Menu

Vegas Kızı Hep Kazandırıyor Özel

Babasını biliyoruz, aslında yabancı bir isim değil; Street Cry… İrlanda yetiştirmesi, Dubai World Cup galibi, ayrıca bir başka G2 yarışı Stephen Foster galibi, 5.150.837 ABD doları kazanç sahibi…

Arkasına aygırlık yaşamı da başarılarla dolu… Bu alanda onu öncelikle Zenyatta ile tanıdık. Bu yazının yazılmasına sebep olan isim gibi dişiydi o da. Bu arada onu hiç yazmadığımı anımsadım, olmadı!

Street Sense de bir başka başarılı Street Cry yavrusu ve G2 galibi olması dışında 53 sınıf koşu galibi aygırın babası olarak da baba hattını yürütmeye bir numaralı aday konumunda…

Whobegotyou, Shocking, Street Boss, Seventh Street, Tomcito, Oh Susanna, Pride Of Dubai, Long John, Heavens Aboe, Victor’s Cry, Stay With Me, Lyric Of Light, Majestic Roi, Her Comes Ben, Cry and Catch Me, New Year’s Day ve Street Hero, hepsi G1 galibi, hepsi Street Cry temsilcisi, tıpkı Winx gibi!

Dile kolay 24’üncü birinciliğine uzanan muhteşem/harikulade, ne derseniz deyin, Eşsiz bir kısrak var önümüzde. Aslında Zenyatta örneği de taze olduğu için çok da şaşırtmıyor Street Cry bağlamında, ama yine da farklı bir şeyler de olabilir bu Winx de yine.

Annesi Vegashowgirl, Yeni Zelanda yetiştirmesi. Babası Al Akbar, Avusturya yetiştirmesi bir at ve Success Express’in oğludur. Bu aygır da babası Hold Your Peace vasıtası ile Speak John temsilcidir. Dolayısıyla, Prince John ve tabi ki Princequillo!

Al Akbar da ilginç orijinli bir aygır ve ilk iki kısrak babaları Blakeney ve Silly Season gibi isimler. Al Akbar’ın babası Success Express’in kısrak babası Dancing Champ da ilginç pedigrili bir aygırdır, 4/3 Shareef Dancer diyebiliriz!

Al Akbar’ın babası Success Express’in ikinci kısrak babasının High Hat olduğunu ve bu ismi son yazılarımızda Thunder Gulch ve Hasili ile epey zikreder bir halde olduğumuz anımsıyoruz, bu durumda ona ve oğlu High Line’a bir yazı gerekir gibi!

Ama biz yine de işimizi sonraya bırakmayalım, en azından bir şeyler bırakalım şuraya.

Blakeney: Hethersett-High Lupus-Djebel baba hattı, kısrak babası Hornbeam, Hyperion oğlu, ikinci kısrak babası Chanteur II.

High Line: Hyperion oğlu, kısrak babası Chanteur II, ikinci kısrak babası Djebel!

Yani; Blakeney ve High Line de Hyperion, Djebel ve Chanteur II ortak paydaları var.

Dolayısı ile iki özel kısrağın pedigrisinde Winx de Blakeney, Hasili de High Line, üç ortak ata ile etkin rol oynamış olabilirler.

Winx’in büyük annesi Vegas Magic, Northern Dancer oğlu Voodoo Rhythm kızı. Voodoo Rhythm’in annesi Obeah, efsane kısraklardan Go For Wand’ın da annesi! Ayrıca Dance Spell gibi kaliteli bir ismin de annesidir ki, bu durumda Dance Spell, Voodoo Rhythm’in tam kardeşidir.

Bu arada Go For Wand’ı yıllar evvel “Sönmeyen Yıldızlar” yazı dizimde yazmıştım, ne atlar yazdım burada 50’ye yakın birbirinden ilginç isimler! Merkür retro konumunda, eskiye dönmek astrolojik bir durum, ne yapalım!

Winx’in üçüncü annesi Vegas Street de Sovereign Edition kızıdır. Ne ilginç kısrakların hepsinde kumarhaneler şehri Vegas’a atıf var! Onların ne kazandırdığı farklı bir konu ama Winx’in kazandırdıkları ortada! Bu arada dördüncü annenin ismi de Vegas! Ne Rulet, ne Slot Machine, varsa yoksa Winx!

Winx’in pedigrisinde ilginç etkileşimler var bazı benzer soylar arasında. Benim gözüme çarpan figürler şu şekilde…

1-Troy’un baba hattı Petingo-Petition-Fair Trial ve Fairway

Sovereign Edition’un kısrak babası Solferino, babası Fairway

Sovereign Edition’un ikinci kısrak babası Donatello

Troy’un babası Petingo’nun kısrak babası Alycidon, babası Donatello!

2-La Milo (dam Troy) : babası Hornbeam, kısrak babası Pinza II by Chanteur II,

Windmill Girl (dam Blakeney): babası Hornbeam, kısrak babası Pinza II by Chanteur II

3-Coup De Folie: 3*3 Almahmoud (Natalma ve Cosmah), aygır hattı Halo-Hail To Reason-Turn To

Vodoo Rhythm: kısrak babası Cyane by Turn-To, babası Northern Dancer, anne Natalma, Almahmoud kızı. Ayrıca Al Akbar da Nijinsky sebebi ile bir Natalma ilavesi daha var.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 28 Mart 2018 16:20

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık