Menu

SANLAV Ankara’da hala saygın…!

İlk defa 1950 yılında düzenlenmeye başlayan ETD, DTD, Kısrak ve Ankara Koşuları yarışçılığımıza yeni bir renk getirirken, bu uygulama İngiltere ve Fransa da bu koşuların uzun süredir düzenlenen muadilleri göz önüne alınarak gerçekleşmişti.

Bunlardan Ankara Koşusu, St.Leger olarak adlandırılan klasiğin ülkemize uyarlanmasıydı bir nevi. Bu önemli klasiğin ilk yılında Baman ile Palaver’den olma Mythologie kazanmayı başaran isim oldu. Baman adlı aygır klasik koşularda, sadece bu yavrusu ile başarılı olmuştu ve Mythologie’nin Çaldıran galibi olduğunu da ekleyelim notlarımıza.

İkinci Ankara Koşusunda kazanan Esmeralda olmuştu. Esmeralda isimli at, yarışçılığımızın ünlü isimlerinden Virago’nun tam kardeşiydi. İlginçtir Esmeralda’dan sonraki yıl da Virago Ankara koşusunu kazanan isim olmuştu. Bu klasiğin ikinci ve üçüncü yıllarında aynı orijine sahip atların kazanmasını müteakiben izleyen dördüncü ve beşinci yıllarda da kazananlar arasında da benzerlik oluşmuştu.

1953 yılı galibi Polaris ünlü kısrak Santalin kızıydı. İlginçtir Santalin’in yavrularından biri de Virago’ydu! Bu durumda koşunun 2., 3. ve 4.yıllarında kazananlar Santalin neslinden gelmekteydi.

1954 yılına gelindiğinde kazanan at Bülent oldu. Bülent’in annesi Santalin neslinden gelmiyordu. Ama Bülent de bir önceki yılda kazanan Polaris ile aynı babaya sahipti!

1955 yılına gelindiğinde kazanan Asalet oldu. Asalet’in annesi Gelin, babası Levent’di. Görünürde benzerlik yok gibi gözükse de Levent’in Coup De Roi oğlu olduğu düşünüldüğünde, Ankara klasiğinde ilk beş yıl Coup De Roi hattından üç ismin galibiyeti ile karşılaşılıyordu. Ama Coup De Roi’in ilk yıllardaki bu üstünlüğü kısa sürecekti. 1953 ve 1954 senelerinde üst üste iki yıl yavruları Ankara koşusunu kazanmayı başaran Legal Fare, 1956 yılında tekrar gündeme geliyordu Ankara klasiğinde!

Sadece 1956 olsa yine iyi! 1957-1958 yıllarında da bu atın soyu Klasik Ankara Koşusunda hakim olmuştu adeta. 1956 yılında Bebek, 1957 yılında Emel, 1958 yılında Yadigar, hepsi de 1953 galibi Polaris ve 1954 galibi Bülent ile aynı soydan gelmekteydiler.

Legal Fare aygırlık yaşamında başladığında dünyaya gelen yavrularından birinin ismi Sanlav olmuştu. Bu at aygırlık kariyerine başladığında bir yavrusu bir kez Çaldıran kazandı. Onun dışında bu aygırında başarılı olduğu tek klasik bu yazıya konu olan Ankara Koşusu idi.

Evet 1956-1957-1958 yıllarında ark arkaya üç yıl Ankara Koşusunu kazanan isimler hepsi de Sanlav’ın yavrularıydı. Sanlav’ın Legal Fare oğlu olduğu düşünüldüğünde kabataslak bir hesapla ilk dokuz yıl içinde beş kez Legal Fare hattından gelen isimler St.Leger dengi bu klasikte etkin rol oynamışlardı. Sanlav’ın bu klasikteki başarısını bu zamana kadar sadece üç at egale edebildi, ama onu geçemediler! Bunlardan biri herkesin tahmin edebileceği gibi Cihangir, diğeri Karayel bir diğeri de Prince Tudor olmuştu.

Bu üç aygır da Hyperion soyundan gelen isimlerdi. Sanlav ise Phalaris hattından gelen bir aygır konumuyla bu baskın hattın değişik bir temsilcisi olarak yıllar geçmesine rağmen bu klasikte “Saygınlığını koruyan” aygırlardan biri olma özelliğini günümüzde de sürdürüyor.

Son DüzenlenmePerşembe, 21 Eylül 2017 15:43

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık