Menu

BREEDERS CUP PEDİGRİ…!

Bir Breeders Cup heyecanı daha geçtiğimiz hafta sonu bitti. 13 kategoride yapılan elit yarışlarda kazanan atlar ve onların soy ağaçları üzerinde hızlı bir gezinti yapacağız bu yazımızda.

Breeders Cup heyecanında bizler için en enteresan netice şüphesiz mitingin en önemli koşusu olan Breeders Cup Classis’te çıktı. Koşunun galibi olan Bayern’in babası Offlee Wild’in 2015 sezonunda ülkemizde aşım yapacak olması üzerine bu netice hiç şüphesiz çok sevindirici bir gelişme oldu. Çelikoğlu ekürisini bu isabetli kararından ötürü kutlamak gerekir.

Japon yetiştirmesi Karanontie deplasmanda! Breeders Cup Mile kazanımı ile dikkat çeken isimlerden biri oldu. Yine bu atın ikinci annesinin Kingmambo’nun 4/3 kardeşi olması dikkat çekici bir not iz orijin severler için. 

Koşularda kazanan atların orijinlerine göz attığımızda en dikkat çeken şeylerden biri de City Zip’in iki aygır yavrusunun bu önemli mitingde yarışlar kazanımıydı. Ayrıca bunlardan birinin çimde, birinin de kumda olması sanırım önemli bir not. City Zip ile anne kardeşi olan Ghoztzapper yavrusu Jude The Beauty’nin de Breeders Cup yarışlarında koşu kazanması her iki aygırın anneleri olan Baby Zip üzerinde durmayı gerektirir. Zira Baby Zip’in annesi Thirty Zip’in Virginia Rapids’den olan oğlu Win River Win ülkemizde aygırlık yapmaktadır ve onun da bu yıl aygırlık kariyerinin, ABD’de ki akrabaları City Zip ve Ghoztzapper gibi parlak olması dikkati çeken bir başka noktadır.

Breeders Cup mitinginde dikkati çeken bir başka nokta 5 çim yarışının 4’ünü daha çok kumu sever diye düşünülen Mr.Prospector hattına mensup aygırlar tarafından kazanılmasıdır. Dayatthespa, Lady Eli, Hootenanny ve Main Sequence gibi Turf kazanan Mr.Prospector temsilcilerinin babaları City Zip, Divine Park, Quality Road ve Aldebaran’dır.

Breeders Cup mitinginde benim dikkatimi çeken ilginç bir notta, kazanan 13 attan 5’inin kısrak baba hatlarının Hail To Reason hattından gelmeleri oldu. Bunların 2 tanesi Roberto, 2 tanesi Halo ve diğeri de Mr.Leader hattı temsilcileridir.

Bunlardan Roberto oğlu Kris S’in babası Prized vasıtası ile Untapable’ın pedigrisinde yer alırken, bir diğer oğlu Repriced de Work All Week’in soy ağacında kısrak babası olarak yer aldılar.

Halo da, Saint Ballado isimli aygır oğlunun kızı vasıtası ile Lady Eli’nin soy ağacında yer alırken, diğer malum! oğlu Sunday Silence da Karakontie’nin soy ağacında kısrak babası olarak gözüktüler.

Hail To Reason’ın diğer oğlu Mr.Leader ise oğlu Doc’s Leader vasıtasıyla BC mitinginin bir başka kazananı Dyatthespa adlı atın pedigrisinde karşımıza çıkmaktadır.

Nureyev’in iki oğlu Pivotal ve Jeune Homme kızlarının BC galipleri Main Sequence ve Texas Red gibi atların pedigrilerinde yer alması da dikkat çeken bir başka pedigri notu olabilir.

Son DüzenlenmeCuma, 07 Kasım 2014 12:10

1 yorum

  • ERGÜN TETİK
    ERGÜN TETİK Perşembe, 13 Kasım 2014 17:15 Yorum Linki

    EĞER WİN RİVER WİN GEREKEN DEĞERİ BULURDA DAHA KALİTELİ ANNELER GİDERSE,GERÇEKTEN DE CİTY ZİP VE GHOSTZAPPER'DEN DAHA NİTELİKLİ AYGIR OLACAĞINDA KANAATİM TAMDIR.2014 YILINDA BUNU FAZLASIYLA BELLİ ETTİ VE TAM BİR DERBY SİRE OLARAK KAYITLARA GEÇTİ.BU YIL PRESSİNG ANNE KARDEŞİ OLAN KISRAĞIMI WİN RİVER WİN'E GÖNDEREREK ONA GEREKEN DEĞERİ GÖSTERDİĞİME İNANIYORUM.ENT.ALANLARDA GERÇEKTENDE GÖĞÜZÜMÜZÜ KABARTABİLECEK BİR KAÇ AYGIRDAN BİRİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.SAYGILARIMLA...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık