Menu

Doğru Eşleşme Modeli “TATVAN İNCİSİ” Özel

Yarış yaşamı başarılarla dolu bir kısrak olan Tatvan İncisi, Ankara da katıldığı son koşu olan G2 Adnan Menderes Kupası yarışında birbirinden değerli 5 erkek tayı geçerek başarılarına bir yenisini ekledi.

Tatvan İncisi dişilerin en önemli klasiklerinden biri olan Kısrak Koşusu kazanarak kendi üzerine düşeni yaptığı gibi, bu başarısını Gazi Koşusunda da ikinci olarak perçinlemiş bir kısrak.

Burada niyetimiz onun başarılarını konuşmak değil, zaten malumun ilanı bir konudur bu.

Tatvan İncisi annesi Hanımkız’ın anne kardeşleri içinde Çerkez Kızı ve Cenk de başarılı yarışlar sergilemişti. Anılan tüm bu isimlerin annesi olan Fighting Arethusa, Bold Lad’in oğlu Never So Bold’un kızıdır. Fighting Arethusa’nın annesi Ausonia’nın anne kardeşlerinden olan Brazen Faced, İrlanda 1000 Guineas galibi olan Classic Park’ın da annesidir.

Brazen Face, Bold and Free isimli aygırın kızı olup, bu aygırın babası da Bold Lad’dir. Bu durumda Brazen Face, Tatvan İncisi’nin büyük annesi Fighting Arethusa ile hem benzer soy kurgusu, hem de akrabalık içermektedir.

Brazen Face’in yavrusu olarak vurguladığımız ve kendisi de kaliteli bir dişi olan Classic Park hara yaşamında Walk In The Park gibi kaliteli bir ürün vermiştir ki, bu at Epsom Deby gibi çok önemli bir koşuda ikincilik elde etme başarısı göstermiştir.

Walk In The Park, Montjeu temsilcisidir. Diğer taraftan Tatvan İncisi’nin babası Scarface’in de Montjeu oğlu olduğu malum.

O halde Tatvan İncisi hem baba hattında Montjeu ortak noktası, hem de anne hattında soy benzeri ve akraba isimler Figting Arethusa ve Brazen Faced ortak noktaları dikkat alındığında, Epsom Derby ikincisi Walk In The Park ile hem benzer soy kurgusuna hem de akrabalığa, tabi ki belli ölçülerde sahiptir.

Başarısında şüphesiz diğer faktörler gibi bu doğru eşleşme modelinin de etkisi olmuştur. Emeği geçenleri tebrik edelim doğru eşleşmeden dolayı. Hem yetiştiricisi Adil Mert Kaya’ya, hem de kısrağın bu performansı göstermesinden dolayı da Gülerce Ekürisine de tebriklerimizi iletelim.

Bu arada birbirine soy benzeri olduğunu vurguladığımız iki atın da ülkelerinde katılma başarısı gösterdikleri Derby yarışlarında ikinci oluşu da bir başka ilginç not.

Not: Sitemizde yazılan yazılar tamamen amatör bir anlayışla hazırlanmaktadır. Yazıları yayınlanan kişilerle sitemiz arasında profesyonel bir iş ilişkisi yoktur.

@ Kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz

 

 

Son DüzenlenmePazartesi, 21 May 2018 12:27

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık