Menu

DR. DEVIOUS artık yok...! Özel

Bizler için daha farklı anlam ifade eden Byerley Turk hattının klas temsilcisi Dr. Devious dünya yaşamına veda etti.

Yarış yaşamında Epsom Derby, Irish Champion Stakes ve Dewhurt Stakes gibi önemli G1 yarışları kazanmasının yanı sıra İrlanda Derbisinde de ikinci olmuştu.

Dr. Devious’un babası Ahonoora şüphesiz Byerley Turk hattını dirilten Djebel kolunu ayakta tutan ve hatta bu yüzyıla yayılmasını sağlayan temel bir aygır konumundadır. Bu itibarla bu değerli soyun dağılımı gibi önemli bir misyona katkıda bulunmuş Ahonoora’nın diğer temsilcileri arasında Don’t Forget Me, Idris, Statoblest ve daha da farklı bir konumda olarak ifade edebileceğimiz Indian Ridge’yi ifade etmek mümkün. Ahonoora’nın ayrıca ülkemizde Armanasco isimli oğlu da bir dönem aygırlık görevi yapmıştı.

Tekrar Dr. Devious’a dönersek önceleri İngiltere de başladığı aygırlık yaşamını 2005 yılından itibaren İtalya da sürdüren bu ismin önde gelen temsilcileri arasında Collier Hill, Kinnaird gibi isimleri en başlarda zikredebiliriz.

Dr. Devious’un ülkemizde kızları da yetiştiriciliğimize hizmet ettiler ve Neslihatun, Hatiana, Fidler’s Moll, Cheal Rose, St.Rose Of Lima ve Kehribar’ın ülkemizde kısrak kariyerleri mevcuttur. Ayrıca yetiştiricilik kariyeri olmasa da sahalarda Cloud to Cloud, Mr.Erdem, Kalanchoe gibi Dr. Devious temcilsilerini de ülkemizde koşan tayları arasında anımsamak mümkün. Dr. Devious’un aygır oğlu Incredible’ın da iki kızını da unutmayalım...

Dr. Devious’un ülkemizde en etkili temsilcisi Scream To Scream oldu ve başarılı koşu yaşamını müteakiben aygırlık hizmetinde bulunana bu aygırın oğlu Pyramos, gerek kendisinin, gerekse de bu hattın bayrağını ülkemizde sürdürmeye çalışacak.

Dr. Devious’un ülkemizde yetiştiricilik alanında katkı yapan kızları için en önemli performansı Fidler’s Moll isimli kızının Kurtiniadis isimli oğlunda görmekteyiz. Çok başarılı bir yarış yaşamına sahip olan bu değerli at ne yazık ki kısa bir süre aygırlık yapabilmişti.

 

 

Son DüzenlenmeCuma, 09 Mart 2018 13:17

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık