Menu

TİGEM 2014 Yılı “SPERMA” ücretlerini açıkladı…

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü 2014 yılı Taze Aygır Sperması ve Dondurulmuş Aygır Sperması ücretlerini açıkladı. Buna göre Anadolu Tarım İşletmesinde en pahalı TAZE aygır sperması 12.000 TL ile TAMERİNOĞLU ve AYABAKAN isimli aygırlara ait… Bu iki aygırı 10.000 TL ile ALTAHA izlemekte… Karacabey Tarım İşletmesindeki en pahalı taze aygır sperması ise 20.000 TL ile CAŞ ve BİLGİN isimli aygırlara ait… DEMİRKAZIK’ın sperma ücreti ise 10.000 TL… Sultansuyu Tarım İşletmesinde ÖZGÜNHAN 12.000 TL’lik taze sperma ücreti ile en pahalı aygır konumunda… BERKOŞ ve ONURKAAN 10.000 TL ile bu aygırı izleyen safkanlar.
Öte yandan Tigem’in ilan ettiği DONDURULMUŞ Aygır Sperması ücretlerindeki en pahalı aygırlar 6.000 TL ile BİLGİN, AYABAKAN ve TAMERİNOĞLU… Bu üç ismi 5.000 TL ile DEMİRKAZIK ve BOZOK takip ediyor.
Tigem yaptığı açıklamada; Taze sperma ile tohumlamada, tohumlama ücretinin % 50’sinin peşin, bakiye kısmının ise canlı tay doğumunu müteakiben alınacağını, herhangi bir nedenle canlı tay doğumu gerçekleşmemesi durumunda ise tohumlama ücretinin iade edileceğini açıkladı. Kurum yaptığı açıklamada dondurulmuş aygır sperması ile yapılan döllemelerde birinci ve ikinci tohumlamada kısrağın gebe kalmaması durumunda son doz olarak üçüncü bir doz daha verileceğini ve böyle durumlarda tek doz parası alınacağını duyurdu.
Son DüzenlenmePerşembe, 19 Aralık 2013 11:48

1 yorum

  • Selman Taşbek
    Selman Taşbek Perşembe, 19 Aralık 2013 12:13 Yorum Linki

    Devlet Haraları'nın ithal aygırlarına kısrak çekecek yetiştiricilernizin dikkatli olması gereken bir husus var. Kısrakları DH veya DHÖ olsa bile örneğin EMAEL gibi Devlet Harasında sıfat yapan ithal aygıra çekerlerse, tay sadece DHÖW yarışlara katılabilir. Yani Grup koşularının çoğuna giremez. Mantık tartışılır ama kural böyle. Örneklemek gerekirse BUSHRA ve EMBİR HAN.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık