Menu

Son İki Triple Crown Galibinde Tri Jet Faktörü Özel

At yarışı dünyasında merakla beklenen ve Triple Crown’un da son ayağı olan Belmont Stakes’de, Justify kazanarak büyük bir başarı elde ederken, birçok yarış meraklısını sevindirdi. Nihayetinde böyle bir özel ata ve ana şahitlik etmek çok güzel bir şey biz yarışseverler için.

1978 yılında Seattle Slew’in Triple Crown yapmasından sonra 2015 yılına kadar epey uzun bir süre Triple Crown yapan olmamıştı. 1970’lı yıllara benzer bir seri var sanki ve bu durumda da American Pharoah ve Justify’in ardından bir Triple Crown seyredebiliriz belki de önümüzdeki yıllarda.

Justify’nin babası Scat Dady, Ashford harasında başladığı aygırlık kariyerinde Şili de mekik aygır olarak da görev yapmış ve özellikle bu ülkede büyük başarılar göstermişti. Ne yazık ki 2015 yılında 11 yaşında iken öldü ve çok erken bir kayıp da diyebiliriz, özellikle Justify’nin performansı da göz önüne alındığında.

Scat Daddy’nin babası Johannesburg’un büyük annesi Yarn, Mr.Prospector ile Narrate’den olmadır. Diğer taraftan Justify’in ikinci kısrak babası Pulpit’in annesi Preach’da, aynı orijine, yani Mr.Prospector ile Narrate birlikteliğine sahiptir. Dolayısı ile klas aygırlar Johannesburg ve Pulpit’in anne familyalarını oluşturan tam kardeş iki kısrak Yarn ve Preach vasıtası ile Justify’nin soy ağacında güzel bir Rasmussen faktörü olduğunu görmekteyiz. Feola iş başında yine!

Yine Justify’nin soy ağacına göz attığımızda kısrak babasının klas bir başka aygır Ghostzapper olduğunu görmekteyiz. Awesome Again’in en iyi aygır oğlu olan Ghostzapper’in bizler için en ilgi çekici özelliklerinden biri büyük annesinin Thirty Zip oluşudur ki, bu kısrak da ülkemizde görev yapan aygırlardan Win River Win’in annesidir.

Thirty Zip, Tom Fool’un oğlu Jester temsilcisi Tri Jet’in kızıdır. Justify’den önceki son Triple Crown galibi American Pharoah’ın soy ağacına göz atıldığında bu değerli atın üçüncü annesi Zetta Jet’in de Tri Jet’in kızı olduğunu görmekteyiz.

Böylelikle son iki Triple Crown galibinde belli bir miktarda da olsa Tri Jet etkisini gözlemlemekteyiz. Bugün, Storm Cat, Unbridled, A.P.Indy gibi önemli aygırları başarılı atların pedigrisinde çokça görmek mümkün, birçok temsilcileri olması itibari ile bu aslında doğal bir süreçte sanırım. Yine de Tri Jet gibi çok meşhur olmayan bir atın bir şekilde son iki Triple Crown galibinin anne soy ağaçlarında yer alması enteresan bir soy notu gibi duruyor.

Son DüzenlenmePazartesi, 11 Haziran 2018 11:41

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık