Menu

ARACI Ekürisi Craven Breeze Up Sale’de 320.000 £’a tay aldı… Özel

Ülkemizin yanı sıra İngiltere ve Amerika’da da at koşan, at sahibi, yetiştirici ve Vefa Harasının sahibi Vefa İbrahim Aracı, İngiltere’de 11 Nisan Pazartesi günü başlayan Tattersalls Craven Breeze Up Sale’in ilk gününde, 55 lot numarası ile ringe çıkan ‘Invincible Spirit (IRE) – Mambo Light (USA), Kingmambo’ orijinli 2 yaşlı tayı 320.000 £ ödeyerek (yaklaşık 1.300.000 TL) satın aldı.

İngiltere’deki menajeri Rob Speers tarafından açık arttırmada alınan erkek tayın annesi Almanya’da Listed galibi ve G3 ikincisi… Kısrağın Dansili’den olan 3 yaşlı Le Juge ve Oasis Dream’den olan 4 yaşlı Strong Chemisrty isimli yavruları yarış kazanmayı başarmış isimler. 2 Yaşlı tayı bu satışta Vefa Aracı tarafından satın alınan kısrağın 1.5 yaşlındaki kızının babası ise Frankel… Yeni tayın eküriye hayırlı ve uğurlu olmasını biliyoruz.

Son DüzenlenmePerşembe, 20 Nisan 2017 14:12

2 yorum

 • Kâmil Serdar Oğur
  Kâmil Serdar Oğur Pazar, 29 May 2016 14:26 Yorum Linki

  Sayın Atahan Zilcioğlu,

  Sizinle aynı ortamlarda bulunduğumuz zamanlar oldu ancak tanıştırılmadığımız için oturup uzun soluklu konuştuğumuzu pek hatırlamıyorum. Hasan Saydam abi, Ediz Sağlam kardeşim ve Abdullah Doğan vasıtasıyla aynı ortamlarda bulunduk. Benim antipatik görünüşüm veya başka sebeplerle olabilir ama ne yazık ki arkadaş olamadık. Belki de böylece benim gibi camiaya zararlı bir insanın kötülüklerinden de korunmuş oldunuz. 
  Daha önce size söyleme fırsatım olmadı ama yanlış hatıramıyorsam ben rahmetli babanız ile de tanışmıştım. 1980’li yıllarda TSK’da görevli iken Veliefendi tribününde tanıştığım Yaşar Şentay abiye sözde yol gösterip onu atçılığa başlatınca, benim önerim üzerine satın aldığı Yasemin (III olsa gerek) için İzmir hipodromuna gittiğimizde, yine yanlış hatırlamıyorsam İzmir 2nci kordonda babanızın bir ofisi vardı. Yaşar Abi ile gidip orada kendisiyle tanışıp aynı zamanda da danışmıştık. Ama o kadar uzun süre geçti ki; bunların bir kısmı veya tamamı yanlış ya da benim hayalimde canlandırdığım masallar da olabilir. Bunları ispatlamam da mümkün değil zaten. Gerçi Yaşar Şentay abi ile senede birkaç kez buluşuyoruz. Ona da sorabilirim. Ama rahmetli babanız ile ilgili böyle bir hatıramız var diye düşünüyorum.
  Hasan Saydam abinin çıkardığı Banko günlük yarış tahmin gazetesinde özellikle Coşkun ve diğer güvendiği isimlerden olumlu cevap alıp da, dolduramadığı tahmin köşeleri ve tahminciler sorunu karşısında, biraz benim istirhamım biraz da o anda bir sigorta şirketinde ciddi ücretle çalıştığım için sıfır maliyetle  olmam nedeniyle tahminciliğe başlamış oldum. Daha sonra (şimdi ismini unuttum) Ediz Sağlam kardeşimle çalıştığım bir yarış gazetesinde de yazdığım gibi ben tahminlerimi hep YATAKTAN yaptım. Benim tahmin tarzım kendi kafamdan uydurduğum, deneye yanıla bulduğum formüllere dayanıyordu. Bunu hiçbir zaman gizlemedim. Benim yaptığım aslında; bildiklerimle ben nasıl bir altılı kuponu plânı yaparımın cevabını aramaktı.
  En son söylenecek sözü en baştan söylemem nedeniyle ne TSK’da ne sigorta şirketinde, ne kısa bir süre çalıştığım Fanatik Gazetesinde uzun soluklu ve başarılı olamadım. Bunun nedeni bu düşündüğüm olmayıp, benim kendi kişisel hatalarımdan da meydana gelmiş olabilir. Ancak bu denemelerden sonra yaklaşık 9 yıl kadar sayısı en fazla 30’lu rakamları biraz geçen, bıraktığımda da 7-8 kişi olan müşterilere özel tahminler verdim. 2007 yılında boğazımda çıkan nodüller nedeniyle kanser olduğumu sandığım zaman, çocuklarımın kendi ayakları üstünde durduklarını da görmem üzerine bu sahte tahmincilik işine son verdim.  Merter’de oturduğum kira evinden, Başakşehir’e Ordu Yardımlaşma Kurumundan satın aldığımız eve gelince zaten Veliefendi çok da uzakta kalmış oldu.
  Şimdi size neden yazdığım konusuna geleyim: 7 senedir satın aldığımız yeni ev ile ilgili olarak OYAK ile devam eden davalarımız vardı ve zamanımın tümünü, avukatım olmadığı, daha doğrusu tutma imkanım bulunmadığı için bu konu ile ilgilendim. Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvurusu dahil yapmadığım mücadele kalmadı ve kaybettim. Şimdi 65 yaşında boş olarak evde oturmak mümkün değil. Tuttum eski defterleri karıştırdım.  Eski valizlerden birinde de sizin sahipliğini yaptığınız YARIŞÇI dergisinde yazdığım ve o zamanki yazı işleri müdürü arkadaşımız aracılığıyla yayınlanan yazılarım elime geçti. Birinin başlığı; DÜNYA ATÇILIĞI İLE ABD’DE MÜCADELE EDECEĞİZ!... TÜRK ATÇILIĞININ AMERİKA BİRLEŞİKK DEVLETLERİ ÇIKARTMASI! İsmini taşıyor. Resimlerle de süslenen 4 sayfalık ve o zaman için uçuk bir hayal olan düşüncenin geçen süre içinde, sizin de verdiğiniz haberle takip ettiğime göre gerçekleşmiş vaziyette… ARACI ekürisi başta olmak üzere bugün birçok eküri ülkemizi orada temsil ediyor. Yazının sonunda 2000 Keeneland September ve Keeneland November Breeding Stock satışlarından alınabilecek ucuz safkan önerilerinde de bulunmuşuz. İşim gücüm yok ya; oturup acaba bu önerdiğimiz yearling taylar ne yapmışlar diye inceledim. Önerilen 2. Tay olan ve o tarihte ismi bulunmayan 1252 Hip No. kısrak TEMPO WEST isimli olarak koşup 104.458 $ kazanmış. Bundan daha ilginci ise; bu kısrağın 2 tayı (Vertiformer ve War Correspondent) 200 binli $ rakamları kazanırken, DECLARATION OF WAR (2009 doğumlu) 13 startından 7’sini kazanırken, 1 milyon 849 bin 489 $ kazanmış. Daha da ilginci 2 kez Gr. 1 kazanmış ve 2013 yılında İngiltere ve İrlandanın şampiyon atı olmuş. Ondan da ilginci 2014 yılında Coolmore (İrlanda) harasında ve Avustralya harasında aygırlık yapmış. 2015’de ise Kentucky’ye Ashford çiftliğine gelmiş ve 40.000 $ ücretle aşım yapmaya başlamış. Bunları pedigreequery.com sitesinden görebildim. Bir yanlışlık, fazlalık veya eksiklik varsa onların yalancısıyım.  Çünkü maddi gücüm artık ABD ve İngiltereden yarışçılık yayınlarını getirip takip etmeye müsait değil. Bu durumu görünce; size bildirmek istedim. Yıllar önce derginizde yayımlanan gerek bu yazının, gerekse TÜRK YARIŞ YETİŞTİRİCİLİĞİNDEN MÜTHİŞ HAMLE: ÜÇ SENE İÇİNDE 1000 DAMIZLIK KISRAK ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILACAK yazılarımın, şu an sahip olduğunuz yarisdergisi.com sitesinin YETİŞTİRİCİLİK HABERLERİ bölümünde yayımlanabilir diye düşündüm.
  2 basit cümle veya 1 paragrafı ifade edebilmek için bu kadar uzun yazışımı bağışlayın. Size ve ekibinize sağlık, huzur, başarı ve mutluluk dolu nice on yıllar temenni ederim.

  Saygılarımla.

  Kâmil Serdar Oğur
  Tel: 505-8519147
  ksogur@yahoo.com

 • Yarısseverr
  Yarısseverr Çarşamba, 13 Nisan 2016 14:45 Yorum Linki

  Yurtdışı operasyonuna o kadar rekor ücretler ödüyorlar ama başarı elde etmeyi bir kenara bırak, at geçemiyorlar. Kan değişikliğine gidilmeli.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık