Menu

34 Yaşındaki Ünlü Aygır da Artık Yok! Özel

Tempolino, Arc De Triomphe gibi çok önemli bir klasiği üç yaşlılığında jokeyi Pat Eddery ile kazanmayı başarmış ve bu galibiyetinde Ton Bin, Triptych ve Reference Point gibi isimleri geride bırakmıştır. Aynı sezon Breeders Cup Turf klasiğinde de ikinci olan safkan bundan yedi hafta sonra girdiği yarışta Theatrical’a sadece bir burun farkı ile geçilmiş, ayrıca aynı yıl Fransa Derbisi’nde de Natroun’un ardında ikinci olmayı başarmıştır.

Ertesi yıl Gainesway harasında başladığı aygırlık kariyerine, 2000 yılından itibaren Fransa da devam eden aygır, 1998 yılında bir sezon Brezilya da da aygırlık yapmıştı. 1988 yılında başladığı aygırlık kariyerini 2012 de noktalayan aygır 34 yaşına kadar yaşadı. Aygırlık yaşamanda düşük bir sınıf koşu kazanma yüzdesine sahip oldu ve Snow Polina, Trampoli, Cox Orange, Summer Ensing, Talloires, Dernier Empereur, Valixir ve Arkadian Hero, temsilcileri arasında en ön plana çıkan isimler arasındadırlar.

Trempolino’nun ülkemizde iki yavrusu koşmuş ve ikisi de kazanmıştı. Bu isimler Gediz ve Sitare’dir. Trempolino kısrak babası olarak, ülkemizde KV-6 galibi Cür (Hernando), K-V 22 ikincisi Serdil (Lycius)’un kısrak babasıdır. Ayrıca enternasyonal yarışta G2 de ikinci olan Silent Attack (Dream Ahead)’ın da kısrak babasıdır Trempolino.

Başarılı yavrularından Talloieres ve Dernier Empereur’un kısrak babaları Intentionally hattındandır. Yine Valixir ve Snow Polina isimli yavrularının kısrak babaları da Lyphard hattındandır. Ayrıca Cox’s Orange isimli yavrusunun ikinci kısrak babasının Noholme II oğlu olması, pedigrisinde Vice Regal olması ile de dikkat çekici bir unsurdur.  Valixir ve Arkadian Hero isimli başarılı yavrularında kısrak baba hatlarında Caro izleri dikkat çeken unsurlardandır.

İlginç bir pedigriye sahip olan Trempolino, Sharpen Up oğluydu ve kısrak babasının Vice Regal olması dışında, ikinci kısrak babası Molvedo’nun annesinin Nearco ile 4/3 kardeş olması da dikkat çekici soy etkenlerindendir.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 21 Mart 2018 16:05

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık