Menu

DUBAI’DE TÜRK ATLARI...

XX. Yüzyılın ikinci yarısında ivme kazanan küreselleşme, yarış ve yetiştiricilik alanında da etkili oldu. Çünkü atçılık; temelindeki “rekabetçi ruh” ve ekonomik büyüme isteği ile bu olguyu destekleyen bir sektörlerin başında geliyor.

Ülkemizde, uluslararası düzeyde koşular 1990 yılından itibaren koşulmaya başladı. Safkanlarımızın yurt dışındaki bu tür koşulara katılımı ise 2003 Dubai International Racing Carnival’da gerçekleşti. İşte Türk atlarının Dubai macerası…

İlk’lerin Safkanı: GRAND EKINOKS

Şampiyon safkanımız Grand Ekinoks; Dubai International Racing Carnival programında “Super Saturday” olarak adlandırılan, 8 Mart 2003 Cumartesi günü, Nad Al Sheba Hipodromu çim pistinde, 2400 metre mesafeli City Of Gold Stakes (G3)’te start aldı. Safkanımız bu koşuda, Highest’a 1 boydan az farkla geçilerek 2.’likde  kaldı. Grand Ekinoks için artık hedef; karnavalın en önemli koşularından 2 Milyon dolar ikramiyeli  Dubai Sheema Classic (G1) olmuştu. 16 safkanın katıldığı katıldığı 2400 metre mesafeli çim koşuyu o dönemlerin ünlü safkanı Sulamani kazanırken Grand Ekinoks 5’inci oldu. Grand Ekinoks böylece; yurt dışında uluslararası grup koşulara katılıp plase yapan ve G1 koşuda ikramiye kazanan ilk Türk Safkanı unvanını elde etti. Belki bunlardan da önemlisi; safkanlarımızın üst düzey uluslararası mücadelelerde söz sahibi olabileceklerini kanıtladı. Bir sonraki yıl, Dubai’den beklentilerimiz çok daha artmıştı…

DINYEPER Çıtayı Yükseltiyor

2004 Yılı Dubai International Racing Carnival’a ülkemizden Dinyeper ve Grand Ekinoks katıldılar. Dinyeper, 3 yıllık yarış yaşamı boyunca kum pistte katıldığı tüm koşuları kazanmayı başarmıştı.

Dinyeper; Dubai World Cup öncesinin, önemli kum pist koşuları  Sheikh Maktoum Al Maktoum Challenge Round II ve Round III’de start aldı. İki koşuyu da Victory Moon birincilikle tamamlarken;  Dinyeper, 1800 metre mesafeli Round II’den 4’üncü, 2000 metre mesafeli Round III’ten de 2’nci olarak ayrıldı. 6 Milyon dolar ile dünyanın en yüksek ikramiyeli koşusu, Dubai World Cup (G1)’da ise10’uncu olabildi. Kum pistte, 2000 metrelik bu koşuya Pleasantly Perfect ve Medaglia D’Oro gibi dönemin en iyi 2 Amerikan safkanı katıldılar ve yarışı baştan sona forse ederek Breeders Cup Classic (G1)’te olduğu gibi ilk iki sırada tamamladılar.

Bu yıl doğrudan Dubai Sheema Classic (G1)’e katılan Grand Ekinoks ise  Polish Summer’ın kazandığı bu mücadeleden 7’nci ayrıldı.

Türkiye’den giden safkanların Dubai’deki performansları yüzümüzü güldürüyordu ama beklentimiz olan birincilikler yani “kazanmak” henüz gerçekleşmemişti… 2005 bu beklentimizin de sonlandığı yıl oldu…

Dubaı’de Kazanan İlk Safkanımız; RIBELLA

2005 Dubai International Racing Carnival’a ülkemizden Ribella ve Kaneko katıldılar.

Ribella 20 Ocak günü start aldığı çim pistte 1600 metrelik handikap koşudan 4’üncülükle ayrılırken kazanan isim Emerald Beauty oldu. Aynı gün; kum pistte koşulan 1600 metre mesafeli Al Maktoum Challenge Round I (G3)’i ise Kaneko, Grand Emperium’un arkasında 2’nci tamamladı.

2005 yılının 3 Şubat Perşembe günü, Dubai’de özlediğimiz birinciliğe ulaştığımız tarihtir. Karnavalın dişi safkanlara ait önemli koşularından Cape Verdi (L)’de Ribella sonlardaki güçlü ataklarıyla birinciliğe uzandı. Ribella;  çim pist 1600 metrelik bu koşudaki  başarısıyla festivalin dikkati çeken safkanları arasına da girdi.

Kaneko; 10 Şubat günü Al Maktoum Challenge (G3)’in ikinci ayağı olan 1800 metrelik kum koşuda start aldı. Safkanımız bu koşudan, 3’üncülükle ayrılırken kazanan isim Jack Sullivan’dı. 24 Şubat günü çim pistteki 1200 metrelik handikap koşuda ise  Kaneko bekleneni veremeyerek 10’uncu kaldı.

Bir gün sonra Ribella, yine dişilere ait bir başka önemli sınav Balanchine (L)’a katıldı. Çim pistteki yaklaşık 1800 metre mesafeli koşuda Ribella; Moon Dazzle’a baş farkıyla geçilerek 2’nci oldu. Karnavalın son günü, safkanlarımızdan Kaneko  Godolphin Mile (G2)’dan 7’nci, Ribella’da Dubai Duty Free (G1)’den 9’uncu olarak ayrıldı. Godolphin Mile (G1)’ı, Kaneko’nun daha önceki koşularında geçmeyi başardığı Grand Emperium, Dubai Duty Free (G1)’yi ise bu koşu için Avustralya’dan gelen Elvstroem kazandılar.

Dubai International Racing Carnival; tüm dünyada olduğu gibi, artık bizim iyi atlarımız için de tercih edilebilecek erken sezon anlamını taşıyordu… Bu nedenle; bir sonraki yıl, ülkemizden katılan safkan sayısı arttı ve de başarının boyutu da büyüdü.

Ribella'nın kazandığı yarışı seyretmek için TIKLAYINIZ.

WIN RIVER WIN GODOLPHIN MILE (G1)’da İkinci

2006 yılında Sabırlı, Win River Win ve Grand Ekinoks Dubai’de start aldılar.

19 Ocak Perşembe günü Sabırlı, çim pistteki 1500 metrelik handikap koşudan 5’inci olarak ayrılırken kazanan isim Kandidate idi. Win River Win; aynı gün katıldığı kum pist 1800 metrelik handikap koşuyu kolay biçimde kazanmayı başardı.

26 Ocak günü, 2400 metre çim handikap koşuya katılan Grand Ekinoks; Encinas ve Excalibur ikilisinin 1,5 boy gerisinde 3. oldu.

10 Şubat Cuma günü çim pisteki, 1600 metrelik handikap koşuda, Sabırlı beklenen birinciliğini kazandı.

24 Şubat günü çim pistte, 2400 metre mesafeli handikap koşuya katılan Grand Ekinoks, bu mücadeleden de 3’üncü olarak ayrılırken kazanan isim Jersey Bounce oldu.

Win River Win; Dubai’deki ikinci startını 2 Mart Perşembe günü Burj Nahaar St. (G3)’te aldı. Kum Pistteki 1600 metrelik koşuyu Marbush farklı kazanırken Win River Win’i 2’ncilikte bıraktı.

Sabırlı ve Grand Ekinoks’un, festivalin son gün koşularına katılabilmek için handikap puanlarını yükseltmeleri gerekiyordu. Bu nedenle; Grand Ekinoks 9 Mart günü katıldığı 2400 metrelik handikap koşudan da 3’üncü olarak ayrılınca Dubai macerasını sonlandırmış oldu. Bu koşuyu kazanmayı başaran Punch Punch ise son gün katıldığı Sheema Classic’i 10’uncu tamamladı. Sabırlı ise büyük şansa sahip olduğu 1600 metrelik handikap koşudan,  starting-box’a girmediği için çıkarıldı ve o da Dubai’den erken dönmek zorunda kaldı.

25 Mart Cumartesi World Cup günü, Win River Win 1 milyon dolar ikramiyeli Godolphin Mile (G2)’da start aldı. Kum pistte 1600 metrelik koşuyu Japonya’dan gelen ve halihazırda ülkemizde aygırlık yapan Utopia 4 boy farkla kazanırken, Win River Win de sondaki güçlü ataklarıyla güzel bir 2’ncilik yaptı.

Böylece; ülkemizden giden bir safkan, dünyanın dikkatle izlediği ve 5 kıtadan nitelikli safkanların yarıştığı Dubai World Cup günü koşularında ilk kez plase yapma başarısını gösterdi. Ve Dubai’de şanssızlıkların peşimizi bırakmadığı yıllar... Win River Win'in kazandığı seyretmek için TIKLAYINIZ

Sabırlı'nın kazandığı yarışı seyretmek için TIKLAYINIZ

FAIRSON ve TOPOR’un Şanssızlıkları

8 Şubat 2007 tarihindeki Al Maktoum Challenge Rd II (G3)’ye katılan Fairson, mücadeleden 4’üncü ayrıldı. Kum pistteki 1800 metrelik bu koşuyu kazanan isim; Kandidate idi. Fairson’ın bu koşuda yaşadığı şanssızlık, onun daha iyi derece almasını önlediği gibi bir süre pistlerden uzak kalmasına da neden oldu. Fairson; Dubai’de başka yarış koşamayarak ülkemize döndü.

Şanssızlıklar Topor’un da peşini bırakmadı. Topor; 17 Ocak 2008 Perşembe günü, yoğun yağış nedeniyle kum piste alınan 1500 metre handikap koşuda start alıp 9’uncu kalırken kazanan isim Happy Honour oldu. Topor, 7 Şubat günü katıldığı, çim pist 1500 metrelik  handikap koşuda ise sakatlanarak 12’inci oldu.

Üst üste yaşanan bu şanssızlıkların ne denli etkisi oldu bilinmez ama safkanlarımız 2010 yılına kadar Dubai maceralarına ara verdiler.

PAN RIVER’la sevindik

2010 Yılı Dubai International Racing Carnival için çok önemli bir tarih…

Çünkü; Birleşik Arap Emirlikleri’nin “prestij yapılarındanMeydan Hipodromu’nun açılışı, bu yılın karnavalında gerçekleşti.

Pan River; 11 Şubat 2010 Perşembe günü start aldığı çim pist 1800 metre handikap koşuyu güçlü rakiplerini geride bırakarak kazandı.

Dubai World Cup günü 1800 metre mesafeli Dubai Duty Free ya da Dubai Sheema Classic’te start almak Pan River için hedef olarak belirlenmişti. Bu nedenle safkanımızın güçlü rakiplerin olduğu bir koşuya katılması ve orada da iyi sonuç alarak handikap puanını yükseltmesi gerekiyordu.

Bu nedenle safkanımız, 4 Mart Perşembe günü çim pistte 2485 metre mesafeli City Of Gold (G2)’ta start aldı. Pan River bu koşusunda Campanologist’e boyun farkıyla geçilerek 2’ncilik kaldı ama son gün start alabileceği puana da ulaştı.

Pan River; ülkemizde de başta Gazi Koşusu olmak üzere, uzun mesafeli koşular kazanmasına rağmen mesafe limitinin 2000 metre dolaylarında olduğu görüntüsü veriyordu.

27 Mart Cumartesi Dubai World Cup günü, Pan River 2410 metre mesafeli Dubai Sheema Classic (G1)’te start aldı ve Dar Re Mi’nin kazandığı koşuyu 7’ncilikte tamamladı.

Aynı gün koşulan 1800 metre mesafeli Dubai Duty Free (G1)’yi ise Pan River’ın handikap koşuda 4 boya yakın farkla geçtiği Al Shemali kazanınca; seçenek “o koşu mu olmalıydı?” sorusunu akıllara getirdi. Pan River'ın kazandığı yarışı seyretmek için TIKLAYINIZ

Dubai’de ya da başka uluslararası organizasyonlarda tıpkı sene Suzi Gold’u gördüğümüz gibi diğer safkanlarımızı görebilmek ve onların başarılarından yine söz edebilmek en büyük dileğimiz…

Reşat Y. Köstem

Son DüzenlenmeÇarşamba, 18 Şubat 2015 13:20

2 yorum

  • metin kacmaz
    metin kacmaz Çarşamba, 18 Şubat 2015 14:35 Yorum Linki

    YARIŞSEVERİN PARASINI YAPTIĞI UYGULAMALARLA ADETA GASP EDEREK ADI SOYGUNCUYA ÇIKAN TJK NIN,YARIŞSEVERDEN YOLDUĞU PARALARLA AŞIM ÇİFTLİKLERİNE MİLYONLARCA DOLAR ÖDEYEREK DOLDURDUĞU ARTIK POSASI ÇIKMIŞ AYGIRLARDAN ÇIKAN YÜZLERCE ATTAN SON YILLARDA SADECE BIR ATIN TÜRK YARIŞÇILIĞINI DUBAİ DE TEMSİL ETMİŞ OLMASI SORGULANMALIDIR AMA BİZDE NERDE O CESARET?

  • HAKAN KURCA
    HAKAN KURCA Çarşamba, 18 Şubat 2015 13:34 Yorum Linki

    Ay lav yu Resat abi :)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık