Menu

Fırat'ın Ruhu EUPRHATES'de Yaşayacak Özel

Tay Denemelerin yoğun gündeminden sonra bu haftanın dikkat çekici haberlerinden biri de Kızılca ekürisinin başarılı temsilcisi Euprhates’in aygırlığa ayrılması oldu. Bununla ilgili haberi sitemizde detaylı yayınlandı.

Bu konunun biz orijin severleri daha ağırlıklı ilgilendiren yanı is Euprhates’in aygırlık kariyeri ile ilgili. Haberde Curlin’in ülkemizdeki tek oğlu diyor haklı olarak. Yine de dedesi Smart Strike’in ülkemizde Papa Clem isimli aygır yavrusu olduğu düşünürsek, bu hattan şu an için ülkemizdeki aygır sayısı ikiye yükselmiş oldu.

Curlin, Smart Strike’in en iyi aygır oğlu kuşkusuz. Yine de Lookin at Lucky, English Channel gibi önemli aygır temsilcileri de var Smart Strike’ın.

Curlin’in en dikkat çeken yavruları arasında Stellar Wind, Exaggerator, Curalina, Palace Malice, Connect, Off the Trakcs, Keen Ice, Good Magic gibi isimler G1 galibiyetleri ile ön plana çıkıyorlar. Curlin’in yavruları arasında dişi isimlerin de başarı gösteriyor olması önemli bir not bence ve babası Smart Strike’ın taşıdığı chef-de-de kategorisi ile bunu da normal karşılamak gerekir.

Euphrates, yukarıda sayılan isimlerden Connect ile aynı kısrak babasına sahip ve ayrıca Connect’in ikinci kısrak babasını düşündüğümüzde, Euprhates ile epey benzer soy kurgusuna sahip olduklarını görebiliriz.

Gerek Curlin, gerekse aygır baba kardeşleri Lookin at Lucy ve English Channel’in başarılı yavrularında benzer karakteristikleri görmek mümkün. Aslında vurgulamaya çalıştığım bu olgu, Smart Strike’in kendi başarılı yavrularında var ve adeta bu önemli aygırı tekrarladıkları ürünler de var.

Euphrates’in anne hattına baktığımızda üçüncü annesi She Wont Tell’in Affirmed’in tam kardeşi oluşu dikkat çekici.

Bu anne hattının 23-b familyasından geldiğini biliyoruz ve ülkemizde Mountain Cat, Always a Classic, Marlin, Win River Win gibi bu familyadan gelen aygırların görev yaptığını bilmekteyiz. İlginçtir Euphrates’in dedesi Smart Strike de 23-b familyasından gelmedir.

Mitolojik rivayetlere göre Aksurtas isimli oğlunu, annesinin yanında uyurken bir yabancıya benzeterek öldürmenin pişmanlığı ile kendi o zamanlar adı Medos olan, Fırat’a atan Euphrates’in ismini taşıyan bu aygırın, doğacak yavrularına koyulacak isimlerde bu etkenin de öne çıkması muhtemeldir sanırım!

Euphrates’in babası Curlin’in G1 kazanan yavrularının ilk iki kısrak babalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Stellar Wind: Malibu Moon, Northern Fashion

Exaggerator: Vindication, Bold Ruckus

Curalina: Graeme Hall, Eastern Echo

Palace Malice: Royal Anthem, Red Ransom

Connect: Holy Bull, Ruthie’s Native

Off The Tracks: Boston Harbor, Relaunch

Keen Ice: Awesome Again Kris S

Good Magic: Hard Spun, Miswaki

 

Not: Sitemizde yazılan yazılar tamamen amatör bir anlayışla hazırlanmaktadır. Yazıları yayınlanan kişilerle sitemiz arasında profesyonel bir iş ilişkisi yoktur.

@ Kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz

Son DüzenlenmePerşembe, 17 May 2018 17:09

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık