Menu

TJK GENEL KURULUNDA BÜTÇEDEN DE ÖTESİ…

Türkiye Jokey Kulübü 2014 Yılı Bütçe Olağan Genel Kurulu’nu izledim.

İtiraf etmeliyim…

Üyelerin; bütçeden öte, süreçle ilgili görüş ve düşüncelerini öğrenebilmek amacıyla oradaydım…

Genel Kurul’da da bütçeden çok, olağanüstü durum gündeme geldi…

Yaşanan kriz ve gelecekle ilgili, Genel Kurul’da konuşulanları, sizlere “satır başlarıyla” ve algıladığım biçimiyle aktaracağım.

Şöyle başlamalıyım…

Olağanüstü günler nedeniyle toplantıya ilginin fazla olacağını düşünüyordum.

Salona girdiğimde ilk izlenimim, “kendi adıma” şaşkınlık…

Çünkü genel kurula katılan üye sayısı 52

Kulübün toplam üye sayısının yarısından bile az…

Demek ki herkes benim kadar meraklı değilmiş” dedim...

Ya da onlar, 6 aylık sözleşme nedenini ve sonrasında olacakları biliyorlar.

Anlıyorum, bütçenin merak edilecek bir yönü yok ama…

Üyeler bu kritik dönemde, Kulübün tüm yetkili kurulları, Yüksek Komiserler Kurulu üyeleri ve Bakanlık yetkilileriyle bir araya gelme, bilgi alışverişi fırsatını neden değerlendirmezler...

Neyse uzatmayalım…

Yeni sözleşmenin imzalanmasına ilişkin bilgileri, Genel Kurul Divan Başkanı Yasin K. Ekinci’den öğrendik.

Anlatayım…

Yasin K. Ekinci;

-          Bakanlık ile TJK arasındaki yeni sözleşme süresinin 20 yıl olarak hazırlanıp, Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldığını,

-          Buna iki Bakan (Başbakan Yardımcısı, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) karşı çıkarak sözleşmenin 3 aylık yapılmasını istediklerini,

-          Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet M. Eker, kısa süreli sözleşme kararının alındığı Bakanlar Kurulu günü akşamı Başbakanı arayarak, sözleşmenin 6 ay için uzatılmasına “olur” aldığını,

-          Bu sürecin nasıl yönetilip, sonlanacağı da Başbakanın ilgili üç bakanla yapacağı toplantı ile belirleneceğini söyledi.

Meclisteki bütçe maratonu, Başbakan’ın ilgili bakanlarla yapacağı bu görüşmeyi bir süre ötelemiş görünüyor.

Siyasi ortam nedeniyle daha da ötelenir mi, bilinmez…

Benim yanıtını bulamadığım soru şu:

Kısa sürede özelleştirme gerçekleşmeyeceğine göre, sözleşme sonrası ne olacak?

Yeni sözleşme 22 Mayıs 2014 tarihinde bitiyor.

Sonrası?

*

Üyelerin de, bu belirsizlikten rahatsız oldukları kesin…

Yıldırım Gelgin’in söylemiyle; “Ortada kriz var, bilgi yok…”

Öncelikle, üyelerin bu sürece ilişkin söylediklerine bir bakalım…

Ömer Faruk Girgin; “22 Mayıs 2014 tarihinde yeni sözleşme bitecek. Bütçe bu tarihe kadar yapılmalıydı. TJK Türk Atçılığı’na yön veren kuruluştur. Bu nedenle, yarış ve yetiştiriciliğin yönlendirilmesinde söz sahibi olmalıyız. Türk Atçılığı’na yön veremiyoruz.”

Bahadır Gödek; “Yeni sözleşme süresiyle ilgili, adı geçen iki bakandan birisi bana ‘Sizin telaşlanmanıza gerek yok. Başbakanımız, Mehdi Bey’i çok seviyor dedi’, Biz kendimizi doğru dürüst anlatmalı, özeleştiri yapmalıyız.  

Yasin K. Ekinci; “Geleceğe ilişkin bir mastır planımız yok. Derinlik analizini de Bakanlık yaptırdı. Kusurları kendimizde arayalım. Hiçbir ağırlığımız ve etkinliğimiz kalmadı.”

İnci Özdemir; “TBMM’de bu konu için sürekli çalışıyorum. Erdal (Sumaytaoğlu) Bey ve Sayın Bakanımızın gayretlerine de bizzat şahit oluyorum. Kendilerine huzurunuzda teşekkür ederim. Muhalefet milletvekilleriyle yaptığım görüşmelerde onların konuya hakim olmadıklarını gördüm. Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün atçılığa verdiği önemi bilmiyorlar. Çok ciddi PR çalışması yapmalıyız.”

Cüneyt Çalıcıoğlu; “TJK, İddiaa gibi değerlendirilmemeli. İddiaa böylesine hızlı büyürken, katılımcılarının yaş sınırını göz ardı ediyor. TJK bu konuda da kamu yararını düşünen bir kurum. 1953 ve 2013 yıllarında Bakanlıkla yaptığımız sözleşmeleri okuyun. 1953 Yılında yapılan sözleşmeyi okuyun lütfen. İtibarsızlaştırılıyoruz…”

Necati Demirkol; “ Hepimiz TJK için çalışmalıyız. Üyeler arasında ayırımcılık olmamalı.”

Yıldırım Gelgin; “Arkadaşlarımıza bilgi dağıtamadık. Özelleştirmeyle ilgili bilgileri, o kurumdaki bir yakınımdan aldım. At yarışlarının gündemlerinde olmadığını, böyle bir çalışmaya başlamaları halinde de en az bir yıl süreceğini söyledi. Bir müteahhit tanıdığım da, buradaki ahırlar bölgesinin Milli Park Projesi’ne dahil edildiğini ve bizden alınacağını söylüyor. Bu tür bilgileri ben Kulübümden almalıyım.”

*

Şimdi…

Üyelerin bu söylemlerini nasıl değerlendirmeliyiz?

Bizlerden pek de farklı düşünmüyorlar ama…

Eleştiriler, kulübün söylemlerine değil ki; eylemlerine…

Özel Hesap Bütçesi’ne yapılan eleştiriler, Bakanlık ile Kulüp ortaklığının adeta “yumuşak karnı”…

Bakın bu konuda neler söylendi?

Ömer Faruk Girgin; “Onaylanmış bütçedeki en basit, en ufak yatırımları bile, daha sonra, “yapamazsınız” diyorlar. Bu kadar aşağılanmak olur mu?”

Serdal Adalı (Başkan); “Bütçenin hazırlanmasında Erdal (Sumaytaoğlu) Bey’in anlayışına çok teşekkür ederim. Çok anlayışlı, çok iyi bir ortak çalışma yaptık. Kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar konusunda Bakanlıkla hiçbir sıkıntı yaşamadık.  Fondan yapılacak yatırımları bütçeye koymadık. Çünkü bu durum Ömer Faruk Girgin Bey’in dediği gibi oluyor”

Cüneyt Çalıcıoğlu; “Özel hesapta hiç etkinliğimizin olmamasını ben de eleştiriyorum. Özel hesabın harcanmasında da bir disiplin olmalı.”

Levent Sarıkaya; “900 Milyonluk bütçenin, 400 milyonu ikramiye, 200 milyon bayi primi, 120 milyonu personel gideri. Kalan 200 milyon bütçelendirilmeli ve özel hesap gider kalemleri açılarak, bunu öncelikle tartışmalıyız”

Üyelerin eleştirileri ve Başkan’ın bilgilendirmesine yanıt, Genel Kurul’da bulunan Bakanlık Temsilcisi Erdal Sumaytaoğlu’ndan geldi.

Erdal Sumaytaoğlu; “Bakanlık özel hesabı nedir? Yasaya göre, gelir fazlasının % 40’ı özel hesaba aktarılır. Bu hesaptaki para da hayvancılığa harcanır.

Bu hesabın TJK Genel Kurulu’nda tartışılması bile anlamsız. Bakanlık gerek görmesi halinde, bu hesaptan atçılığa pay ayırır.”

Sumaytaoğlu’nun bu söylemi, bana, 2013 Yılı Sözleşme Metni’nin üslubunu anımsatmadı değil…!

Levent Sarıkaya ve Cüneyt Çalıcıoğlu, özel hesap harcamalarına ait dileklerini, TJK boyutunda yaptıklarını belirtip, TJK’nın özel hesaptan oluşturacağı talepleri, aralarında tartışmaları gerektiğini söylediler.

Başkan Serdal Adalı yaptığı teşekkür konuşmasında, üyelerle olan iletişim eksikliğinin giderileceğini, aylık çalışma raporlarının ve kısa, orta, uzun vadeli yatırımlar bilgilerinin üyelere gönderileceğini belirtti.

Burada da bir konuya aklım takıldı, söylemeliyim…

Üyeler arası iletişim ve aylık çalışma raporları TJK ve “hadi bilemediniz” belli kesimleri ilgilendiren konular ama…

Kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar sadece TJK üyelerini ilgilendirmiyor ki…

Bunların büyük bölümü, hatta tamamı,  yarış ve yetiştiriciliğe ilişkin yatırımlar.

Bu nedenle, tüm camianın yararlanacağı bir bilgilendirme modeli daha uygun olmaz mı?

*

Gelelim ikinci plana itilen bütçeye…

Genel Kurul’da “konunun özüne” yani doğrudan bütçeye ilişkin hiçbir şey konuşulmadı mı?

Elbette ki konuşuldu.

Yavuz Sarıkaya;Temsil, seyahat giderleri gibi kalemlerdeki yüksek artışlara karşın, eğitim giderlerinin bu denli düşük tutulmasını eleştirip; “gelirlerimiz bu kadar artmasa, geçen yıl iflas ederdik” dedi.

Ve son olarak…

Bütçeye ilişkin ve pek de rastlamadığımız bir eleştiri:

Bu yılki yarış ikramiyelerinin yüksekliği…

Yanlış okumadınız, bu yıl verilecek yarış ikramiyelerinin yüksekliği eleştirildi…

Eleştirenler ve işte gerekçeleri;

Cüneyt Çalıcıoğlu; “Yarış ikramiyelerinin 396 milyona yükseltilmesine, buradan iyi pay alanlardan birisi olarak teşekkür etmeliyim. İkramiyenin bu oranda arttırılması, özelleştirmede talip olacaklar için bir handikap yaratma anlamına geliyor ama bu ikramiye gelecekte bize de sorun yaratacak. Bu artışın gelecekte sıkıntıları olacak.”

Ömer Faruk Girgin; “Bu artış, sağlıksız bir büyümenin işareti. Piramit biçiminde büyüyoruz. Yarış ve yetiştiriciliğin alt yapısında büyük eksiklerimiz var. Kaynaklarımızı öncelikle alt yapı ihtiyaçlarımıza harcamalıyız.”

*

Genel Kurul’daki konuşmaların satır başları böyle…

Kıssadan hisse derseniz…

Kimsenin gelecekten kuşku duymadığını ama kısa vade de bile olacakları pek bilemediklerini söyleyebilirim.

Ya da bilenler, bilmeyenlere söylemiyor…

Evet… Genel Kurul’dan benim aklımda kalanlar bunlar.

Nasıl derler?

İnsanlar duymak istediklerini duyar…

Son DüzenlenmePazartesi, 23 Aralık 2013 17:17

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık