Menu

Tay Denemelerde İlkler Yaşandı Özel

Yarışçılığımızın en önemli klasikleri arasında olan ve neticeleri her yıl merakla beklenen Erkek ve Dişi Tay Deneme koşuları Veliefendi hipodromunda yapıldı ve kazananlar göz alıcı dereceleri ile dikkat çekti. Bu vesile ile bu nadide tayların buralara gelmesinde emeği olan herkesi tebrik edelim.

Dişi Tay Deneme de Valencia, taylığından bu yana sürdürdüğü istikrarlı çizgisini burada devam ettirerek galibiyete ulaştı ve ona da yakıştı diyebiliriz bu anlamlı galibiyet. Bu vesile ile Valencia’ın babası Mendip, ilk jenerasyon tayları içinde klasik koşu galibi bir taya ulaştı.

Valencia’nın annesi Lunarat’ın babası Royal Abjar da taylarının kazanamadığı klasik koşu birinciliğine, kısrak babası pozisyonunda Mendip’in katkıları ile ulaşmayı başardı. Yani Valencia, hem babası Mendip’e hem kısrak babası Royal Abjar’a, bu pozisyonlarda ilk klasik koşu birinciliklerini getirdi.

Dişi Tay Deneme’den sonra gözlerin çevrildiği Erkek Tay Deneme de, Hep Beraber, çok gösterişli bir tarzla kazanırken, yıllar sonra Byerley Turk hattının bir temsilcisinin galibiyetine sahne oldu bu önemli koşu.

Yıllar sonra dedim, ama bu koşunun başladığı 1956 yılından bu yana Erkek Tay Deneme’yi Byerley Turk hattından kazanan bir aygır olmamıştı ve bu açıdan da Hep Beraber çok anlamlı bir galibiyete imza attı.

Hep Beraber’in babası Scream to Scream daha önce Pyramos, Kopenhang, Bayındırhan gibi grup galipleri vermekle birlikte onun da klasik koşularda kazanan tayı olmamıştı düne değin.

Hep Beraber’in annesi Venezuella, Sport’s Hero’nun kızıdır ve bu aygır da aygırlık yaşamında yapamadığını kısrak babası olarak yaptı ve onun da bu konumda ilk klasik koşu galibi vermesine vesile oldu Hep Beraber.

İlklerin yaşandığı bu Tay Deneme mitinginde Ayhan Kurşun da ilk kez Erkek Tay Deneme Koşusu kazanırken, Ahmet Çelik de son iki senenin Dişi Tay Deneme galibi jokeyi olarak ikide iki yapmayı başardı.

Dişi Tay Deneme de ikili 12-8 biterken, Erkek Tay Deneme de 8-12 bitmesi de bu koşuların ilginç notları arasındaydı. İlginç bir başka yönde Tay Denemeleri kazananları orijinleri ile ilgiliydi.   

Erkek Tay Deneme galibi Hep Beraber’in üçüncü kısrak babası olan Absalom’un, Dişi Tay Deneme koşusunda kazanan Valencia’nın ikinci kısrak babası da olması biz orijin severler için gayet ilginç bir nottu.

Bu konu ve Tay Deneme galiplerinde özellikle Byerley Turk hattından gelmesi ile Hep Beraber ve şu anda ülkemizde üç aygır temsilcinin bulunduğu Harlan hattından klasik koşu galibi çıkması daha detaylı incelenmeye değer soy notları arasında kuşkusuz.

 

 

@ Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

 

Son DüzenlenmePazartesi, 14 May 2018 13:06

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık