Menu

Onun Gibileri Zor Gelir! Özel

14 start, 5 birincilik, 4 ikincilik, 3 üçüncülük, 3 kez G3 galibi, G1 yarışları Poule d'Essai des Poulains, Sussex Stakes, Prix de la Foret ikincisi... Aygır olarak 20 G1 galibi ismin babası ki bu yavrularının kazandığı G1 yarışı sayısı 35’dir, ismi Dansili!

Onun tam kardeşi Cacique, 18 startta 7 birincilik, 5 kez ikincilik, G1 Man O’War Stakes ve Manhattan Stakes galibi!

Her iki ismin tam kardeşi Champ Elysees, 28 startta 6 kez birinci, 9 kez ikinci, 7 kez üçüncü, G1 yarışları Hollywood Turf Cup ve Canadian International Stakes galibi!

Dansili, Cacique ve Champ Elysees’in bir başka tam kardeşi Banks Hill… Üç yaşlığında Avrupa da yılın kısrağı ve aynı yıl yılın şampiyon çimci kısrağı, 15 start, 5 kez birinci, 5 kez ikinci, 3 kez üçüncü!

Üstte bahsettiğim atların ana kardeşi olmakla birlikte Danzig oğlu Green Desert temsilcisi olması itibari ile aynı zamanda çok yakın akrabası bir başka isim, Heat Haze! 14 startta 7 birincilik ve 2’şer kez ikinci ve üçüncülük, aynı zamanda 2 kez de G1 galibi…

İntercontinental, 22 startta 13 kez birincilik, 3 kez ikincilik ve 4 kez üçüncülük elde etti. Breeders Cup Filly and Mare Turf galibi ve anne kardeşleri arasında Breeders Cup mitinginde kazanan ikinci isim.

Tam kardeşler Dansili, Cacique, Champ Elysees, Banks Hill, Intercontinental ve onların çok yakın akrabası Heat Haze, hepsinin annesi Hasili!

Hasili aslında bizlere de yabancı değil, anne kardeşi Skiable, ülkemizde görev yapan başarılı aygır Three Valleys’in de annesidir aynı zamanda.

Hasili, Kahyasi’nin kızıdır ve ilk beş kuşakta akrabalık yoktur soy ağacında. Kahyasi, Ile De Bourbon oğlu olup klasik bir Nijinsky II-Blushing Groom kombinasyonuna sahiptir.

Hasili’nin annesi Kerali, High Line kızıdır. High Line ismini bir önceki yazımızda Thunder Gulch’un soy ağacında vurgulamıştık. Hatırlayacak olursak, Thunder Gulch’un büyük annesi Shoot a Line da High Line kızıydı.

High Line’ın babası High Hat Hyperion oğlu olup High Line’nin annesi Time Call, Alcantara üzerine 4*5 akrabadır. Time Call’un annesi Aleria da Tourbillon üzerine 2*3 gibi çok yakın akrabalığı ile dikkat çekici bir soy ağacına sahiptir.

Hasili’nin annesi Kerali’nin annesi Sookera da Nasrullah üzerine 4*4 akrabalığa sahiptir. Onun da annesi Irule de Hyperion üzerine 4*4 akrabadır.

Hasili’nin pedigrisinde ilginç akrabalıklara sahip isimler var olsa da, bunların kısrağa pozitif etkisi şüphesiz dominant iletkenlerin aktive hale gelebilmesi ile mümkün olmuştur ve yukarıda anılan birçok ismin babası Danehill ve bir diğerinin babası Green Desert de bu manada kendilerini birçok platformda ispat etmiş figürlerdir.

Yine de bahsedilen eşleşmelerde hatırı sayılır bir Menow aktivasyonu olduğuna inanlardanım. Bunu Buckpasser/Athenia etkenleri ilen de destekleyebiliriz ki, bu durumda Kahyasi ağırlığı bu eşleşmelerde çok pozitif bir rol oynamış demektir.

Son DüzenlenmeSalı, 27 Mart 2018 10:59

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık