’ın oğlu Rambunctious, ayrıca Teddy’nin oğlu Asterus ile 4*4 akraba olması dikkat çekici olduğu kadar tam kardeşler Fairway ve Pharos üzerine de akrabalığı ile göze çarpan bir soy ağacına sahiptir.

Tekrar Thunder Gulch’a döndüğümüzde, bu başarılı atın ikinci kısrak babası High Line de, Hyperion oğlu High Hat temsilcisidir ve ülkemizde de görev yapan Centroline ile baba kardeşidir.

Thunder Gulch’un üçüncü kısrak babası Tamerlane da ülkemizde oğlu Eastern Star vasıtası ile hat kurmuş bir isimdir.

Eastern Star’ın baba kardeşi Dschingis Khan’ın da Almanya da baskın bir karakter olduğunu biliyoruz ve bu bağlamda başarılı torunu Monsun’u da bu hattın en çok hatırlanan temsilcisi olarak nitelendirmek mümkündür.

Soy ağacında ülkemizde bir dönem çok etkin rol oynamış olan birçok ismi barındıran Thunder Gulch ve babası Gulch’ın ülkemizde bir aygır temsilcisi olsa ne yapabileceğini hep merak etmişimdir.

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 21 Mart 2018 17:21

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık