Menu

MALIBU GIRL’ün Dominant Etkisi... Özel

Türk-Arap atçılığına kan zenginliği katılması için 20. Yüzyılın sonlarında getirilen aygırlar ve kısraklar ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğine katkı yaptılar ve bu genetiğe sahip temsilcilerin yer aldığı bazı pedigriler de daha farklı bir izlenim yaratıyorlar.

Bunlardan biri de hiç kuşkusuz Malibu Girl isimli kısrak olmuştur. Hara yaşamında 2.042.763 TL kazançlı Uluer, 1.293.500 TL kazançlı Cabire, 1.054.850 TL kazançlı Sarraf, 937.200 TL kazançlı Elmasbike ve 533.900 TL kazançlı Baturşah gibi yüksek performanslı atlara imza atmıştır Malibu Girl.

Bu saydığımız isimlerin dışında Kutbike isimli dişiyi de Odinhan’dan vermişti Malibu Girl... Kutbike yarış yaşamında pek dikkat çekmedi ama hara yaşamında annesinin kalitesini gösterdi ve 2018 yılı TBMM Koşusu galibi Taliphan da onun oğludur.

Malibu Girl’ün en çok kazanç elde eden yavrusu olan Uluer’in babası Saruhanağa’dır ve Albatur’un oğludur. Taliphan’ın babası klas aygır Caş da Albatur oğlu olduğu için, Taliphan’ın kendisi Uluer’le yakın akraba ve benzer soy kurulumuna sahiptir.

Tekrar Malibu Girl’e dönersek, bu kısrak Monarch Ah temsilcisidir. Bu aygırın da ülkemizde temsilcileri var ve özellikle Genuine Ruler isimli oğlu, devlet haralarında aşım yaptığı için daha fazla kızlarını görmek mümkün.

Malibu Girl’ün annesi Widania, efsane Arap aygırlarından Wiking’in kızıdır. Monarch Ah’ın da Wiking oğlu olduğunu biliyoruz ve bu durumda Malibu Girl’ün Wiking üzerine 2*2 gibi çok çok yakın akrabalığa sahip olduğunu görmekteyiz.

Kısrağın hara hayatındaki başarılarında bu ilginç akrabalığın etkisi var mı, bilinmez ama çok değerli bir etki de getirmesi muhtemeldir.

Wiking’in ülkemizde Monarch Ah dışında Sideways, Jet You Wait, Tigress Light gibi temsilcileri yanı sıra, A Keen Quen, Doskading, All Most, Tigress Lass gibi kızlarının temsilcileri de start almıştır.

Adı geçen kısrakların verdiği ürünler arasında Gürgökçe, Nursevil, Paladayı, Sungurberk, Hasanşah, Yamaner, Siyahbulut ve Babamevlüt gibi başarılı ürünleri olduğu göz önüne alınırsa iki paragraf yukarıda cevabını bulmaya çalıştığımız ilginç akrabalığın, yani Wiking etkisinin önemli olduğunu vurgulayabiliriz.

Bu arada üst paragrafa andığımız isimler içinde en başarılısı olan 4.046.900 TL Baba Mevlüt’ün de Caş temsilcisi olduğu göz önüne alınırsa, TBMM klasiği galibi Taliphan’ın çok doğru bir soy kurgusu içerdiğini ifade etmek mümkün sanırım. Yine de annesi Kutbike için Haberbatur da incelenebilir. 


@ Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

 

Son DüzenlenmeSalı, 08 May 2018 18:34

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık